Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
 • EURO 6.11
 • DOLAR 5.38

KMÜde Kerbela mevzulu konferans tertip edildi

KMÜ İslam Tarihi ve Sanatları Kısmı tarafından hazırlanan oturuma, İslam Tarihi Öğretim Abonesi Yrd.
Konya Haber - 9 Ekim 2017 16:40 A A

KMÜ İslam Tarihi ve Sanatları Kısmı tarafından hazırlanan oturuma, İslam Tarihi Öğretim Abonesi Yrd. Doç. Dr. Mesut Can, Türk İslam Edebiyatı ve İslam Sanatları Kısmı Öğretim Vazifelisi Betül Şahin, Araştırma Vazifelisi Abdullah Muaz Güven ve Araştırma Vazifelisi Beytullah Çetin konuşmacı olarak katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan İslami İlimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Fikret Karapınar, Ehl-i Beyt sevgisinin bir tezahürü olarak Muharrem ayı ve Kerbela vakasının kültür, uygarlık ve tarihimizde ehemmiyetli bir yeri vardır. Bu programla öğretmenlerimiz mevzuyu değişik açılardan ele alarak mevzunun yeri ve ehemmiyetini vurgulayacaklardır. Katkısı olan öğretmenlerime ve dinlemek üzere merakla bekleyen talebelerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış konuşmasının ardından oturuma geçildi. Yrd. Doç. Dr. Mesut Can, “Kerbela Vakasının Tarihi Arka Tasarıyı ve Günümüze Yansımaları” mevzulu sunumunda, Kerbela vakasının anlaşılabilmesinin ancak kendinden evvel vuku bulan ve Resulullah’ın ölümünün hemen akabinde başlayan hadiseler silsilesi ile iletişimlendirilerek anlaşılabileceğini verdiği misallerle vurguladı. Sunum, Kerbela vakasının alana gelişi ve Şii cemiyet üzerindeki tesirlerinden misallerin sunulduğu görsellerle son buldu.

Araştırma Vazifelisi Abdullah Muaz Güven ise, “Edebiyatımızda Kerbela” mevzulu sunumunda, Türk-İslam edebiyatı külliyatı içerisinde Kerbela vakasına değinen terbiyeyi yapıtlardan misal beyitler sunarak Ehl-i Beyt sevgisinin İslam dünyasında birleştirici bir unsur olma doğrultusuna dikkat çekti.

Öğretim Vazifelisi Betül Şahin de, “İslam Sanatında Kerbela” mevzusuna değinerek, Kerbela vakasını Fuzuli’nin Hadikatü’s-Süeda yapıtında yer alan minyatürler bağlamında ele aldı. İslam’da büyüyen görsel sanatların başında gelen minyatürlerin estetik açıdan oluşturduğu tesirle beraber tarih bilimine de katkı sağladığını ifade eden Şahin, yapıtta yer alan minyatürlerin sanatsal özelliklerini tarihi bilgiler ışığında değerlendirdi.

Panelin son kısmında ise Araştırma Vazifelisi Beytullah Çetin tarafından Kerbelahadisesiyle alakalı mersiye, ilahi ve muharremiyyeler icra edilerek dinleyicilere vakanın acı ve efkârının musıki ananemizde vazgeçtiği tesirleri hissettirildi.

Etkinlik, fakülte bahçesinde aşure ikramı ile son buldu.

Konya Haber - 16:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]