Az bulutlu
 • EURO 4.66
 • DOLAR 3.79

Konya, “Unesco Öğrenen Şehirler Küresel Ağı”nda

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin milletlerarası platformda yaptığı çalışmalar ile bu alandaki yükselişi devam ediyor.
Konya Haber - 5 Mayıs 2017 16:12 A A

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin milletlerarası platformda yaptığı çalışmalar ile bu alandaki yükselişi devam ediyor. İlki 2013 yılında Güney Kore’nin Jeju şehrinde yapılan toplantı ile başlayan UNESCO Öğrenen Şehirler çalışmalarının bütün aşamalarındaki faaliyetlere katılan Konya Büyükşehir Belediyesi, Çin ve Meksika’da düzenlenen toplantılarda da yetişkin eğitimi ve hayat boyu öğrenme konusundaki çalışmalara katkı maddesi yaparak UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağının kurulmasında rol sahibi oldu. UNESCO, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ilk önce 500 bin mezunu yer alan KOMEK olmak üzere ASEM, Medeniyet Okulu gibi çalışmaları ve yaşam boyu öğrenme konusundaki gayretlerini değerlendirerek UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağına (GNLC) üyeliğini kayıt etti.

Konuyla ilgili bir yorumlama yapan Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve Dünya Birleşmiş Kentler ve Lokal Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Benzeşen Başkanı Tahir Akyürek, “Konya, bulunduğu konum itibarıyla yüzyıllardır öğrenen ve öğrendiklerini öğreten, paylaşan bir şehirdir. Yeniden Konya, sahip olduğu kültürel ve tarihi mirasını koruyarak gelecek kuşaklara aktarılması hususunda büyük mücadele sarf etmektedir. Yapılan araştırmalar ve elde edilen başarılar bunun en güzel örnekleridir. Öncelikle 500 bine yakın mezunu ile erişkin eğitiminde ve meslek edindirme konusunda bir marka olan KOMEK almak üzere Uygarlık Okulu gibi tüm çalışmaların karşılığının UNESCO tarafında da tescil edilmesi hem sevindirici bir gelişmedir” dedi.

Başkan Akyürek, Konya’nın UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı üyeliğinin uğurlu olmasını diledi. Almanya’nın Hamburg şehrinde bulunan UNESCO Hayat Boyu Öğrenme Enstitüsü kadar yürütülen Öğrenen Şehirler Küresel Ağı Programına aza olan Konya Büyükşehir Belediyesi, Öğrenen Şehirlere dair güncel bilgilere erişebilecek ve diğer Öğrenen Şehirler ile bilgi paylaşımında bulunabilecek.

Konya Haber - 16:12 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]