10° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.07
 • DOLAR 5.36

Konya Şekerden üreticiye 36 milyon 684 bin lira nakit avans

Ş., Ramazan ayı öncesinde üreticilerin yüzünü güldürecek 36 milyon 684 bin lira nakdi avans ödemesine başladı.İki hafta önce motorin avansı dağıtan Konya Şeker, Mayıs ayı bitmeden nakdi avans ödemesine de başladı.
Konya Haber - 26 Mayıs 2017 01:05 A A

Ş., Ramazan ayı öncesinde üreticilerin yüzünü güldürecek 36 milyon 684 bin lira nakdi avans ödemesine başladı.

İki hafta önce motorin avansı dağıtan Konya Şeker, Mayıs ayı bitmeden nakdi avans ödemesine de başladı. Ramazan ayı öncesi çiftçilerin yüzünü güldüren avansın tutarı 36 milyon 684 bin lira. 26 Mayıs 2017 Cuma günü çiftçilerin hesaplarına yatırılan nakdi avans ödemesi ile birlikte 2017-18 Kampanya Dönemi’nde Konya Şeker üreticilerine 117 milyon 32 bin lira ödeme gerçekleştirmiş olacak. Geçtiğimiz yıl çiftçiye 1 milyar 650 milyon lira tarımsal ürün bedeli ödemesi yapan Konya Şeker’in 2017 – 2018 dönemindeki ödeme tutarının 2 milyar TL’yi aşması bekleniyor. Konya Şeker, yaptığı ürün bedeli ödemelerinin yanı sıra yıl içinde periyodik aralıklarla gerçekleştirdiği avans ödemeleriyle de piyasaya sıcak paranın çıkmasını sağlayarak alan ekonomisinin de hareketlenmesini ve ticaretin canlanmasını sağlıyor. Tarım sektörüne nakit akışının değil denecek değin az olduğu aylarda Konya Şeker’in gerçekleştirdiği avans ödemleri çiftçinin geçimini rahatlatırken, alan esnafının da meslek hacmini genişletiyor.

“Çiftçi desteklenirse daha çok üretir”

AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Misafir yaptığı açıklamada, “Bizim üreticiye desteğimiz, güya değil özde destektir. Biz hayatın içinde ve anlayışlı bir şirketiz. Tarladaki üretimi önemsediğimiz değin, üreticilerimizin sosyal hayatlarını da, maneviyatlarını da, hanelerindeki, evlerindeki ihtiyaçlarını da kendimize dert edinen bir kurumuz. Şükür ancak, bir Ramazan-ı Şerif’e daha kavuştuk. Bu Rahmet ve Bolluk günlerini gönül huzuruyla idrak etmek herkesin hakkıdır. O nedenle, Konya Şeker nasıl tarladaki üretimin bedensel kaygılardan uzak yapılması için çiftçinin yanına yer alıyorsa, iftar sofralarının da maddi kaygılardan uzak kurulması için üzerine düşeni yapıyor ve yapmaya devam edecek” dedi.

Konya Şeker’in öncelik sıralamasında en önde üretime ve üretene desteğin yer aldığını bildiren Başkan Misafir, “Bizim üreticiye desteğimiz güya yok, özde destektir. Konya Şeker, 17 yıldır, amaç ve temenni cümleleri kurmuyor, yapacağız edeceğiz gibi zamanı belirsiz ifadeler kullanmıyor. Çiftlik Sahibi desteklenirse daha fazla üretir diyerek 17 yıldır üreticiyi desteksiz bırakmıyoruz, tarlaya tohumun düşmesinden itibaren başlayan desteklemeler, yıl her tarafında belirtilmiş periyotlarla devam ediyor. Biz verdiğimiz destekle üreticinin ne namerde ne de merde yoksul olmadan kaygıdan, tasadan uzakta üretmesini sadece daha nitelikli ve daha çok nasıl üretebileceğine odaklanmasını sağlayacak zemini oluşturmaya çalışıyoruz. Bunu da kimsesiz yeterli görmediğimiz için sosyal hayatın, inanç dünyamızın manâlı günlerini, özel günlerini yeniden üreticilerimizin bedensel kaygılardan uzak karşılaması için üzerimize düşeni yapmaya gayret ediyor ve bayramlarda, ramazanda onların ellerini rahatlatmayı öncelikli vazifemiz kabul ediyoruz. Yani, üreticinin keza tarlada ayrıca de günlük hayatta yanındayız. Bu kurumun imkânları genişledikçe, bu kurum gücüne kuvvet kattıkça bu kararlı duruş daha da bereketlenecek. Bu destek daha da artacak. Bu kararlılığımızın ve bu duruşumuzun Konya Şeker’in değişmez ilkesi olduğunu belirtir, 26 Mayıs 2017 Cuma günü dağıtılan nakdi avansın hayırlara vesile olmasını temenni eder, bolluk ve bereket batmış bir yıl temennisiyle, rahmetinden bolca nasiplenebildiğimiz bir Ramazan dilerim” diye konuştu.

Konya Haber - 01:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]