12° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.81
 • DOLAR 6.11

Konya'da “Beytülmakdis Tanıtım Günleri”

Genel - 22 Ekim 2019 17:15 A A

KONYA (AA) – Konya'da Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) öğrencilerince "Beytülmakdis Tanıtım Günleri" etkinliği düzenlendi.

HÜR GENÇ Öğrenci Topluluğu tarafından, NEÜ Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesinde düzenlenen etkinlikte, Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya ilişkin kitaplar tanıtıldı, alana kurulan standı ziyaret edenlere Filistinli Müslümanların mücadeleleri anlatıldı.

HÜR GENÇ Beytülmakdis Hanımlar Komisyonu Başkanı Zeynep Elif Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Beytülmakdis denildiğinde Filistin, Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın bütününün akla geldiğini söyledi.

Müslüman gençler olarak Mescid-i Aksa'yı işgal altında yalnız bırakmayacaklarını belirten Yıldırım, "Filistin'de ve özellikle Peygamber efendimizin Beytülmakdis ismini verdiği Kudüs'te barış ve adaletin sağlanması adına, ırkçılık, işgalcilik ve sömürgeciliğe tepki gösteren gençlerden oluşan bir topluluğuz. Kurulduğumuz günden beri, ilimsiz eylemin ve eylemsiz söylemin bizi ileriye götüremeyeceğinden hareketle, bilgi temelli bazı faaliyetlerde bulunuyoruz. Eğitim seminerleri düzenliyor, kitap, makale, sinema ve belgesel kritikleri yapıyoruz. " diye konuştu.

HÜR GENÇ Akademik Danışman Yardımcısı NEÜ Öğretim Görevlisi Salih Zeki Keş de Beytülmakdis'in 400 yıl Osmanlı himayesinde kalmış ve bu döneme ait yüzlerce tarihi eseri bünyesinde barındıran bir İslam şehri olduğunu söyledi.

Bilinçli gençler tarafından düzenlenen bu tür etkinliklerin yeni nesile yol gösterici olacağını dile getiren Keş, "Beytülmakdis halkı her geçen gün işgalci İsrail tarafından bilinçli bir şekilde yoksullaştırılmaktadır. Kudüslü Müslümanların yüzde 80'i yoksullukla mücadele etmektedir. Beytülmakdis ve civarında yaşayan Müslümanların evleri yıkılmakta, işyerleri kapanmakta, tarım arazileri işgalciler tarafından yıkılmaktadır. Beytükmakdis'te insan hakları her gün ayaklar altına alınmaktadır. Biz bu duruma sessiz kalmıyor, öğrencilerimizle Beytülmakdis'i ve Filistinli Müslümanların mücadelesini anlatıyor, duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

Genel - 17:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.