15° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.45
 • DOLAR 5.60

Konya OSBde beşinci kısım genişleme alanında sona yaklaşıldı

Konya Sanayi Odası Mayıs ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkan Vekili Kadir Büyükkara başkanlığında gerçekleştirildi.
Konya Haber - 26 Mayıs 2017 17:12 A A

Konya Sanayi Odası Mayıs ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkan Vekili Kadir Büyükkara başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan KSO Başkanı, TOBB Idare Heyeti Üyesi Memiş Kütükcü, meclis üyelerine aylık faaliyetler ve Imal Reform Paketi hakkında ilgili veri verdi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı göre hazırlanan ve Sanayi, Ticaret, Enerji, Natürel Kaynaklar, Data ve Teknoloji Komisyonu’na gönderilen Üretim Reform Paketinin sanayicilerin de görüşlerinin alınarak hazırlandığını bildiren Başkan Kütükcü, “Bugüne değin pek çok defa dile getirdiğimiz sorunlar Üretim Reform Paketinde çözüme kavuşuyor. Sanayicilerin ödediği yüzde 2’lik TRT payının kaldırılması, OSB’lerdeki sanayi parsellerinin tahsisinde alınan damga vergisinin kaldırılması, OSB’lerin ilk kuruluşunda alınan ot bedelinin alınmayacak olması gibi birçok buluş bu paketle birlikte üretim hayatına kazandırılmış olacak. Hem Konya Sanayi Odası, hem de OSB ve OSBÜK olarak bu konular üstünde uzun süredir yoğun bir çaba sarf ediyoruz. İnşallah sanayicilerimize, imal hayatımıza hayırlı olur” ifadelerini kullandı.

“Altıncı kısım iki, üç ve dördüncü kısımların toplamından daha büyük olacak”

Konya OSB’deki gelişmelerle ilgili bilgi de veren Kütükcü, 1976 yılında kurulan Konya OSB’nin 41 yılda dört genişleme hamlesi gerçekleştirdiğini ve beşinci genişleme hamlesinin eşiğinde olduğunu vurguladı. Kütükcü, “2013 yılının sonunda dördüncü kısım genişleme alanında sanayicilerimize tahsis ettiğimiz 104 parselden 78’inde üretime geçildi, 26’sının da inşaat çalışmaları devam ediyor. Sanayicilerimiz dördüncü kısımdaki yatırımlarına devam ederken, Konya OSB yönetimi olarak bizler de yeni talepleri yerine getirmek amacıyla beşinci kısmı yatırıma açma çalışmalarına aralıksız devam ediyoruz. acilen kamulaştırma çalışmalarında sona yaklaştık, hedefimiz beşinci kısmı 2017 yılı içerisinde yatırıma açmak. Hem Konya Valiliğimiz altıncı kısım genişleme alanımızın yer seçimi için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına kullanım yaptı. Altıncı kısım genişleme alanı iki, üç ve dördüncü kısımların toplamından daha büyük olacak. Böylesine büyüklükte bir alanı bakanlıktan talep ettik. İnşallah yer seçimi süreci tamamlandıktan sonra tasarlama ve devletleştirme çalışmalarına açılmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Konya OSB, uluslar arası standartlarda hizmet veriyor”

Konya OSB’nin altyapı ve sunulan hizmetler bakımından da Türkiye’nin en nitelikli OSB’lerinden biri olduğunu vurgulayan Kütükcü, şunları söyledi: “Türkiye’nin en kaliteli alt yapılarından birini OSB’mizde inşa etmiş durumdayız. Elektrik, kanalizasyon, içme suyu, scada sistemleri, fiber optik altyapı ile sanayicilerimize en iyi hizmeti veriyoruz. Çok şükür bugün Konya, sanayicisine uluslar arası standartlarda hizmet veren, nitelikli bir OSB’ye kavuştu.”

“Eski VIP girişi, hava kargo alanı oluyor”

Konuşmasında Konyalı sanayicilerin manâlı taleplerinden birisinin de hava kargo taşımacılığı olduğunu bildiren Kütükcü, “Bundan Böyle sanayicilerimiz kargolarını İstanbul, İzmir, Mersin gibi illerden göndermekten kurtulacak. acilen hava alanımızın eski VIP girişini hava kargo taşımacılığına hizmet verecek şekilde dönüştürme çalışmalarımız devam ediyor. Hedefimiz, Temmuz ayı içerisinde Konya’da hava kargo taşımacılığını açtırmak. Artık sanayicilerimiz yurt içi ve yurt dışı kargolarını Konya’dan gönderebilecek ya da alabilecekler” ifadelerini kullandı.

Konya Haber - 17:12 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.