15° Az bulutlu
 • EURO 6.53
 • DOLAR 5.83

Kayseri'de Hocalı Şehitleri Anıtı açıldı

Genel - 20 Ekim 2018 18:15 A A

KAYSERİ (AA) – Kayseri'de, 1992 yılında Azerbaycan'ın Hocalı şehrinde Ermeniler tarafından katledilen 613 kişinin anısına, Hocalı Şehitleri Anıtı açıldı.

Talas Hocalı Parkı'ndaki anıtın açılışı nedeniyle düzenlenen tören, Azerbaycan ve Türkiye milli marşlarının okunmasıyla başladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Hasanov, Hocalı'da kalanların çoğunluğunu kadınların ve çocukların oluşturduğunu belirterek, şehirden kaçanların ise Ermeni askerleri tarafından yakalanıp katledildiklerini hatırlattı.

Hasanov, sözlerine şöyle devam etti:

"Bizler dünyaya bu soykırımı yapanları tanıtmak istiyoruz. Böyle kanlı sayfalar bir daha tarihte yer almasın. Bu kişiler layıkıyla cezalarını alsın istiyoruz. Biz Ermeni halkıyla iç içe yaşamışız, yaşıyoruz bundan sonra da yaşayacağız. Biz bu coğrafyada barış için en çok çalışan milletiz, biz kimsenin toprağına göz dikmedik, dikmeyeceğiz. Ama Azerbaycan topraklarını, hala işgal altında tutuyorlar. Bugün de biz sulh yoluyla toprakları geri almak istiyoruz. Bu facianın kurbanlarına buradan rahmet dilediğiniz, bu anıtı yaptırdığınız için sizlere çok teşekkür ediyoruz. Türkiye var olsun, sağ olsun."

– Dönemin Hocalı Valisi

Azerbaycan Milletvekili olan dönemin Hocalı Valisi Elman Memmedov ise katliamın yaşandığı geceyi duygulanarak anlattı.

Hocalı halkının tek amacının ailesini ve toprağını korumak olduğunu vurgulayan Memmedov, şunları kaydetti:

"O dönemin yöneticisi olarak katliamı en ağır yaşayanlardanım. Annemi ve iki büyükannemi bu katliamda kaybettim. Bu soykırımı yapanlara çok iyi yerlerde görevler verdiler, Ermenistan'da yönetimde yer aldılar. Bu çocuk katillerine uluslararası alanlarda da görevler verdiler. Biz ümitsiz değiliz. Günden güne ülke olarak güçleniyoruz. Bu güçlenmede bizim çok yakın destekçilerimiz var, Türkiye gibi büyük kardeşimiz var, bugün bizim Rusya gibi stratejik ortağımız var. Hocalı Katliamı hakikati gittikçe dünyaya daha iyi anlatılıyor. Biz topraklarımızı işgalden kurtaracağız. Çocuklara işkence yapan böyle vahşi insanlar bu dünyada serbest geziyor."

Rusya Devlet Duması Temsilcisi Ramin Gasimov da bu kanlı olayın unutulmaması gerektiğini, yapanların da gerekli cezayı almasını dilediklerini belirtti.

Gasimov, konuşmasının ardından herkesi şehitler anısına saygı duruşuna davet etti.

Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım da Hocalı Katliamına tüm dünyanın seyirci kaldığını belirtti.

Katliamın dünya açısından utanç verici olduğunu ifade eden Ayrım, bir daha tarihte böyle kanlı olayların yaşanmamasını diledi.

Konuşmaların ardından bir anne ile kucağındaki çocuğun tasvir edildiği Hocalı Şehitleri Anıtı, Azerbaycan ve Rus milletvekillerinin de yer aldığı katılımcılar tarafından açıldı.

Törene katılanlar, anıtın önüne kırmızı karanfil bıraktı.

Genel - 18:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]