Açık
 • EURO 4.65
 • DOLAR 3.74

KONYA LOJİSTİK ÜSSÜ OLACAK

Konya Haber - 29 Ocak 2018 08:20 A A

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Uygulamalı Bilimler Fakültesi, MÜSİAD Konya Şubesi ve Lojistik Derneğinin birlikte düzenlediği 2. Lojistik Eğitimi Standartları Çalıştayı akademisyenler, lojistik sektöründen temsilciler ve iş adamlarının katılımıyla MÜSİAD Konya Şubesinde başladı.
Lojistik Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tanyaş sektör temsilcilerinin mezun öğrencilerden ne beklediklerini, nasıl bir mezun profili istediklerini söylemesi halinde üniversitelerdeki program çıktılarını bu beklentiler doğrultusunda oluşturacaklarını söyledi.
Sektörde belirli bir kaliteyi yakalamanın önemli olduğunu vurgulayan Tanyaş, derslerin bir standardının olması gerektiğine dikkat çekti.
Farklı üniversitelerde farklı ders programlarının olabildiğini anlatan Tanyaş üniversitelerde uygulamaya dönük eğitim vermenin önemini vurguladı. Eğitimci eğitiminin gerekliliğine de dikkat çeken Tanyaş, kendi alanıyla ilgili yeterli bilgiye sahip olmayan akademisyenlerin bulunduğunu hatırlattı ve eğitimcilerin eğitiminin belirli bir seviyeye gelmesinin bir zorunluluk olduğunu kaydetti.
Konya lojistik üssü olacak
MÜSİAD Konya Şube Başkan Yardımcısı Necip Çimen ise Konya ekonomisini küresel ölçeğe taşımak için çalıştıklarını, Konya’nın marka şehirler arasındaki yerini alması için çeşitli projeler ürettiklerini belirtti.
Türkiye’nin dış ticaret fazlası sağlamasının gerekliliğine vurgu yapan Çimen, 2023 için gerekli lojistik altyapısının oluşturulmasının önemine değindi. Türkiye’de lojistik merkezler arasında demiryolları ile bağlantıların kurulmasının 2023 vizyonu için önemli olduğunu söyleyen Çimen, Konya’daki lojistik merkez ile ilgili bugüne kadar önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti. Lojistik merkezle Konya’nın bölgenin lojistik üssü olacağını söyleyen Çimen, bu konuyu sürekli gündeme getirerek belirli bir aşamaya gelmesini sağladıklarını aktardı.
Uygulamalı Eğitim Önemli
NEÜ Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Diken de sektörün insan gücü ihtiyacını karşılamak için eğitim müfredatının güncellenmesinin elzem olduğunu belirterek üniversitede teorik eğitim verildiğini ama bunun uygulama ile pekiştirilmesinin büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi. Fakültelerinde 40 iş günü staj uyguladıklarını, zorunlu işbaşı eğitimi gerçekleştirdiklerini ve öğrencilerin geçme notunu piyasadan aldığı notlara göre verdiklerini ifade eden Diken, yıllardır dile getirilen üniversite – sanayi iş birliğinin bu çalışmalarla önemli bir noktaya geleceğini söyledi. Diken böylece uygulama noktasında da belirli bir aşamaya gelineceğini aktardı.
Lojistikte Çekirdek Eğitim Programı Uygulanabilir
NEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Aydın bölüm sayısı arttığında nitelik ve verilen eğitimin her üniversitede aynı seviyeyi yakalayamayabildiğini belirtti. Kalite ile ilgili çalışmaların bundan sonra daha önemli olacağını söyleyen Aydın, kalite süreçleri ile bölümlerinin kendini tekrar değerlendirdiğinde öğrenci alamayan programlara da tekrar ilginin oluşacağını dile getirdi. Kalite sürecinde sadece teori ile kalmayıp uygulamaya da önem vermenin gerekliliğini anlatan Aydın, kalite süreci ile ilgili çalışmalarda sektörden görüş almanın büyük önem taşıdığını kaydetti. Lojistik eğitim programlarında belirli bir standardın sağlanabilmesi için çekirdek eğitim programı şeklinde bir müfredatın uygulanabileceğini söyleyen Aydın, bu şekilde çekirdek eğitim programı müfredatı uygulayan diğer bölümlerin belirli bir seviyeye geldiğini anlattı.
Toplam 2 gün sürecek program açılış konuşmalarının ardından çalıştayla devam etti. D.DOĞAN

Konya Haber - 08:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]