14° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.53
 • DOLAR 5.83

Karaciğerindeki “köpek kisti”nden ameliyatla kurtuldu

Sağlık - 16 Ekim 2018 18:15 A A

SİVAS (AA) – Sivas'ta bir çocuk hasta, karaciğerindeki yaklaşık 9 santimetre çapındaki köpek kistinden (kist hidatik) kapalı ameliyat yöntemiyle kurtularak, sağlığına kavuştu.

Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesinde yaşayan 15 yaşındaki Rüya Arslan, karın ağrısı şikayetiyle Sivas'taki bir özel hastaneye başvurdu. Çocuk Cerrahisi Uzmanı Mahmut Aluç tarafından muayene edilen hastanın karaciğerinde, köpek ve benzeri hayvanların dışkısında bulunan parazit yumurtalarının temasıyla bulaşan 9 santimetre çapında "kist hidatik" tespit edildi.

Arslan, Aluç ve Genel Cerrahi Uzmanı Mustafa Atabey'in de yer aldığı ameliyatla sağlığına kavuştu.

Çocuk Cerrahi Uzmanı Mahmut Aluç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halk arasında "köpek kisti" olarak bilinen kist hidatikin kurt, çakal, köpek gibi hayvanların dışkısındaki parazitlerden bulaştığını söyledi.

Bu parazitlerin sıklıkla karaciğere yerleşmek üzere insanlarda kistler oluşturduğunu aktaran Aluç, "Aynı şekilde akciğere ve bazen nadir olarak diğer organlara da yerleşebilir." dedi.

Hastalığın tedavisinin kistin büyüklüğüne, sayısına ve yerleşim yerine göre iki farklı şekilde yapıldığını dile getiren Aluç, "15 yaşında kız hastamız hastanemiz çocuk cerrahisi polikliniğine karaciğerde kist şikayeti ile başvurdu. Çekilen abdominal tomografide karaciğer sol lobuna yerleşmiş yaklaşık 9 santimetre çapında kist hidatik ile uyumlu kitle saptandı." diye konuştu.

– "Kapalı ameliyat yöntemi ilk kez bir çocuk hastada uygulandı"

Laparoskopik olarak kistin tamamının, bütünlüğü bozulmadan çevresindeki karaciğer dokusu ile çıkartıldığını söyleyen Aluç, şöyle devam etti:

"Ameliyat sonrasında hastamızda herhangi bir komplikasyon olmadı ve şifa ile taburcu edildi. Hem açık hem de laparoskopik cerrahide temel tedavi prensibi kistin içindeki sıvının ve kist içerisinde bulunan özel bir membranın çıkartılması esasına dayanmaktadır. Bizim vakamızda ise kist açılmadan etrafındaki karaciğer dokusundan ayrılarak bir bütün halinde çıkartılmıştır. İlimizde bir çocuk hastaya laparoskobik olarak kist hidatik tedavisi ilk defa uygulanmıştır. Ülkemizde ise sayılı merkezlerde oldukça kısıtlı sayılarda yapılmıştır. Vakamızın en önemli özelliği ise kistin tamamının çıkartılabilmesi olmuştur ki bu yöntem çocuk hastalarda çok nadiren uygulanabilmektedir."

Sağlık - 18:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]