26° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Kayseri'de “e-dönüşüm zirvesi”

Genel - 20 Kasım 2019 19:15 A A

KAYSERİ (AA) – Kayseri Ticaret Odası (KTO) ve Kayseri Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası iş birliğiyle maliye alanında kullanılan e-belge uygulamasının anlatıldığı "e-dönüşüm zirvesi" gerçekleştirildi.

KTO konferans salonunda gerçekleştirilen programda, Kayseri Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'ndan Ömer Kara e-belge uygulamasındaki mevzuat ve değişliklerle ilgili bilgi verdi.

E-dönüşüm konusunda en hızlı ilerleyen kamu kurumunun Maliye Bakanlığı olduğunu belirten Kara, "2000'li yılların başından itibaren kamu kurumlarının e-dönüşüm süreçleri başladı. Maliye Bakanlığının ilk elektronik dönüşüm uygulaması 2005 yılında e-beyanname ile oldu. Tam 14 yıldır e-beyannameyi kullanıyoruz." dedi.

Günümüzde ise 13 farklı uygulamayı maliyenin elektronik ortamda yaptığını ifade eden Kara, şunları kaydetti:

"E-fatura kullanan bugün itibariyle yaklaşık 119 bin vergi mükellefi var. Ocak 2020 itibariyle 144 bin mükellef daha bu uygulamaya dahil olacak. 1 Temmuz 2020'ye geldiğimizde bu sayı 450 bine ulaşacak. Yani yaklaşık 600 bin elektronik belge kullanıcısı olacak. Türkiye'de 2 milyon 674 vergi mükellefi var. 42 bin 682'si Kayseri'de. Hükümetin hedefi 2023'te kağıdı tamamen ortadan kaldırmak. 2023'e geldiğimizde artık elektronik defter, elektronik fatura sıradan hale gelecek. Kağıt artık hayatımızdan vergi ve maliye anlamında kalkacak. "

KTO'dan uzman Yakut Özer de katılımcılara elektronik belge kullanımdaki teknik konular hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Toplantıya, Kayseri'de faaliyet gösteren mali müşavir ve muhasebeciler ile KTO çalışanları ve vergi mükellefleri katıldı.

Genel - 19:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 03
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.