Parçalı bulutlu
 • EURO 6.55
 • DOLAR 5.95

Kayseri Tarım ve Orman Müdürlüğünde gıda güvenliği toplantısı

Genel - 12 Aralık 2019 16:15 A A

KAYSERİ (AA) – İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin başkanlığında, birçok meslek odasının katılımıyla gıda güvenliği ile ilgili yapılan ve yapılması gereken konular görüşüldü.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Şahin, resmi kontrollerde, Kayseri'de faaliyet gösteren ve yönetmeliğin getirdiği yenilikleri uygulamakla yükümlü olan tüm gıda işletmecilerini bilgilendirdiklerini ifade etti.

Konuya ilişkin bilgilenmelerin önem taşıdığını vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:

"Bununla birlikte son tüketiciye sunulacak hazır ambalajlı gıdalarda beslenme bildirimi zorunlu hale getirilmiştir.
Bu kapsamda hazır ambalajlı gıdaların etiketlerinde 'yağ, doymuş yağ, trans yağ, karbonhidrat, şeker, protein ve tuz' gibi besin ögelerinin miktarlarının yer alması zorunlu hale getirilmiştir. Restoran, yemekhane, kafe gibi toplu tüketim yerlerinde menü, yazı tahtası aracılığıyla gıdanın adı ve alerjen madde bilgisi ile alkol ve domuz kaynaklı bileşen kullanımına ilişkin bilgilerin son tüketiciye sunulması zorunlu hale getirilmiştir.
Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce faaliyet göstermekte olan gıda işletmecileri 31.12.2019 tarihi itibariyle yeni yönetmelik hükümlerine uymak zorundadır. 31.12.2019 tarihinden önce etiketlenen veya piyasaya arz edilen gıdalar raf ömrü sonuna kadar piyasada bulunabilir."

Toplantıya oda başkanları, İl Kontrol Laboratuvarı ve Kaytur temsilcileri katıldı.

Toplantıda sektöre ait genel problemler, istek ve öneriler de değerlendirildi.

Genel - 16:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.