Kapalı
 • EURO 6.88
 • DOLAR 6.13

Kapatılan tüp bebek merkezindeki embriyolar nakledildi

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Cihan, OHAL kapsamında kapatılan tüp bebek merkezindeki embriyoların, güvenli bir şekilde nakledildiğini, hastaların herhangi bir mağduriyet yaşamayacağını bildirdi.
Sağlık - 3 Ağustos 2016 15:00 A A

ANKARA (AA) – Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Alper Cihan, AA muhabirine yaptığı açıklamada Resmi Gazete’de yayımlanan 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında, Özel İstanbul Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezinin hazineye devredildiğini hatırlattı.

Merkezdeki embriyoların dondurulması, mikroenjeksiyon, transfer işlemleri, döllenme kontrolleri ile döllenme olmayanların iptali gibi işlemlerinin de güvenli bir şekilde yapılarak kayıt altına alındığını belirten Cihan, “Hastalar bundan sonraki işlemlerine, dondurulmuş embriyo ve gonadlarının bulunduğu merkeze bir dilekçe ile başvurduklarında, uygun şartlarda teslimat kendilerine yapılarak istedikleri bir merkezde tedavilerine devam edebileceklerdir.” diye konuştu.

“İletişim birimleri oluşturuldu”

Merkezin kapatılması nedeniyle dondurulmuş olarak bulunan embriyo ve diğer materyallerin, embriyo transferinde uygulanmakta olan transfer prosedürlerine göre, Koç Üniversitesine güvenli olarak nakledildiğine dikkati çeken Cihan, hastalara ait arşiv ile dijital kayıt sistemindeki hasta bilgi işlemlerinin ise Beyoğlu İlçe Sağlık Müdürlüğü ile Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi koordinatörlüğünde yürütüldüğünü söyledi.

Tedavileri devam eden hastaların mağdur olmamaları için Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Binası Embriyoloji Biriminde uzmanlarca yürütülmekte olan iletişim birimlerinin oluşturulduğu bilgisini veren Cihan, “Ayrıca yalnız bu hastalarımızın kullanabileceği, kısa sürede bilgi alabilmeleri için telefon hattı ‘0 212 373 50 76’ açıldı. Şu ana kadar merkezde tedavi görmekte olan hastalardan herhangi bir mağduriyete ait başvuru olmamıştır.” dedi.

Sağlık - 15:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.