12° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.57
 • DOLAR 5.68

Konya basını Akşehir’i gezdi

Geziye katılanlara başlangıçta Akşehir Belediyesi Takkasızlar Konağı’nda bir kahvaltı verildi.
Konya Haber - 16 Ekim 2017 11:57 A A

Geziye katılanlara başlangıçta Akşehir Belediyesi Takkasızlar Konağı’nda bir kahvaltı verildi. Kahvaltı sonrası konuşan Basın Yayın Enformasyon Konya İl Müdürü Abdurrahman C. Fidancı, “Bugün Nasreddin Hocamızın ifadesiyle dünyanın merkezi olan Akşehir’deyiz. Fazla kıymetli başkanımızı ziyaret ettiğimizde sizlerin selamlarını da iletmiştik. Demişti fakat, ‘Biz Akşehir’i tanımak istiyoruz, gazeteci arkadaşlar olarak sizlere konuk almak istiyoruz’ başkanımızda bu önerge aleyhinde hiç iki etmeden bize karşısında sağ olsunlar hay, hay dediler. Konya basınını zaten ben daha önceki görevlerimden dolayı iyi tanıyor, biliyor ve peşine düşüp takip ediyorum demişlerdi. Konya basınını Akşehir’de ağırlamaktan onur duyacağını, sevinç duyacağını ifade etmişlerdi, sağ olsunlar. Bugün böyle güzel bir havada, güzel bir mekanda gezimize bismillah diyerek başladık. Bu vesile ile bizleri ağırlayan başkanımıza onun şahsında bizlere desteğini esirgemeyen başkan yardımcımıza, kültür müdürümüze, basın danışmanı arkadaşımıza hepsine tek tek teşekkür ediyoruz” dedi.

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya da yaptığı konuşmada, Konya basınını Akşehir’de ağırlamaktan onur ve mutluluk duyduklarını belirtti.

“Konya merkezden sonra Selçuklu eseri maksimum olan Akşehir’dir”

Akşehir’in çok eski bir ikâmetgâh yeri olduğuna uyarı çeken Başkan Akkaya, “Akşehir’in M.Ö. 4 bin yıllara dayanan bir yerleşimi var, Frigyalılara değin dışarı giden bir özelliği var. daha sonra Bizanslılar, Romalılar, Selçuklular döneninde de ikâmetgâh yeri olmuş. Osmanlılar döneminde de yer almış fakat özellikle Selçuklular döneminde önemli bir imarlaşma yürümüş ve Konya merkezden sonra Selçuklu eseri en fazla olan Akşehir’dir. 154 tane kayıtlı Selçuklu eserimiz var. Tarihi dokusuyla, tabiat güzelliğiyle, meyvelikleriyle, kiraz çiçekleriyle, umulan fazla aşina bir yer. Gerçek kent kimliği kazanılmasında belli parametreler vardır. Kültürüdür, folklorudur, yemek yemek kültürüdür, özgün mimarisidir işte bunların hepsi Akşehir’de var. Kendine özgün Akşehir Evleri diye, Safranbolu Evlerine benzer 2 bin civarı cumbalı evlerimiz mevcut. Akşehirimizin 8 tane folkloru var. Milli bayramlarımızda gösteriler sergilenir ve millet oyunları olarak Türkiye ikinciliği ve üçüncülüğü derecelerimiz var. Tekrar 16 adet Akşehir’e özgü bölgesel türkülerimiz var. İç Anadolu, Orta Anadolu ve Akdeniz Bölgesi geçit bölgesi olduğu için yemek yemek kültüründe ve öteki kültürlerde azıcık esinlenme vardır. Ahali oyunlarımızdan birisi bir zeybek oyunu olan Bermende Zeybeği’dir. Konya’da zeybek oyunu başka ilçede yoktur. Bunlar Akşehir’in çok tarihi bir kent olduğunun göstergesidir” dedi.

