10° Açık
 • EURO 7.42
 • DOLAR 6.31

Kalbi vuran 3 ehemmiyetli risk!

Sıklıkla gözden kaçan öbür 3 faktör ise hengame lekeliliği, hava lekeliliği ve bina hastalığı.
Sağlık - 2 Ekim 2017 15:18 A A

Sıklıkla gözden kaçan öbür 3 faktör ise hengame lekeliliği, hava lekeliliği ve bina hastalığı. Güzle beraber trafiğin çoğalması ve kapalı etraflarda daha fazla zaman geçirilmesi sebebiyle daha da ehemmiyet kazanan bu tehlikeler, kalp sıhhatini ciddi ebatlarda tehdit edebiliyor. Peki bu hastalıklar kalpte nelere yol açabiliyor? Korunmak için neler yapmalı, nelerden sakınmalıyız? Acıbadem Üniversitesi Atakent Sağlık Kurumu Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karabulut kalbi tehdit eden bu 3 ehemmiyetli tehlikeyi anlattı, ehemmiyetli tekliflerde bulundu.

Risk: Hengame lekeliliği

Uzmanlar hengame lekeliliğinin kalp krizi rakamında çoğalışa yol açtığı ihtarında bulunuyor. Kentte yaşanan hengame lekeliliğinin yüzde 80’i ise yollardan gelen trafik hengamesinden kaynaklanıyor. Buna raylı sistem ve havaalanı hengamesi de ilave edildiğinde kent hengamesinin çoğunluğunun erişim ve trafik kaynaklı olduğunu söylemek muhtemel.

Kalp krizi tehlikesini 3 kat artırıyor

Hengame lekeliliğinin kalbe olan hasarlı tesirleri muhtelif araştırmalar ile gösterilmiş. Son olarak dünyanın en hengameli kentlerinden biri olan Madrid kentinde yapılan bir araştırmada; trafik hengamesinin kısa yarıyılda dahi kalbi negatif doğrultuda etkileyebileceği gösterilmiş. Ölçüm yapılan bölgelerin yarısından aşırısında hengame seviyeleri Dünya Sağlık Teşkilatı verilerine üzerine tespit etilirken, bu bölgelerde kalp krizi görülme rakamlarının daha fazla olduğu tespit edilmiş. Kalp krizi gelişiminin yüzde 3’şöhrette trafik hengamesinin ana faktör olarak gözlemlendiği araştırmada; yaşlılarda tehlikenin daha fazla olduğu ortaya konmuş. Araştırmaya göre; hengamedeki her 1 dBA ünitelik çoğalış kalp damar hastalıklarından vefat tehlikesini yüzde 3.8 oranını çoğaldırırken, 65 yaş üstü bireylerde kalp krizi tehlikesini de 3 kat yükseltiyor. Trafik hengamesine stresin eşlik etmesi ve ani bir asap boşalması, kalp krizi tehlikesini aşikar olarak çoğaldırıyor. Trafik hengamesinin kalp krizini tetiklemesindeki esas mekanizma ise bedenin uyarıcı sistemi olan sempatik sistemin harekete geçmesine söyleniyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karabulut hengamenin bu sistemi tetiklemesi sonrasında bedende adrenalin ve kortizol seviyesinin yükseldiğini ifade ederek, “Bu hormonların tesiriyle büyüyen damarlardaki büzüşme, tansiyon yükselmesi, kanın koyulaşması ve pıhtı yaradılışına meyil kalp krizi ya da felç ile sonlanabiliyor” ihtarında bulunuyor.

Nasıl korunmalı?

Hengame lekeliliğinden korunmada en tesirli usul, hayat alanını iyi seçmek olacaktır. Özellikle emeklilerin kent hengamesinden uzaklaşıp soğukkanlı kentlerde hayatlarını sürdürmeleri öneriliyor. Bunun dışında oturulacak konutun havaalanı, demir yolu, otoban ve ana sokaktan uzak olması bedenin maruz kalacağı hengame oranını eksiltiyor. Hayat yerini değiştiremeyenlerin de hengame yalıtımı yapan kulaklık kullanmaları nasihat ediliyor. Yaşantımızın bırakılmazı olan cep telefonlarına bu özel kulaklıklarla bağlanmak kalbi negatif tesirlerden gözetebiliyor.

