12° Açık
 • EURO 6.57
 • DOLAR 5.68

Konyada 8 ilçenin daha 1/5000 ölçekli nazım imar planı revizyonu askıya çıktı

Türkiye’de ilk kez il sınırları bütününde tüm kamu kurum ve kuruluşları, akademik camia ve sivil toplum kuruluşlarının katkısıyla 1/100.000 ölçekli Konya ili çevre düzeni planı ve altı bölgede 1/25.000 ölçekli daha aşağı bölge nazım imar tasarlama çalışmalarını ta.
Konya Haber - 18 Mayıs 2017 10:57 A A

Türkiye’de ilk kez il sınırları bütününde tüm kamu kurum ve kuruluşları, akademik camia ve sivil toplum kuruluşlarının katkısıyla 1/100.000 ölçekli Konya ili çevre düzeni planı ve altı bölgede 1/25.000 ölçekli daha aşağı bölge nazım imar tasarlama çalışmalarını tamamlayan Konya Büyükşehir Belediyesi, yönetimle ilgili sınırlar içerisinde yer alan bütün ilçe merkezleri, kapanan beldeler ve gerekli görülen kırsal yerleşim alanları için 1/5000 ölçekli nazım imar planı revizyonu çalışmalarını sürdürüyor.

Konuyla ilgili Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesinden yapılan açıklamada, “Nüfus Istatistiklerine Göre yapı, meslek gücü yapısı, sosyal ve ekonomik yapı ışığında farklı gelişme eğiliminin gözlendiği şehirsel ve kırsal başvuru alanları ile bunların etkileşim alanları, sektörel açıdan gelişme potansiyeline sahip alanları ve/ya da sahip olduğu ekolojik değerler açısından korunması ve geliştirilmesi için aynı kararların üretilmesi gerekli alanlar dikkate alınarak belirlenmiştir. Buradan hareketle Konya ili sınırları bütününde 6 alt alan oluşturularak tasarlama daha alçak bölgelerinin özelliklerine kadar plan kararları, politikalar ve stratejiler üretilmiştir. Üst ölçekli plan kararları doğrultusunda Çeltik, Derbent, Derebucak, Emirgazi, Halkapınar, Kulu, Tuzlukçu ve Yunak ilçe merkezlerinde, 2043 yılına ait nüfus projeksiyonları dikkate alınarak planlama alanı bütününde değerlendirilmiş. 1 hektar yüz ölçümlü alanda yaşaması planlanan birey sayısı, yerleşimlerin kendi karakteristik özellikleri olan ortalama konut büyüklüğü, ortalama hane halkı sayısı, mevsimsel ev tatbik oranı ve yapılaşmış alanlardaki nüfus dağılımı gibi manâlı ölçütler göz önüne alınarak, farklılaşan aşırılık kararları mekana yansıtılmıştır. Yine nüfus ve erişilebilirlik kriterleri dikkate alınarak sosyal ve teknik daha aşağı yapı alanları, donatı alanlarının tasarlama alanı bütününde bitmiş irdelenmiş ve etkin dağılımı sağlanmıştır. 2043 yılı niyet alınarak, 6360 sayılı kanundan sonra Türkiye’de yapılan ilk çevre düzeni planı, 1/25.000 ölçekli daha aşağı bölge nazım imar planları çalışmalarının gerisinde 1/5000 ölçekli nazım imar planı revizyonu çalışmaları Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı’nda askıya çıkartılmış olup, planlara http://www.konya.bel.tr adresinin “Büyük Kasaba Data Sistemi” menüsünün “İmar Portalı Askı Listesi” (http://imarkbs.konya.bel.tr:4535/konyagis/askilistesi.aspx) sekmesinden ulaşılabilir” ifadeleri kullanıldı.

Konya Haber - 10:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.