Hafif yağmur
 • EURO 6.08
 • DOLAR 5.37

KONYA İNEK SÜTÜ ÜRETİMİNDE LİDERLİĞİNİ SÜRDÜRDÜ

Konya Haber - 7 Kasım 2017 08:17 A A

Türkiye’nin 2016 yılındaki inek sütü üretiminin yüzde 5,8’ini karşılayan Konya’da geçen yıl 971 bin 396 ton inek sütü üretimi yapıldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Konya Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 2016 yılında Konya’da 971 bin 396 ton inek sütü üretimi yapıldığı belirtildi.

Konya’nın bu üretimle Türkiye’nin toplam inek sütü üretiminin yüzde 5,8’ini karşılayarak birinci sıradaki yerini koruduğu ifade edilen açıklamada, 2015 yılında da 930 bin 548 ton inek sütü üretimi ile Türkiye birincisi olan Konya’nın, geçen yıl üretimini yüzde 4,4 artırdığı kaydedildi.

Açıklamada, süt üretiminde İzmir’in 877 bin 497 ton ile ikinci, Erzurum’un da 729 bin 638 ton ile üçüncü olduğu bildirildi.

Türkiye genelinde ise geçen yıl 16 milyon 786 bin 263 ton inek sütü üretimi yapıldığı vurgulanan açıklamada, 2016 yılında bir önceki yıla göre üretimin yüzde 0,9 azaldığı aktarıldı.

Konya Haber - 08:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]