Parçalı bulutlu
 • EURO 6.07
 • DOLAR 5.36

Konya Büyükşehirden Komek Şehir ve Eğitim Çalıştayı

Konya Büyükşehir Belediyesi Iş Edindirme Kurslarının (KOMEK) Geleneksel 13.
Konya Haber - 20 Mayıs 2017 18:19 A A

Konya Büyükşehir Belediyesi Iş Edindirme Kurslarının (KOMEK) Geleneksel 13. Altın Dokunuşlar Sergisi ve Veri Şöleni dahilinde KOMEK Şehir Halkı ve Eğitim Çalıştayı düzenlendi. Çalıştayda, iş edindirme kurslarının, mesleki eğitimin yanına sosyal ve kültürel hayatta kayda değer bir boşluğu doldurduğuna uyarı çekilerek eğitim düzeyinin daha nitelikli hale getirilmesi için yapılması gerekenler konuşuldu.

Sabah ve öğleden daha sonra gerçekleşen oturumlarda “KOMEK; Büyük Kasaba, Kökler ve Ufuklar…”, “Etkin İstihdam Politikaları Bağlamında Lokal Idare Iş Edindirme Modeli Konya Tatbik Örneği (KOMEK)” başlıkları ele alındı. Çalıştayın kapanış oturumuna katılan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Cevdet Kabakcı, “Hocalarımızın kıymetli fikirlerinden bizler de istifade ettik. İnşallah gelecek yıllarda bu çalışmalarımız devam eder. Meslek edindirme kurslarının karşılaşmış olduğu zorluklar kayıtlara geçti. Bunlar değerlendirilerek önümüz daha da açılır” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Ahmet Köseoğlu da çalıştayın son derece bereketli geçtiğini, ele alınan konuların en kısa zamanda bir kitapta toplanacağını belirterek, katılan tüm hocalara ve emek veren herkese teşekkür etti. Çalıştayın sonuç bildirgesi Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Harmancı ile Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zekeriya Mızırak tarafından okundu.

Daha kaliteli bir eğitim düzeyi yakalanacak

Birinci oturumun sonuç bildirgesini okuyan Yrd. Doç. Dr. Mehmet Harmancı, mesleki eğitim kurslarında verilen eğitimin daha kaliteli ülkü getirilmesi için belirlenen hedeflerin ve başarının çıktı analizi ve etkinlik analizi gibi yöntemlerle ölçümlenmesinin yerine olacağını belirterek, “Eğitimin kalitesinin artırılması için heterojen sınıf yapılarının kendi içinde yardım eğitimleri aracılığı ya da öğrencinin kaydı esnasında yerinde sınıflandırmalarla bir araya getirilerek daha kaliteli bir eğitim düzeyi yakalanabilecektir” dedi.

Kurslar kayda değer bir boşluğu dolduruyor

İkinci oturumun sonuç bildirgesini okuyan Doç. Dr. Zekeriya Mızırak ise, çalıştayda iş edindirme kurslarının toplumsal seziş durumuna, sosyal, kültürel, hesaplı ve ticari olarak nasıl tanımlandığına ve neler yapıldığına baktıklarını belirterek, “Meslek edindirme kursları, iş için olduğu değin bireyler için toplumsal rehabilite merkezleridir. Dezavantajlı gruplar, özellikle de engelliler, göçmenler, eski mahkumlar, yaşlılar için şehre, hayata ve topluma entegrasyonu sağlayan kilit kurumlardır. Türkiye 3 milyondan artı göçmeni 5 yıldır misafir ediyor. Bu göçmenlerin ülkemize her sahada entegrasyonu anlamında mesleki eğitim kursları fazla ciddi katkı sağlıyor. Bu anlamda çok önemli bir boşluğu dolduruyor” diye konuştu.

Programın sonunda Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürü Ercan Uysal ile Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Ahmet Köseoğlu, çalıştaya katkı maddesi sağlayan akademisyenler ve iş eğitim kurslarının yöneticilerine plaket, katılımcılara ise sertifikalarını takdim etti. Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezinde ve bir otelde aynı anda 2 salonda ansızın gerçekleştirilen çalıştaya Konya’nın yanı sıra; İstanbul, Ankara, Gaziantep, Bursa ve Kahramanmaraş’tan meslek edindirme kursları ile millet eğitim merkezlerinin yöneticileri ve akademisyenler katıldı.

Konya Haber - 18:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]