Hafif yağmur
 • EURO 6.08
 • DOLAR 5.37

Konya’da Ar-Ge merkezi sayısı 5 yılda 14 kat arttı

Konyalı sanayiciler, Sanayi Odası’nın bu yıl başlattığı Ar-Ge merkezi seferberliğine büyük yardım verdi.
Konya Haber - 16 Ekim 2017 11:57 A A

Konyalı sanayiciler, Sanayi Odası’nın bu yıl başlattığı Ar-Ge merkezi seferberliğine büyük yardım verdi. 2017 yılında Konya’da 10 yeni Ar-Ge merkezi kuruldu. Konya’da Ar-Ge kültürünün arttığının altını çizen KSO Başkanı Kütükcü, Ar-Ge merkezleri sıralamasında Türkiye’de 8. sırada bulunan Konya’da azami Ar-Ge merkezinin alet ve aksamları sektöründe olduğunu vurguladı.

Konya’nın ihracatını artırmasının, sanayi şehri niteliğini daha ileri taşımasının yolunun Ar-Ge merkezlerinden geçtiğini dile getiren Kütükcü, Ar-Ge merkezlerinin sayısını ve niteliğini çoğaltmak için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Sanayi Odası olarak, işletmelere bu konuda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını açıklayan Kütükcü, “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla birlikte Konya’da Ar-Ge merkezi yer alan ve Ar-Ge merkezi kurma potansiyeli olan firmalarımız ile bir buluşma gerçekleştirdik. Toplantıda sanayicilerimize, bu merkezlerin avantajlarını, hangi koşullar ile kurulabileceğini anlattık. Daha sonrasında da bu gündemi daima sıcak tutarak, işletmelerimizle birlikte olduk. Bugün gelinen nokta bizleri son derece mutlu ediyor. şu anda 14 firmamız Ar-Ge merkezini kurdu. Sanayicilerimiz burada şirketlerinin rekabet üstünlüğünü artıracak, kendi sektörlerini ve şehrimizi ileriye taşıyacak çalışmalara başladı” dedi.

“Ar-Ge seferberliğine büyük destek”

Konyalı sanayicilerin, Konya Sanayi Odası’nın 2017 yılında başlattığı Ar-GE merkezi seferberliğine büyük destek verdiğinin altını çizen Kütükcü, Ar-Ge merkezlerinin büyük bir bölümünün bu yıl içerisinde açıldığına sinyâl etti. 2012 yılında tek olan Ar-Ge merkezinin 2015 yılında 2’ye çıktığını gösteren Kütükcü, “2016 yılında girişimcilerimiz, iki yeni Ar-Ge merkezi daha açarak bu sayıyı 4’e yükselttiler. 2017 yılında ise başlattığımız Ar-Ge seferberliğimiz ile birlikte 10 yeni Ar-Ge merkezi daha açıldı ve rakam 14’e yükselmiş oldu. Böylece ilimiz Ar-Ge merkezi sayısında Türkiye’de 8. sırada yer almayı başardı. Önümüzdeki günlerde açılacak olan yeni merkezler ile bu sıralamada daha da üstteki sıralara çıkacağımızı ümit ediyoruz” biçiminde konuştu.

“Ar-Ge’de en büyük atağı makineciler yaptı”

Konya’daki Ar-Ge merkezlerinin sektörel dağılımları hakkında da data veren Kütükcü, en fazla cihaz ve donanım imalatı sektörünün Ar-Ge merkezi olduğunu bildirdi. Kütükcü, otomotiv tabi sanayi, otomotiv tasarım ve mühendislik, ilaç, ambalaj, tarım, gıda, bankacılık ve finans sektörlerinde birer Ar-Ge merkezi olduğunu ifade ederek, makine ve ekipman imalatı sektörünün yedi Ar-Ge merkezi bulunduğunu sözlerine ekledi.

Konya Haber - 11:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]