Parçalı bulutlu
 • EURO 4.66
 • DOLAR 3.82

“KKKA vakaları azalıyor”

Sağlık - 13 Mayıs 2017 11:50 A A

SİVAS (AA) – MERVE TOPUZ – Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Bakır, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarında ciddi ölçüde azalma olduğunu söyledi.

Bakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kenenin insanların doğal yaşamı boyunca sıkça temas ettikleri ve karşılaştıkları bir vektör olduğunu belirtti.

Her kenenin KKKA hastalığı virüsü taşımadığını vurgulayan Bakır, “Özellikle de kırsal alanda yaşayan ya da kırsal alanda bulunan vatandaşlarımızın keneyle çok sık teması oluyor. Bu temasların hepsinde de kene bulunduğunda bu virüsün hemen bulaştığını düşünmemek lazım. Kene teması olan kişilerde kenenin hemen uzaklaştırılmasını öneriyoruz. Kene teması sonrası kişide 3 haftaya yakın ateş, üşüme, titreme gibi semptom olursa hekime başvurmasını öneriyoruz.” diye konuştu.

Bakır, KKKA virüsü taşıyan kenelerin hayvandan insana geçtiği vakalarla da sık karşılaştıklarını dile getirdi.

KKKA virüsünün kene teması ya da kenenin temizlenmesi sırasında keneden çıkan salgılarla bulaştığına işaret eden Bakır, şu bilgileri verdi:

“İnsanlarda keneleri hayvanlardan temizleme alışkanlığı var. Keneyi hayvanlardan temizlemek yerine veteriner hekimden destek alarak buna yönelik ilaçlar alınmalı ve hayvan keneden bu şekilde arındırılmalı. Bu vakalara da çok sık rastlıyoruz. Hayvandaki keneye çıplak elle temas etmemeleri lazım. Çünkü bu keneler temizlenirken ölüyor ve sıvıları açığa çıkıyor, sıvılar da derideki çatlaklardan, ya da başka şekilde giriyor ve kişi hastalığı bu şekilde almış oluyor. Kene temizleme işlemi için veterinerlerden ya da ziraat odalarından destek alınmalı.”

– 6 kişi tedavi altında

Prof. Dr. Bakır, Sivas’ın Türkiye’de en fazla KKKA vakası görülen yerlerden olduğunu, mevsimlerin de kene popülasyonunu etkilediğini dile getirdi.

Özellikle nisan, mayıs aylarında kene vakalarının görülmeye başladığını, haziran, temmuz, ağustos aylarında da vaka sayısının en yüksek seviyeye ulaştığını aktaran Bakır, şunları kaydetti:

“Bu süreçte de temaslar önem arz ediyor. Bu yıl hastanemizde KKKA virüsüyle ilgi 6 şüpheli vakamız var. Bunlardan ikisi bakanlık tarafından virüsü taşıdığı kanıtlanmış. Şehir dışından da vaka geliyor. Bize daha çok Yozgat ve çevre illerden hasta gelebiliyor. Eskiden farklı illerden vaka geliyordu ama şu anda Türkiye’nin genelinde bu vaka görüldüğü için bir çok merkezde bunlar takip ediliyor. Bize gelen vaka sayısı eskiye oranla bariz bir şekilde azalma gösteriyor. Yıllara göre baktığımızda da azalma var. Bu yıl, önceki yıllara göre daha az vaka geleceğini düşünüyorum.”

Sağlık - 11:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]