Parçalı bulutlu
 • EURO 6.07
 • DOLAR 5.36

Karamercan: Perakende kanunu yine tertip edilmeli

Başta bakkal esnafı olmak üzere tüm minik esnafın korunması için lüzumlu ihtiyatlar alınmalıdır.
Konya Haber - 9 Ekim 2017 16:37 A A

Başta bakkal esnafı olmak üzere tüm minik esnafın korunması için lüzumlu ihtiyatlar alınmalıdır. Zira esnaf ülke ekonomisinin bel kemiğidir, her zaman korunmalı” dedi.

KONESOB Başkanı Ali Osman Karamercan, 2016 senesinde çıkarılan ve özellikle alışveriş merkezlerinin açılış kapanış saatleri ve haftada bir gün tatil edilmesi maddelerinde bugüne kadar uygulaması yapılamayan perakende kanunuyla alakalı ehemmiyetli söylemelerde bulundu. Başkan Karamercan, “Perakende kanunu yine tertip edilmeli, minik esnaf ve sanatkarımızın hakları korunmalı” dedi.

“Kanuna canlılık kazandırılmalı”

Karamercan söylemesinde, “Esnaf ve artistimizi gözeten perakende kanunu 2 sene evvel çıktı. Takribî 729 milyar TL pazar hisseyi olan perakende sektöründe esnafa basitlikler sağlayacak bu kanuna yeni tertip etme getirilmeli, aynı zamanda bu kanunun tüm maddelerine canlılık kazandırılmalı. Özellikle mahalle aralarına kadar giren zincir ucuzluk marketleri ile esnaflarımız başa çıkmakta zorlanıyor. Başta bakkal esnafımız olmak üzere tüm minik esnafın korunması için lüzumlu ihtiyatlar alınmalı, zira esnaf ülke ekonomisinin bel kemiğidir ve her zaman korunmalıdır” diye konuştu.

“Esnafı gözetmek ekonomiyi canlı meblağ”

Perakende sektörünü tertip eden kanunun yine tertip edilmesinin koşul olduğunu vurgulayan Başkan Karamercan, “İki sene evvel çıkan perakende kanunu bütün de bu noktada esnafı gözetmek, desteklemek, kaybolmaya surat yakalayan işleri yaşatmak ismine çok ehemmiyetli bir atılımdı fakat uygulama kısmında zafer kararı sürdürülmeli. Esnafı gözetmek ekonomiyi canlı yakalamaktır. Zincir marketler tekel oluşturuyor ve zamanla harcayıcılar esnafın bitmesi ile marketlerin vicdanına vazgeçilmiş olacak” dedi.

“Zincir marketler popülasyon oranına göre açılmalı”

Mahalle aralarına kadar giren zincir ucuzluk marketlerinin esnafı hasara uğrattığını kaydolan Karamercan, “Discount denilen ucuzluk mağazaları en ücra caddeye bile açılıyor. Hatta çoğu bodrum katlarında açılıyor. Öyle ki 31 Ağustos itibariyle zincir market rakamı 27 bin 575’e çıktı. Bunların mantar gibi aralıksız açılması minik esnafı tamamlıyor. Çoğu esnaf rekabet edemediği için dükkân kapatıyor. Zincir marketler geçen sene Ağustostan bu sene Ağustosa 3 bin 110 yeni mağaza açtı. Bu marketler gelişigüzel açılmamalı ve bir kaide konulmalı. Her 100 – 200 metreye bir zincir market netlikle olmaz. Tüzük’nın esnaf ve sanatkarı gözeten 173’şancı maddesi unutulmamalı ve işlev kazandırılmalı” ifadelerini kullandı.

Konya Haber - 16:37 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]