22° Parçalı az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

Kansere yarım saatte teşhis

Sağlık - 10 Mart 2016 17:19 A A

Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi Radyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Numan Cem Balcı, yaptığı açıklamada, onkolojide tanı koymada PET MR makinesinin “ilk kez” kendi hastanelerinde hizmete girdiğini ve cihaz sayesinde kanser tespitinde yüksek hassaslık sağlayan MR ve tanı koymada üstün özellik gösteren PET uygulamalarının yan yana geldiğini anlattı.

Kanser veya tümörlü dokunun ne kadar yayıldığını bilmenin hastanın tedavisini planlama adına çok önemli olduğunu vurgulayan Balcı, bu tür rahatsızlığı olan birinin ameliyat ve iyileşme süreciyle yaklaşık 1 ay geçirdiğini dile getirdi.

Kanserin yayılması ve tedavisinde sürenin önemine işaret eden Balcı, hastanelerinde kullandıkları PET MR cihazı sayesinde tanı ve evrelemeyi tespitte süreci oldukça kısalttıklarını vurguladı.

Balcı, cihazın MR cihazı içerisine konumlandırılmış PET dedektörleriyle eş zamanlı veya ardışık, tüm vücut MR ve PET görüntülerinin elde edilebildiği bir inceleme yöntemi ve kullanım alanının yoğunlukla onkolojik görüntüleme olmakla beraber, kardiyoloji ve nörolojide de kullanım noktalarının mevcut olduğunu ifade etti.

Balcı, ““Bilim insanları, tek bir görüntülemeyle tanı konması amacıyla hastaların tüm vücut MR’ı çekilirken PET dedektörlerinin de aynı anda tarama yapmasını sağlayan PET MR cihazını geliştirmişlerdir. PET dedektörlerinin manyetik alan olan MR cihazının içerisinde aynı anda çalışması yüksek teknoloji gerektirmektedir. Bu şekilde hekimler tek çekimde karar vermekte, hasta başka görüntüleme işlemine gerek duymamaktadır” diye konuştu.

“Görüntüleme sektöründe devrim yaratan cihaz”

Cihazın özellikle yumuşak doku tümörleri, merkezi sinir sistemi ve kemik iliğinin değerlendirilmesi gereken durumlarda yüksek tanısal doğruluk sağladığını belirten Balcı, şu bilgileri verdi:

“Bu, tıp alanının görüntüleme sektöründe devrim yaratan bir cihaz. Çünkü bu güçlü cihaz içerisine PET dedektörleri yerleştirilmiş. Cihazın ileri ve yüksek teknoloji özelliği bulunmakta. Bu sayede biz hastanın hem tüm vücut MR’ını ve PET’ini aynı anda çekebiliyoruz. Dolayısıyla tüm tümör tiplerini ve tüm vücudun beyin, karaciğer ve kemikler olmak üzere en detaylı şekilde yaklaşık yarım saatlik seansla görüntülüyoruz. Bu da bizlere tedavi konusunda zaman kazandırmış oluyor. Ayrıca erken teşhis sayesinde hastanın ileri evrelerdeki tedavi süresi masrafları da bu şekilde azalmış oluyor. Bu anlamda maddi bir tasarruf da söz konusu ve bu anlamda da önemli.”

AA

Sağlık - 17:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 03
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.