Az bulutlu
 • EURO 4.66
 • DOLAR 3.79

Konya’da Ar-Ge merkezi sayısı 5 yılda 14 kat arttı

Konyalı sanayiciler, Sanayi Odası’nın bu yıl başlattığı Ar-Ge merkezi seferberliğine büyük yardım verdi.
Konya Haber - 16 Ekim 2017 11:57 A A

Konyalı sanayiciler, Sanayi Odası’nın bu yıl başlattığı Ar-Ge merkezi seferberliğine büyük yardım verdi. 2017 yılında Konya’da 10 yeni Ar-Ge merkezi kuruldu. Konya’da Ar-Ge kültürünün arttığının altını çizen KSO Başkanı Kütükcü, Ar-Ge merkezleri sıralamasında Türkiye’de 8. sırada bulunan Konya’da azami Ar-Ge merkezinin alet ve aksamları sektöründe olduğunu vurguladı.

Konya’nın ihracatını artırmasının, sanayi şehri niteliğini daha ileri taşımasının yolunun Ar-Ge merkezlerinden geçtiğini dile getiren Kütükcü, Ar-Ge merkezlerinin sayısını ve niteliğini çoğaltmak için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Sanayi Odası olarak, işletmelere bu konuda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını açıklayan Kütükcü, “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla birlikte Konya’da Ar-Ge merkezi yer alan ve Ar-Ge merkezi kurma potansiyeli olan firmalarımız ile bir buluşma gerçekleştirdik. Toplantıda sanayicilerimize, bu merkezlerin avantajlarını, hangi koşullar ile kurulabileceğini anlattık. Daha sonrasında da bu gündemi daima sıcak tutarak, işletmelerimizle birlikte olduk. Bugün gelinen nokta bizleri son derece mutlu ediyor. şu anda 14 firmamız Ar-Ge merkezini kurdu. Sanayicilerimiz burada şirketlerinin rekabet üstünlüğünü artıracak, kendi sektörlerini ve şehrimizi ileriye taşıyacak çalışmalara başladı” dedi.

“Ar-Ge seferberliğine büyük destek”

Konyalı sanayicilerin, Konya Sanayi Odası’nın 2017 yılında başlattığı Ar-GE merkezi seferberliğine büyük destek verdiğinin altını çizen Kütükcü, Ar-Ge merkezlerinin büyük bir bölümünün bu yıl içerisinde açıldığına sinyâl etti. 2012 yılında tek olan Ar-Ge merkezinin 2015 yılında 2’ye çıktığını gösteren Kütükcü, “2016 yılında girişimcilerimiz, iki yeni Ar-Ge merkezi daha açarak bu sayıyı 4’e yükselttiler. 2017 yılında ise başlattığımız Ar-Ge seferberliğimiz ile birlikte 10 yeni Ar-Ge merkezi daha açıldı ve rakam 14’e yükselmiş oldu. Böylece ilimiz Ar-Ge merkezi sayısında Türkiye’de 8. sırada yer almayı başardı. Önümüzdeki günlerde açılacak olan yeni merkezler ile bu sıralamada daha da üstteki sıralara çıkacağımızı ümit ediyoruz” biçiminde konuştu.

“Ar-Ge’de en büyük atağı makineciler yaptı”

Konya’daki Ar-Ge merkezlerinin sektörel dağılımları hakkında da data veren Kütükcü, en fazla cihaz ve donanım imalatı sektörünün Ar-Ge merkezi olduğunu bildirdi. Kütükcü, otomotiv tabi sanayi, otomotiv tasarım ve mühendislik, ilaç, ambalaj, tarım, gıda, bankacılık ve finans sektörlerinde birer Ar-Ge merkezi olduğunu ifade ederek, makine ve ekipman imalatı sektörünün yedi Ar-Ge merkezi bulunduğunu sözlerine ekledi.

Konya Haber - 11:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]