11° Açık
 • EURO 7.42
 • DOLAR 6.31

Konya Gıda Ve Tarım Üniversitesinin Akademik Yıl Açılışı yapıldı

Konya Yiyecek ve Tarım Üniversitesinin 2017-2018 akademik yılı açılışı Konya Yiyecek ve Tarım Üniversitesinde yapıldı.Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının gerisinde bir hitabe yapan Rektör Prof.
Konya Haber - 12 Ekim 2017 15:58 A A

Konya Yiyecek ve Tarım Üniversitesinin 2017-2018 akademik yılı açılışı Konya Yiyecek ve Tarım Üniversitesinde yapıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının gerisinde bir hitabe yapan Rektör Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, “Konya Yiyecek ve Tarım Üniversitesi, AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Sayın Recep Davetli’un kurucusu olduğu ‘Bilimsel Araştırma Teknoloji Eğitim ve Kültür Vakfı’ göre 12.06.2013 tarih ve 6492 sayılı Kanun ile bir vakıf üniversitesi olarak yerleşmiş ve kuruluşu 18 Haziran 2013 tarihli ve 26681 sayılı Devlete Ait Gazetede yayımlanmış, gıda ve tarım alanında ülkemizin ilk ve tek ihtisas üniversitesidir” ifadeleriyle başladı.

“KGTÜ mezunları, aranan bireyler olacak”

Öğrencilere, teorik eğitimin yanı sıra fabrika, işletme ve başvuru formu alanlarında pratik yapma imkanı da verildiğini belirten Prof. Dr. Çökmüş, “Öğrencilerimiz, yeterli pratik donanıma sahip olacaklarından nedeniyle mezuniyet sonrası ayrıca sektöre kolay harmoni sağlayacak hem de iş dünyasında tercih edilen bireyler olacak. Üniversitemizde, güncel veri ve teknolojilerle donanmış, uluslararası düşünebilmenin yanı sıra ulusalı gözeten, özgüveni yüksek girişimci bireyler yetiştirmek temel hedefimizdir. Yıllar bazında KGTÜ adresli yayın sayıları, makale, duyuru sayıları da bu çalışmalarımızı doğrulamaktadır. Bu yıl Web Of Science’da 13, Scopus’ta ise 19 makalemiz yayınlanmış. Kuşkusuz bu başarılı bir rakamdır ama şunu açıklama edebilirim, bu her geçen sene katlanarak artacaktır” diye konuştu.

“1 yılda kayda değer projelere imza attık”

Konya Yiyecek ve Tarım Üniversitesinde şu anda, 51 akademisyen, 153 lisans, 53 yüksek lisans öğrencisinin olduğunu hatırlatan Rektör Çökmüş, “Başlarken fazla heterojen başladık, bu koordinasyonu iyi kurup, bu yapıyı en iyi şekilde yürütmek istiyoruz. Şunu memnuniyetle açıklama edebilirim, hocalarımızın tamamına yakını ya yurt dışarıda açık fikirli veya yurt dışarıya çalışmış arkadaşlarımızdan oluşuyor. Biz Ar-Ge üniversitesiyiz. Şu asıl dek üniversitemizde 9 proje tamamlanmış, 22 proje kabul edilmiş ve devam ediyor, 11 projemiz ise hazır değer biçme aşamasında. Biz 2016 yılında eğitim-öğretime başladık, özünde bunu bir yılda tamamlamış oluyoruz. Bu büyük bir başarıdır ve bunu sürdürmek istiyoruz. Üniversitemizin yürüttüğü projelerin maliyeti 33 milyon TL’yi aşmıştır. Bu yürüttüğümüz projelerden bir tanesine de Yeniden Yapılanma Bakanlığı ile yürüttüğümüz Yeni Cins Yiyecek Kit ve Referans Madde Araştırma Geliştirme Merkezi (KİT-ARGEM) projesidir. Yiyecek güvenliği ve izlenebilirliği alanında kullanılan kit ve kit materyallerinin geliştirilebilmesi için zorunlu altyapının oluşturulması ve bu alanda bilgi birikimi sağlanması amaçlı yürütülen 3 yıllık projenin bir yılını tamamladık. Proje zarfında, yiyecek alanında kullanılan ve sonra aynı teknolojinin kullanıldığı öteki alanlara da hizmet verecek nükleik asit, antikor ve aptamer tabanlı kit ve materyallerinin geliştirilmesine yönelik 8 laboratuvardan oluşan kit merkezi kurulacak. Bu merkez kurulduktan sonradan, akademi ve endüstrideki araştırmacı ve uygulayıcılara hizmet verecek, ilke benzerliğinden nedeniyle sağlık durumu gibi yakın alanlara da hizmet verecektir. Bu proje ile oluşturacağımız merkezde, ithal edilen kit ve referans materyallerin yurt içinde üretimi sağlanacak ve böylece ayrıca dışa bağımlılığın azaltılması, hem de veri birikimi ve istihdam sağlanması konularına birebir hizmet edecektir” ifadelerini kullandı.