“Akşehir daha hoş, yeni bir çehreye kavuşmuş olacaktır”

Bugünlerde yoğun bir alt yapı çalışması var, ondan nedeniyle da birazcık sıkıntı var. Akşehir halkı bu zahmeti görüyor fakat rahmet zahmetsiz olmuyor. Bugünler de biraz zahmetimiz var çünkü şu anda dünyanın en modern atık su arıtma tesisi bitti. Pazartesi günü deneme çalışmasına başlayacaktır. Yine kanalizasyon hatlarımız çok eskiydi ve onarım çalışmalarıyla Kasım 15’e kadar tamamlanmasını bekliyoruz. Bunlar Avrupa Birliğinden yüzde 94 hibeyle yapılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği Dairesinin ihale ettiği projelerdir. 1-2 ay içerisinde içme suyu projemizin yenilenmesi ihalesi de yapılacaktır. Avrupa Birliği Fonundan yüzde 100 hibeyle olacak bu proje uzun zamandır takip ettiğimiz bir projeydi ve yüzde 100 hibeyle içme suyu projemizin ihalesi de yapılacaktır. Bu projenin ihalesini de Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ilgili Avrupa Birliği birimleri yapmıştır. Yine doğalgazımız geçen Kasım ayından beri faaliyettedir ve 1 yıldır kullanıyoruz. Şehrimizdeki Doğalgaz çalışması da son hızlı olma devam etmektedir. Tarihi dokunun yoğun olduğu eski Akşehir bölgesi dediğimiz şimdi bulunduğumuz bölgede; elektrik hatlarının yer altına alınması kayda değer bir projeydi ve bu bölge bitti. Burası yangına hassas bir bölge, daima ağırlıklı ahşap evler çok sık yangınlar olmaktaydı ve bir kaç yıl içerisinde bu alt inşa çalışmalarını nihayete erdireceğiz. Akşehir daha güzel, yeni bir çehreye kavuşmuş olacaktır. Şehrimizde merkezi bütçeden Bakanlıklarımızın yatırımları da var. Yeni Adliye Binası projesi sona ermek üzere 2018 yatırımında inşallah araştırmalar başlayacaktır. Yine Sosyal Emniyet Hizmet Binamızın inşaatı başladı. Çevremizdeki ilçelere alan teşkilatı gibi hizmet vermek üzere inşaat çalışmaları başladı. İlçe Güvenlik Müdürlüğü Hizmet Binamızın inşaatı da devam etmektedir ve bunlar merkezi yatırımlarımızın bir kaç tanesidir” diye konuştu.

“Demokrasimiz için basın zorunlu”

Belediye olarak 3 alanda çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını söyleyen Başkan Akkaya, “Biz sosyal belediyecilik, kültürel belediyecilik ve gerekse daha aşağı yapımızı imarlaştırma anlamında olarak 3 alanda çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. İnşallah bir kaç yıl içerisinde bu incelemeler baştan olacaktır. Akşehirimiz bu araştırmalar sonrasında daha nezih bir ortam haline gelmiş olacaktır. Ben bitmiş teşriflerinizden nedeniyle hepinize öbür, farklı teşekkür ediyor ve çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum. Çünkü biliyorum oysa, basın halkımızın gözü, kulağı ve sesi. Gerçekten demokrasimiz için basın gerekli. Bu anlamda da, hoş hizmetler yapıyorsunuz. Bu çalışmalarınızın başarıyla, sağlıcakla devam etmesini temenni ediyor, hepinize saygılar sunuyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların gerisinde Akşehir’i gezmeye başlayan heyetin ilk durağı tarihi Ermeni kilisesi oldu. Burada incelemelerde buluna heyete Müze Müdürü Ömer Faruk Türkan tarafından bilgi verildi. Akşehir Belediyesi göre restorasyonu yapılan tarihi Akşehir evlerinin bulunduğu sokakları gezen basın mensupları bu alanda bol bol fotoğraf çekti. Heyet daha sonra ilçedeki Yüce Cami, Nasreddin Hoca Kazıbilim ve Etnografya Müzesini, restorasyon çalışmaları devamlı Tarihi Arasta Çarşısını, yapımı aralıksız Dudu Bayan Çarşısı inşaat alanını, Batı Cephesi Karargahı Müzesini ve Gülmece Parkını gezerek Nasreddin Hoca Fıkra heykelleri ve Gülmece Ustalarının heykellerini fotoğrafladı.

Akşehir Taş Eserler Müzesini de gezen heyete Akşehir Belediyesi Hıdırlık Sofrası’nda bir yemek yemek verildi. Konya’dan gelen heyetinin son durağı ise Akşehir Kent Ormanı oldu. Burada kısa bir mola verip dere içen heyet sonra Akşehir’den ayrıldı.

Düzenlenen geziye; Basın Yayınlama Enformasyon Konya İl Müdürü Abdurrahman C. Fidancı, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Basın Duyuru Kurumu Konya Şube Müdürü Özden Konur, Akşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Yahya Yıldız, Akşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Öncel ve Konya’dan gelen basın mensupları katıldı.

Konya Haber - 11:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.