Parçalı bulutlu
 • EURO 6.62
 • DOLAR 5.76

Kalp operasyonlarında robot devri

Anadolu Sıhhat Merkezi Kalp ve Damar Cerrahisi Kısmı Direktörü Prof.
Sağlık - 2 Ekim 2017 15:18 A A

Anadolu Sıhhat Merkezi Kalp ve Damar Cerrahisi Kısmı Direktörü Prof. Dr. Haşim Üstünsoy günümüzde kalp operasyonlarının yüzde 70’inin sarih, yüzde 30’unun ise robotik cerrahi usulü ile reelleştirilebildiğini belirterek “Robotla asıllaştırılan kalp operasyonlarında hasta erkenden günlük yaşama dönüyor ve bu gidişat iş eforu kaybını önlüyor, hayat kalitesine gözetiyor ve böylece ekonomiye katkı sağlıyor” dedi.

Son 10 yıldır bir hayli cerrahi rehabilitasyonunda ismine sıklıkla tesadüfülen robotik cerrahi usulü, kalp operasyonlarında da yeni bir yarıyılın habercisi. Bayan hastalıkları ve doğum, bevliye ve genel cerrahi başta olmak üzere neredeyse tüm cerrahi alanlarda son derece galibiyetli ve en az tehlikeyle operasyonların reelleştirilmesine imkân sağlayan robotik cerrahinin, tekli ya da ikili koroner bypass operasyonlarında, bazı kalp deliklerini onarmada, mitral kapak hastalıklarında, kapak metamorfozu ve onarımında da oldukça galibiyetli olduğunu vurgulayan Anadolu Sıhhat Merkezi Kalp ve Damar Cerrahisi Kısmı Direktörü Prof. Dr. Haşim Üstünsoy “Robotik cerrahinin kalp operasyonlarında elde ettiği bu galibiyet, hastaların kalp operasyonlarındaki hayati tehlike evhamını eksiltiyor” dedi. Hastaların daha öncekinden sadece hayati tehlikeleri düşündüğünü ancak artık operasyon izlerinden kaynaklanan estetik endişeleri de olduğunu belirten Prof. Dr. Üstünsoy, “Robotik cerrahi bu endişeleri de ortadan kaldırıyor” dedi.

Robotik Cerrahi operasyonundan sonra iz kalmıyor

Robotik cerrahinin öbür cerrahi alanlarda sağladığı avantajların kullanıldığı kalp operasyonlarında da geçerli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Haşim Üstünsoy “Usulün operasyon esnasında sağladığı konfor, yaraların süratli iyileşmesini, dolayısıyla hastanın da süratli bir biçimde ayağa kalkmasını, yevmiye yaşamına dönmesini sağlıyor. Robotik cerrahi ile yapılan kalp operasyonlarında hastanın göğüs kafesine vasati 1,5-2 cm’lik 4-5 delik açılıyor. Robotun 4 kolu ve bir de hasta başı cerrah diye adlandırılan uzmanın çalışabileceği ufak bir kesi yeterli oluyor. 1,5-2 cm’lik delikler ufak dikişlerle kapatılıyor ve bu izler zamanla görünmez hale geliyor” dedi.

Yanılgı yapma tehlikeyi daha az, iyileşme süresi daha süratli

Robotik cerrahi ile deneyimli ellerde yapıldığı takdirde yanılgı yapma tehlikesinin sarih operasyonlara göre çok daha düşük olduğuna değinen Anadolu Sıhhat Merkezi Kalp ve Damar Cerrahisi Kısmı Direktörü Prof. Dr. Haşim Üstünsoy “En ehemmiyetlisi ise, robotik cerrahi ile insan elinden uzaklaşıldığı ve daha kapalı bir alanda çalışıldığı için enfeksiyon tehlikesinin en az seviyeye iniyor olması. Ayrıca sarih kalp operasyonunda 5-7 gün süren taburcu süresi robotik cerrahide 3-4 güne inerken, sarih kalp operasyonundaki 3-4 aylık iyileşme süresi robotik cerrahide 10-15 güne iniyor” söylemesinde bulundu.

BİLGİ İÇİN

Damla Gökçen Gümüş – Alıcı Direktörü / damla.gokcen@goodworks.com.tr / Tel: 0212 217 70 00 Cep: 0546 500 37 26

Ayşe Sorucu Sanıyar – Alıcı Rejisörü / ayse.sorucu@goodworks.com.tr /Tel: 0212 217 70 00 Cep: 0554 379 07 06

Anadolu Sıhhat Merkezi Hakkında

Hayat niteliğini artırmak için dünya standartlarında sıhhat hizmeti sunmak niyetiyle kurulan Anadolu Sıhhat Merkezi, çağdaş tıbbın gereklerini yeni ve kapsamlı bir sıhhat kavrayışıyla hastalarına aktarıyor. Hizmet niteliğine ehemmiyetli katkı sağlayan Johns Hopkins Medicine JHM ve Karolinska Enstitüsü ile devam eden iş birliği Anadolu Sıhhat Merkezi’nin sıhhatin merkezi olma vizyonunu da destekliyor. Kurulduğu günden buyana asıllaştırdığı çalışmalarla ‘Sıhhatin Merkezi’ konumuna erişen Anadolu Sıhhat Merkezi; onkoloji, kalp damar sıhhati, bayan hastalıkları ve tüp bebek, nöroloji, cerrahi bilimler ve iç hastalıkları dahil olmak üzere tüm dallarda sunduğu hizmetlerde hasta odaklı yaklaşımla hareket ediyor. Hizmetlerinde hasta hakları ve güvenliğini esas önceliği olarak tanımlayan Anadolu Sıhhat Merkezi, nitelikli sıhhat hizmeti ile dünyanın değişik bölgelerinden gelen hastalara rehabilitasyon imkânı sunuyor.

Sağlık - 15:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.