10° Açık
 • EURO 6.51
 • DOLAR 5.67

Karanlığa mahkum olmamak için kornea nakli bekliyor

Sağlık - 22 Kasım 2017 08:31 A A

KONYA (AA) – SAVAŞ GÜLER – Afganistan'da babası vefat ettikten sonra ülkesindeki iç savaştan kaçarak ailesi ile Konya'ya yerleşen 20 yaşındaki Hal Muhammed Rezvani, rahatsızlığı nedeniyle ilerleyen görme kaybından kurtulmak için kornea nakli bekliyor.

Halen yüzde 20 oranında görebilen ve keratokonus hastalığına bağlı olarak görme yetisi gün geçtikçe daha da azalan Muhammed'in sağlığına kavuşması için yurt dışından kornea getirilmesi gerekiyor.

Hal Muhammed Rezvani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 yıl önce babasını kaybettiğini, hayatlarını devam ettirebilmek için annesi ve kardeşi ile Türkiye'ye geldiklerini söyledi.

Gözündeki rahatsızlıktan dolayı zor günler geçirdiklerini, düzenli bir işte çalışamadığını anlatan Rezvani, "Gözüm az gördüğü için çalıştığım bazı işlerden çıkarıldım. Bir aydır inşaatta çalışıyorum. İnşaat işi zor, çalışmakta zorlanıyorum ama mecburum. Bakmam gereken annem ve kardeşim var. Annem bu yaşa kadar bize baktı. Yedirdi, içirdi, kendi giymedi bize giydirdi. Hala 'Sen çalışma, ben çalışırım.' diyor. Ama kabul etmiyorum." diye konuştu.

– "Aileme daha iyi bakabileceğim"

Tedavi olabilmesi için kornea naklinin şart olduğunu dile getiren Rezvani, yabancı uyruklu olması nedeniyle korneaların yurt dışından getirilmesi gerektiğine işaret etti.

Rezvani, ameliyat olabilmek için yetkililerden ve hayırseverlerden destek beklediğini ifade ederek şöyle konuştu:

"Ameliyat olabilmem için yaklaşık 15 bin lira gerekiyor. Benim bu parayı biriktirebilmem mümkün değil. Ailemin ihtiyaçlarını güçlükle karşılıyorum. Eğer gözlerim açılırsa annemi ve kardeşimi daha iyi görebileceğim. Şartları uygun bir işte çalışıp, aileme daha iyi bakabileceğim."

Anne Iam Hal Rasuli (47) de oğlunun gözlerinin bir an önce iyileşmesini istediğini belirtti. Ülkelerinde büyük sıkıntılar çektiklerini aktaran Rasuli, "Afganistan'daki iç savaştan kaçıp Türkiye'ye sığındık. Ancak burada da zor şartlar altındayız. Oğlumun gözü açılınca her şeyin daha iyi olacağına inanıyoruz." dedi.

– "Görmesi daha da azalacaktır"

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Refik Oltulu ise Rezvani'nin iki gözünde de görme kaybı olduğunu aktardı.

Yabancı uyruklu hastalara nakledilecek korneaların yurt dışından gelmesi gerektiğine dikkati çeken Oltulu, şunları kaydetti:

"Keratokonus hastalığı prograsif, yani ilerleyici bir hastalık olduğundan dolayı Muhammed bugünkü yüzde 20 görme yetisini muhafaza edemeyecektir. Dolayısıyla görmesi daha da azalacaktır. Şu anda içinde bulunduğu durum bile yaşamını son derece olumsuz etkiliyor, kendisine büyük sıkıntı veriyor. Muhammed'in sağlığına kavuşabilmesi için yurt dışından kornea temin edilmesi lazım."

Sağlık - 08:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.