Az bulutlu
 • EURO 4.66
 • DOLAR 3.79

Karamercan: Perakende kanunu yine tertip edilmeli

Başta bakkal esnafı olmak üzere tüm minik esnafın korunması için lüzumlu ihtiyatlar alınmalıdır.
Konya Haber - 9 Ekim 2017 16:37 A A

Başta bakkal esnafı olmak üzere tüm minik esnafın korunması için lüzumlu ihtiyatlar alınmalıdır. Zira esnaf ülke ekonomisinin bel kemiğidir, her zaman korunmalı” dedi.

KONESOB Başkanı Ali Osman Karamercan, 2016 senesinde çıkarılan ve özellikle alışveriş merkezlerinin açılış kapanış saatleri ve haftada bir gün tatil edilmesi maddelerinde bugüne kadar uygulaması yapılamayan perakende kanunuyla alakalı ehemmiyetli söylemelerde bulundu. Başkan Karamercan, “Perakende kanunu yine tertip edilmeli, minik esnaf ve sanatkarımızın hakları korunmalı” dedi.

“Kanuna canlılık kazandırılmalı”

Karamercan söylemesinde, “Esnaf ve artistimizi gözeten perakende kanunu 2 sene evvel çıktı. Takribî 729 milyar TL pazar hisseyi olan perakende sektöründe esnafa basitlikler sağlayacak bu kanuna yeni tertip etme getirilmeli, aynı zamanda bu kanunun tüm maddelerine canlılık kazandırılmalı. Özellikle mahalle aralarına kadar giren zincir ucuzluk marketleri ile esnaflarımız başa çıkmakta zorlanıyor. Başta bakkal esnafımız olmak üzere tüm minik esnafın korunması için lüzumlu ihtiyatlar alınmalı, zira esnaf ülke ekonomisinin bel kemiğidir ve her zaman korunmalıdır” diye konuştu.

“Esnafı gözetmek ekonomiyi canlı meblağ”

Perakende sektörünü tertip eden kanunun yine tertip edilmesinin koşul olduğunu vurgulayan Başkan Karamercan, “İki sene evvel çıkan perakende kanunu bütün de bu noktada esnafı gözetmek, desteklemek, kaybolmaya surat yakalayan işleri yaşatmak ismine çok ehemmiyetli bir atılımdı fakat uygulama kısmında zafer kararı sürdürülmeli. Esnafı gözetmek ekonomiyi canlı yakalamaktır. Zincir marketler tekel oluşturuyor ve zamanla harcayıcılar esnafın bitmesi ile marketlerin vicdanına vazgeçilmiş olacak” dedi.

“Zincir marketler popülasyon oranına göre açılmalı”

Mahalle aralarına kadar giren zincir ucuzluk marketlerinin esnafı hasara uğrattığını kaydolan Karamercan, “Discount denilen ucuzluk mağazaları en ücra caddeye bile açılıyor. Hatta çoğu bodrum katlarında açılıyor. Öyle ki 31 Ağustos itibariyle zincir market rakamı 27 bin 575’e çıktı. Bunların mantar gibi aralıksız açılması minik esnafı tamamlıyor. Çoğu esnaf rekabet edemediği için dükkân kapatıyor. Zincir marketler geçen sene Ağustostan bu sene Ağustosa 3 bin 110 yeni mağaza açtı. Bu marketler gelişigüzel açılmamalı ve bir kaide konulmalı. Her 100 – 200 metreye bir zincir market netlikle olmaz. Tüzük’nın esnaf ve sanatkarı gözeten 173’şancı maddesi unutulmamalı ve işlev kazandırılmalı” ifadelerini kullandı.

Konya Haber - 16:37 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]