Risk: Hava lekeliliği

Majör ve kalabalık kentlerin trafik dışındaki en büyük meselelerinden biri de kuşkusuz hava lekeliliği. Trafikteki taşıtlar, endüstriyel fabrikalar, inşaatlar ve ısınmak için kullanılan yakıtlar hava lekeliliğin esas nedenlerinden. Havadaki karbonmonoksid, nitrojen, sülfür gibi gazların lekeliliği dışında özellikle gözle görülmeyen ufak toz parçaları insan sıhhatini ciddi olarak tehdit edebiliyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karabulut hava lekeliliği denildiğinde uslara ilk olarak akciğer hastalığı gelse de, kalp hastalarının da ciddi anlamda tehlike altında oldukları ihtarında bulunarak şu bilgileri veriyor:

“Tamamen sıhhatli bireylerde hava lekeliliğinin kalp damar hastalığıyla ilişkisi net olarak gösterilmese de; özellikle tehlike altındaki bireylerde kalp hastalığının seyrinde süratlenme olduğu kollanmış. Yapılan çalışmalarda; hava lekeliliğinin bedendeki iltihabi hadiseyi çoğaldırdığı, kanı koyulaştırıp pıhtıya eğilim oluşturduğu ve damarlardaki kireçlenme oranını çoğaldırarak damar hastalığı gelişime tehlikesini yükselttiği tespit edilmiş. Hava lekeliliği yalnızca damar hastalıklarını süratlendirmekle kalmayıp aynı zamanda kalp noksanlığı ve ritim bozukluğu olan hastalarda çarpıntı, soluk darlığı şikayetlerinin apaçıklaşmasına ve sağlık kurumuna yatış sıklığının çoğalmasına yol açabiliyor. Yeniden özellikle yaşlılarda daha sık izlenen atriyal fibrillasyon ritim bozukluğunda, ilaçlarla ritmin hakimiyet altına alınmasını güçleştirebiliyor”

Nasıl korunmalı?

Özellikle kalp hastası ve kalp hastalığı için tehlike altında olan bireylerin hava lekeliliği bulunan mekanlardan uzaklaşmaları çok ehemmiyetli. Ana sokak ya da fabrika yakınlarında oturmamak, muhtemelse oksijen oranı yüksek yerlerde yaşamak, ısınmak için doğalgaz seçimi ilk tasarıda alınması gereken ihtiyatları oluşturuyor. Emekli bireylerin hayatın basit olduğu mesken yerlerini seçim etmeleri öneriliyor. Ayrıca hava lekeliliği oranı yüksek yerlerde spor yapmaktan da sakınmak gerekiyor.

Risk: Bina hastalığı

Kent hayatında sıkça görülen “bina hastalığı” beden sağlını ciddi olarak tehdit edebiliyor. İlk olarak büro çalışanları tehlike altında olsalar da, zamanlarının majör kısmını konutta geçiren bireylerde de sıklıkla ortaya çıkabiliyor. Hastalığın esasında hayat alanındaki makûs hava niteliği, tozlar, rutubet ve binanın imali ile boyasında kullanılan kimyeviler uyuyor. Genel bitkinlik hali, halsizlik, baş sızısı, gözlerde yaşarma, boğazda sızı, öksürük, bulantı, soluk darlığı ve çarpıntı en sık görülen bulgularını oluşturuyor. Bu şikayetler genelde seyahat ya da tatil sebebiyle yapılan yer farklılıklarında kayboluyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karabulut, bina hastalığında kollanan şikayetlerin çoğunluğu soğuk algınlığı, alerjik tepkinler gibi idrak edilebildiğini ve bunun da hastalığa tanı konulmasını güçleştirdiğini belirterek, “Özellikle konutta istirahat halindeyken büyüyen bitkinlik, soluk darlığı, çarpıntı saldırıları ve nabız yüksekliğini söyleyecek ciddi bir hastalık yoksa, bina hastalığı akla gelmeli” diyor.

Nasıl korunmalı?

Bu hastalıkla baş etkenin yolu daha sıhhatli bir hayat alanında oturmak ya da çalışmaktan geçiyor. Konutların iyi havalanması, lüzumlu duvar izolasyonların yapılması, konut tozlarının arınılması, antiseptik boyaların kullanılması yakınmaları eksiltiyor

Sağlık - 15:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.