Parçalı bulutlu
 • EURO 6.62
 • DOLAR 5.76

Konya ihracatına 3. çeyrek damgası

5 ihracat çoğalışı tuttuğunu söyledi.Eylül ayı ihracat sayılarının söylenmesiyle beraber senenin ilk üç çeyreğini geride vazgeçen Konyalı ihracatçıların bu sene ehemmiyetli galibiyetlere imza attıklarını ifade eden KSO Başkanı Kütükcü, “Kentimizin ihracatı, bu seneni.
Konya Haber - 3 Ekim 2017 15:29 A A

5 ihracat çoğalışı tuttuğunu söyledi.

Eylül ayı ihracat sayılarının söylenmesiyle beraber senenin ilk üç çeyreğini geride vazgeçen Konyalı ihracatçıların bu sene ehemmiyetli galibiyetlere imza attıklarını ifade eden KSO Başkanı Kütükcü, “Kentimizin ihracatı, bu senenin ilk çeyreğinde geçtiğimiz senenin ilk çeyreğine göre yüzde 12.9, ikinci çeyreğinde yüzde 9.3, üçüncü çeyreğinde ise yüzde 27.5 arkasıydı. Senenin ilk üç çeyreğinde en fazla çoğalışı üçüncü çeyrekte tutan Konya, ilk 9 ayda toplam 1 milyar 138 milyon 468 bin dolar ihracat yaparak Türkiye ihracatından aldığı hisseyi yüzde 1.08’e yükseltti” biçiminde konuştu.

Kütükcü, Konya ihracatında ilk üç sırada yer alan Makine ve Aksamları, Otomotiv Sanayisi ile Tahıl-Bakliyat-Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektörlerinin ilk 9 ayda da yerlerini gözettiğini, bu üç sektörün toplam ihracatın yüzde 58.5’ini reelleştirdiğini belirtti.

En fazla ihracat Ortadoğu-Asya ülkelerine

Konya’nın ihracat pazarları hakkında da bilgi veren Kütükcü, “9 aylık toplam ihracatımızın yüzde 43.5’ini Ortadoğu-Asya ülkelerine hakikatleştirdik. Bu ülkelerin ardından Konya ihracatında yüzde 28.3 ile Avrupa ülkeleri, yüzde 13 ile Afrika ülkeleri, yüzde 4 ile Amerika ve yüzde 11 ile öteki ülkeler geliyor. Ayrıca bu yarıyılda en fazla ihracat çoğalışını da Afrika pazarlarında yakaladık. Afrika’ya ihracatımızı yüzde 19.7 artırdık. Avrupa ile Ortadoğu-Asya ülkelerine olan ihracatımızı da yüzde 15’in üzerinde artırmayı muvaffak olduk” ifadelerini kullandı.

“Konya, pek çok şehri geride vazgeçti”

Konya’nın senenin ilk 9 ayında gösterdiği ihracat performansıyla Adana, Denizli, Gaziantep, Kayseri, Eskişehir gibi pek çok şehri geride vazgeçtiğini de anımsatan Kütükcü, “İhracatçı şirketlerimiz tüm negatifliklere karşın bu sene ihracatımızı artırarak, geçen senenin tüm kayıplarını karşılama ettiler. Konya Sanayi Odası olarak bu zaferin kalıcı olması ve çoğalarak devam etmesi için çalışmalarımıza sürekli devam ediyoruz. Allahın İzniyle 4. çeyrekte Konya, daha yüksek bir çoğalış oranı tutacak” diye konuştu.

Konya’nın en fazla ihracat yaptığı ilk 10 ülke ise şu biçimde: Irak, Almanya, Cezayir, İran, İtalya, Suudi Arabistan, Birleşik Devletler, Polonya, Mısır, Birleşik Kraliyet.

Konya Haber - 15:29 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.