15° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.79
 • DOLAR 6.08

KONYA OVASI’NDA MISIR HASADI YÜZ GÜLDÜRÜYOR

Konya Haber - 21 Kasım 2017 08:28 A A

“Türkiye’nin tahıl ambarı” olarak nitelendirilen Konya’da 650 bin dekar alanda üretimi yapılan mısır, verim ve fiyatıyla çiftçinin yüzünü güldürüyor.

Dünyada tarımsal faaliyetlere uygunluk açısından en önemli ovalardan biri konumundaki Konya Ovası’nda çiftçi, sezonun son ürünü arasında gösterilen mısırın hasadını gerçekleştiriyor.

Ovada buğdaydan sonra en çok üretimi gerçekleştirilen mısır hem verimi hem de fiyatıyla üreticiyi memnun ediyor. Hasadı yapıldıktan sonra kamyonlarla Konya Ticaret Borsası’na (KTB)  getirilen mısır, ekim alanlarının artmasının yanı sıra fiyatı ve verimiyle ova çiftçisinin yüzünü güldürüyor.

Bir milyon ton rekolte bekleniyor

Bu yıl ülke geneli 5,9 milyon ton tahmin edilen rekoltenin 1 milyonunun Konya’dan karşılanması öngörülüyor.

KTB Başkanı Hüseyin Çevik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mısırda bu yıl rekoltenin ülke genelinde düşmesine rağmen Konya’da arttığını söyledi.

Elde edilen ürünün kalitesi ve fiyatların çiftçiyi sevindirdiğini aktaran Çevik, mısırın Türkiye’de buğday ve arpadan sonra en çok yetiştirilen tahıl ürünü olduğunun altını çizdi.

Çevik, mısırın dünyada ise 1 milyar tonu aşan üretimiyle en çok yetiştirilen ürün olduğuna dikkati çekerek, bunun yüzde 60’ının yem üretiminde kullanıldığını dile getirdi.

Tüketimi giderek artıyor

Üretim ve verim değeri açısından mısırın gelecekte daha çok önem kazanacağını anlatan Çevik, “Son bir yıl içinde ekim alanlarındaki artış oranı yüzde 14,6, üretim miktarındaki artış oranı ise yüzde 52,3’tür. Son yıllarda hayvansal besin ağırlıklı beslenme ve biyoetanolün de içerisinde bulunduğu endüstriyel ihtiyaç dolayısıyla mısır tüketimi giderek artmaktadır.” diye konuştu.

Çevik, Türkiye’nin 2001’de 2,2 milyon ton olan mısır üretiminin 2016’da 6,4 milyon tona çıktığını belirterek, bu yıl ise Ege ve Akdeniz bölgesinde pamuk üretiminin yaygınlaşmasına bağlı olarak 5,9 milyon tona düştüğünü ifade etti.

Son yıllar ortalamasına göre üretimdeki artışta, damlama sulama sistemlerinin yaygınlaşması, verilen destekler ile su ve gübrenin etkin kullanımın katkısına işaret eden Çevik, bunda üreticilerin bilinçlenmesi ve teknoloji kullanımının artmasının da etkili olduğunu vurguladı.

Damlama sulama verimi artırıyor

Türkiye’de mısır üretiminin uzun yıllar tüketimi karşılayamadığına değinen Çevik, şunları kaydetti:

“Konya Ovası’nda 1990’da 850 ton olan mısır üretimi bugün hayvancılığın gelişmesiyle 1 milyon tona yaklaştı. O yıllarda dekarında 251 kilogram verim alınırken, bugün bin 400 ila bin 500 kilogram verim alınmaya başlanmıştır. Konya’da mısır arazilerinin yüzde 95’i damlama suyla sulanıyor ayrıca buranın ikliminden dolayı mısır, hastalıklardan az etkilenmektedir. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 14 nem mısır müdahale alım fiyatını 760 lira olarak açıklamasına rağmen hem verim artışı hem de KTB’ye olan güvenden dolayı fiyat 760-820 lira arasında oluşmaktadır. Mısır harmanıyla üreticiler rahatladı. Konya’da 650 bin dekar alanda üretimi yapıldı. Tahminimize göre rekolte bir milyon ton civarında gerçekleşecektir.”

Konya Haber - 08:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.