“KGTÜ’nün projesiyle dışa tiryakilik azalacak”

Rektör Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, “Kit-ArGem dediğimiz, toplamda 25 milyon TL ile Yeniden Yapılanma Bakanlığınca desteklenen proje şu lahza için en büyük projemizdir. bununla beraber yürüttüğümüz bütün projeler ülkemize ciddi katma bedel katacak projelerdir. Üniversitemiz çoğu alanda ülkemizin dışa bağımlılığını azaltacak projeler yürütmektedir. Öğrencilerimizi de bu bilinçle yetiştirmek istiyoruz. Onun için de çoğu üniversite ile işbirliği yürütüyoruz. Michigan State University, Pudue University, Uc Davis University Of California, University Of Missouri, Montana State University gibi dünyaca ünlü üniversitelerle anlaşmalar yapıldı, bu üniversitelerle keza telekonferansla ders anlatılması keza ortak akademik çalışmaların yapılması keza öğrenci değişimi keza de karşılıklı projeler yürütülmesi gibi konularda işbirliği yapacağız. Öğrencilerin akademik körlük yaşamamaları için bu cins başkalaşım programları yürütülecek. Öğrencilerimizin her türlü donanıma sahip olarak yetişmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Çökmüş, yapılan yeni bina hakkında da data verdi ve gelecek dönem eğitim öğretime yeni binada devam edileceğini kaydetti.

“KGTÜ, imtiyazlı bir üniversitedir”

daha sonra kürsüye gelen, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mikdat Çakır da, KGTÜ öğrencilerinin, diğer üniversitelerin ellerinde olmayan olanaklara sahip olduklarını, Konya Şeker’in bütün tesislerinin her öğrenci için büyük bir dilekçe alanı olduğunu ifade etti.

KGTÜ’nün, Konya Şeker’in yanı sıra PANKOBİRLİK’in de bütün imkanlarını kullanabileceğini açıklayan Dr. Mikdat Çakır, “Bu üniversitede okuyan bütün öğrenciler, Avrupa Birliği dil pasaportu aldı, öğrencilerimiz dünyayı tanıyan öğrenciler olacak. Yurt dışındaki üniversitelerle işbirliğini bunun için yürütüyoruz. Bizim öğrencilerimiz herkesi tanıyacak, bütün bilimsel çalışmaları görecekler, gelecekler burada başarılı işler yapacaklar, buna inanıyoruz. Biz dünyayı tanıyan, dil problemi olmayan insanlar yetiştirmek istiyoruz. Bizim üniversitemiz ayrıcalıklı bir üniversitedir. Buradan herhangi bir hocamız öğrencilerle birlikte yapacağı her türlü araştırma, proje için Konya Şeker’in bütün fabrikalarına, tesislerine gidebilir, kırsalda tarlalara gidebilir, araştırma yapabilir, kendini daha iyi geliştirebilir. Buna diğer taraftan PANKOBİRLİK olanağını ekledik mi, nerede ise ülkemizin tamamında bu araştırmayı rahatça yapabilir, kendini başvuru alanında da geliştirebilir. Bütün 45 tesisi var Konya Şeker’in ve bu tesislerin tamamı bizim üniversitemiz açısından başvuru formu alanı anlamına geliyor. Bir et tesisine, bir çikolata fabrikasına kolay gidemez diğer bir üniversitenin öğrencileri. Onun için özellikle staj döneminde öğrencilerimiz, iş seçme yeteneği ve özgürlüğünü de elde etmiş olacak. Biz Konya Şeker’in üniversitesiyiz, Konya Şeker bizim, başka hiçbir üniversitede bu olasılık değil. PANKOBİRLİK bütün 64 ilde var, bu da bizim 64 ilde her türlü olanağa sahip olduğumuz anlamına geliyor. Bu daha alçak yapı parayla elde edilemez. Her türlü tarlayı görme, ziraat mühendisleri ile tarlada birebir alıştırma yapabiliriz. Geçen yıl buğdayda 750 değişiklik melezleme yapmış üniversitemiz. Bunu Çumra Şeker’de fabrikaların derhal yandaki tarlada yapmışız, diğer hangi üniversitede bu başarılabilir? daha iyisi olacak, kendi bilgisayar mühendislerimizle yeni sistemler kurulacak ve Ar-Ge’lerimiz entegre olacak, fabrikanın Ar-Ge’si bizim, bizim ArGe’miz Konya Şeker’in olacak. Bunun ülkemize yapacağı katkıyı mükemmel anlamanızı istiyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmalardan sonradan ilk ders verildi. 2017-2018 akademik yılının ilk dersinde “Biyo Farklılık” konusu anlatıldı. Dersi, T. C. Yiyecek, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Biyoçeşitlilik ve Genetik Kaynakları Bölümü Mühendisi Dr. Kürşad Özbek verdi.

Programın sonunda Dr. Kürşad Özbek’e günün anısına Anadolu Birlik Holding Idare Heyeti Başkanı Harun Reşat Ersöz bir plaket ibraz etti.

Ayrıca, Konya Yiyecek ve Tarım Üniversitesinde Doçentliğini tamamlayan ilk akademisyen olan, KGTÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Mahmut Deniz Yılmaz’a Rektör Prof. Dr. Cumhur Çökmüş kadar cübbe giydirildi ve toplu resim çekimiyle program tamamlandı.

Programa, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mikdat Çakır, Konya Yiyecek ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, Anadolu Birlik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Harun Reşat Ersöz, Anadolu Birlik Holding yöneticileri, fakültelerin dekanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konya Haber - 15:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.