13° Açık
 • EURO 6.45
 • DOLAR 5.60

Konya Ticaret Borsasında su kaynakları paneli

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Konya Ticaret Borsası, Yiyecek, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, DSİ 4.
Konya Haber - 12 Mayıs 2017 11:05 A A

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Konya Ticaret Borsası, Yiyecek, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, DSİ 4. Alan Müdürlüğü, KOP İdaresi, Konya Ziraat Odası ve Konya Sulama Kooperatifleri göre ortak gerçekleştirilen toplantıda, suyun verimli kullanılması konusu ele alındı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Uğur Özalır, Türkiye’de suyun son yıllarda kayda değer oranda azaldığına uyarı çekerek, “Suyu bereketli kullanmalıyız” dedi. Özalır, daha önce enerjide verimlilik noktasında panel düzenlediklerini ve bu panelde de tarımsal sulamada suyun verimliliğine uyarı çekeceklerini belirterek, “Suyun verimliliği uygulamaya geçirilmeli, ilk kez tarımsal sulamada olmak üzere çiftçiler ve tüm kesimi bilinçlendirilmelidir” dedi.

“Su iyi yönetilmeli”

Konya Ticaret Borsası Başkan Vekili M. Namık Köklüsoy, Birleşmiş Milletler’in 2005-2015 yılları arasındaki on yılı “Yaşam İçin Su Eylem Dönemi” olarak duyuru etmesinin, suyun ülkeler açısından ne dek stratejik bir yere sahip olduğunu gösterdiğini belirterek, suyla yalnızca nesillerin değil, medeniyetlerin de geliştiğinin altını çizdi.

Köklüsoy, “Su, kalkınmanın en önemli güçlerinden biridir. Tarım sektörü başta edinmek üzere hayatın her alanında vardır. Bunun için yiyecek güvenliğinin yanına, su güvenliği de gündeme gelmelidir. Üç tarafı denizlerle taraflı ülkemiz sanıldığı gibi su zengini değildir. Su kaynaklarımızı hakça, makul ve en iyi şekilde , idare etmek, kullanmak ve korumak zorundayız. Özellikle Konya gibi az yağış alan kapalı havzalar için bu konu çok daha hayatidir. böylece suyun iyi yönetilmesi, katılımcı bir yaklaşımla ele alınması gerekmektedir. Son 15 yılda Türkiye’de herkesin takdir ettiği bir gelişme yaşanıyor. Bu açıdan hükümetimize ne dek teşekkür etsek azdır. Su yönetiminde de kullanıcı, planlamacı ve karar vericilerin çalışmanın her aşamasında olacağı liberal kararlar alınmalıdır. Yağışlara bağımlı Konya Kapalı Havza’nın su açığının giderilmesi ancak havzalar arası su transferi ile muhtemel olacaktır. Havza dışından petrol gelebiliyorsa su da gelmelidir. Bunun bir ‘Devlet Projesi’ olarak ele alınmasını istiyoruz. Gelecek su, tarım hasılamızı üç kat artıracak, ülkemiz coğrafyanın yiyecek üssü olacaktır” diye konuştu.

“Su kaynakları iyi kullanılmalı”

“Su olmazsa yaşam olmaz, gelecek olmaz” diyen Konya Vali Yardımcısı Fazlı Akgün, su açısından fakir bir ülke olduğumuza şive yaptı. Akgün “Su kaynaklarımız gittikçe azalıyor. Eğer suyla ilgili planlamayı yapmazsak, Ülke olarak bizi zor günler bekliyor. Suyu arttırmakla ilgili yapacağımız hiçbir şey yok. Yan şiddetli yağmur yağdığında da su baskını gibi felaketlere yol açtığını gözlemliyoruz. Bu açıdan mevcut su kaynaklarının da en iyi şekilde faydalanma sorumluluğunu taşımalıyız” şeklinde konuştu.

Daha daha sonra Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şahin moderatörlüğünde KOP Tarım ve Kırsal Yeniden Yapılanma Koordinatörü Mevlüt Pınarkara, Yiyecek, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyfettin Baydar, DSİ 4. Alan Müdürlüğünden Ziraat Yüksek Mühendisi Celil Çalış, Konya Alan Sulandırma Üst Birliği Başkanı Şaban Güven konu ile ilgili birer sunum yaparak çiftçilerin sorularını cevapladı.

Konya Haber - 11:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.