25° Parçalı az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

Kan kanseri genetik özelliklere göre farklılık gösteriyor

Araştırmacılar, kan kanserinin bir türü olan Akut Miyeloid Lösemi’nin genetik değişiklikler sonucu 11 farklı kategorisi olduğunu ileri sürdü.
Sağlık - 9 Haziran 2016 17:05 A A

ANKARA (AA) – Araştırmacılar, kan kanserinin bir türü olan Akut Miyeloid Lösemi’nin (AML) genetik değişiklikler sonucu 11 farklı kategorisi olduğunu ileri sürdü.

Sonuçları “New England Journal of Medicine” dergisinde yayımlanan çalışmada, genetik farklılıkların, bazı hastaların tedaviye neden diğerlerinden daha çabuk yanıt verdiğini açıkladığı belirtildi.

AML üzerinde çalışan araştırmacılar, hastalığın özellikle yaşlı hastalarda daha yoğun gözlemlendiğini ifade etti.

Çalışmaya katılan bin 500 hastada kan kanserine neden olduğu bilinen 100 geni inceleyen araştırmacılar, her biri kendine özgü genetik yapıya ve klinik özelliklere sahip hastaların 11 farklı gruba ayrıldığını kaydetti.

Araştırmayı yürüten ekibin başındaki, Wellcome Trust Sanger Enstitüsü’nden Dr. Peter Campbell, “Mikroskop altında aynı lösemi türüne sahip gibi görünen iki hastam olabilir ve ben her ikisine de aynı tedaviyi uygulayabilirim. Biri çabucak iyileşebilir, diğerinde ise tedavi yanıt vermeyebilir. Oysa hastanın lösemisi hakkında genetik bilgi sahibi olduğunuzda, hastanın tedavi edilip edilemeyeceği hakkında daha doğru açıklama yapabilirsiniz. Araştırma, tedavide hastalığa neden olan genetik unsurların çok önemli bir rol oynadığını ortaya çıkardı.” ifadelerini kullandı.

Löseminin yapısını anlamanın, bilim adamlarının, hastalığın türüne göre ilaç yazmasına yardımcı olacağını dile getiren Campbell, tedavinin ağırlıklı olarak kemoterapi ve kök hücre nakli şeklinde olduğunu ancak pek çok hastanın tedaviye nasıl yanıt vereceğini söylemenin güç olduğunu belirtti.

Muhabir: Zehra Ulucak

Sağlık - 17:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 03
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.