19° Az bulutlu
 • EURO 6.44
 • DOLAR 5.63

Kızını Danimarkadaki eşinden kaçırdığı iddia edilen baba konuştu

Mahkeme kararım var.
Konya Haber - 25 Mayıs 2017 15:02 A A

Mahkeme kararım var. mahkeme kararı bana velayeti verdi” dedi.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da yaşamış Tahir Akgül’ün kızı K.A., dünyaya geldikten 20 gün sonradan Danimarka devleti kadar annenin psikolojisinin bozuk olduğu gerekçesiyle aileden alındı. 3,5 takvim mücadelenin arkasında kızını Danimarka devletinden almayı başaran baba Tahir Akgül, annenin psikolojik sorunları sebebiyle kızının bitmiş Danimarka devleti tarafından alınacağını düşünerek kızını Türkiye’ye getirme kararı aldı. Kızıyla birlikte Türkiye’ye belirlenmiş dönüş yapan Akgül, mahkemeye boşanma ve velayet davası açtı. Baba Tahir Akgül, açılan velayet davası neticesinde kızının geçici velayetini alarak Konya’da yaşamaya başladı. Baba Tahir Akgül, Kopenhag’da yer alan eşi S.A.’nın kızını kaçırdığına karşın iddialarını kabul etmeyerek açıklamalarda bulundu.

“Devlet göre çocuğum elimden alındı”

Yaşanan süreci İHA’ya anlatan Tahir Akgül, “Ben öyle ya da böyle 5 yıl önce Danimarka’ya gittim evlenerek. Bir yıl daha sonra benim çocuğum Kübra dünyaya geldi. Kübra dünyaya geldikten 20 gün sonra eşimin vaktiyle geçirdiği ve içinde bulunduğu psikolojik durumdan nedeniyle devlet göre çocuğum elimden alındı. Gerekçesi de eşimin psikolojik durumuydu. Kızımı bana da vermediler, çünkü ben yeni gitmiştim, onların gerekçesi de buydu. Daha entegre olamamıştım, bu yüzden de bana vermediler. Bakacağıma inanmadılar. bununla birlikte çok alışılmadık bir şey söylediler; ‘fazla gençsiniz’ dediler, 22-23 yaşındayken” diye konuştu.

“3 buçuk yıl boyunca çocuğum için uğraş ettim”

Çocuğu için verdiği mücadeleden bahseden Akgül, “3 buçuk sene boyunca çocuğum için çaba ettim. Eşimin rahatsızlıklarını gizledik. Eşim herhangi bir şekilde hastaneye gidip gelmiyordu artık. Doktorlarla görüşmedi. Kendi ilaçlarını Türkiye’den tedarik ettirdi, akrabaları kadar. Bu şekilde üstünü örterek 3 buçuk senemiz geçti. Sonuçta çocuğumuzu aldık devletten. Çocuğumuzu aldıktan 1 ay daha sonra her yerde eşim bir krize girdi. İlacı kalmamış ve temin de edememiş. Tedarik edemediği için krize girdi. İki gün daha sonra toplantımız olacaktı belediyeyle baştan. Fazla tehlikeli bir durumdu. Öğrenirlerse gelip çocuğu her yerde bizden alacaklardı, eğer eşimin o anki durumunu görürlerse. Ben de bunu göze alamadım ve çocuğumu aldım Türkiye’ye geldim” dedi.

“Türkiye’ye gelir gelmez iki gün sonra boşanma davası ve velayet davası açtım”

Geçici velayet aldığını söyleyen baba Tahir Akgül, “Türkiye’ye gelir gelmez iki gün daha sonra boşanma davası ve velayet davası açtım. Derhal elimde geçici velayetim var. Mahkemeden alınmış. Çocuğum şu anda burada çok iyi. koskocoman bir sevgi ortamında büyüyor çocuk. Hiçbir bezginlik yaşamıyor. Cümbür Cemaat fazla seviyor. Çocuğum Türkçe bilmiyor. Türkçe’sini geliştirsin diye destek olarak kreşe de yazdırdım. Çocuğumla kesintisiz aktiviteler içindeyim. Gezdiriyorum çocuğumu. Yüzme havuzuna gidiyoruz beraber. Ondan sonra kuzenleriyle arası , çok mutlu. Hiçbir negatif etki göremiyorum ben. bununla beraber sağlığına da uyarı ediyorum. Check-up’unu da yaptırdım. Kaldığım yer fazla tehlikesiz bir etraf. Hiçbir şekilde tedirgin değilim. Ailem de fazla ilgileniyor. Gerek Türkçe öğrenmesi için gerek sevgi ortamında büyümesi için çok pozitif ilgileniyorlar” ifadelerini kullandı.

“mahkeme kararı bana velayeti verdi”

Eşinin kızlarını kaçırdığına yönelik iddialara da cevap veren Tahir Akgül, “Hakkımda bazı haberler çıktı, bazı iddialar atıldı, benim çocuğumu kaçırdığım falan böyle bir koşul yok. Koşul fazla bambaşka. Emrindeki mahkeme süreci var önümüzde. Onun sonuçlanmasını bekliyoruz. Ben kesinlikle bir korku içerisinde değilim. Mutlaka biliyorum ama sonuçta haklı olan kazanacak. Oysa bu bir gelir mevzusu değil, benim çocuğumun gelecek mevzusu. Benim çocuğumun sağlığı, geleceği mevzusu. Derhal resmi olarak yanımda kalmasında hiçbir sakınca yok. Mahkeme kararım var. mahkeme kararı bana velayeti verdi bu süreç tamamlanıncaya kadar” dedi.

Konya Haber - 15:02 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.