10° Açık
 • EURO 7.42
 • DOLAR 6.31

Konya’da İslam Dünyası Bilim Akademisyenleri konferansı sona erdi

30 ülkeden seçilen 85 tanıdık olmayan akademisyenin katıldığı konferansın son gün gerçekleştirilen oturumlarının ilkinde, “Neden Bilim Kültürü, Bilimin Anlaşılması ve Teşviki: Kurumsal ve Politik Unsurlar ve Bilim Kadınlarının Rolü”, Evrensel Barışta ve İslam’da Dü.
Konya Haber - 11 Ekim 2017 16:53 A A

30 ülkeden seçilen 85 tanıdık olmayan akademisyenin katıldığı konferansın son gün gerçekleştirilen oturumlarının ilkinde, “Neden Bilim Kültürü, Bilimin Anlaşılması ve Teşviki: Kurumsal ve Politik Unsurlar ve Bilim Kadınlarının Rolü”, Evrensel Barışta ve İslam’da Dünya Düzeni Kavramı”, “İslam İşbirliği Ülkelerinde Bilim Kültürünü Ilerletmek” konuları ele alınırken ikinci oturumda “Araştırma Temelli Olarak Bilim Eğitimi ile Küresel Barış ve Uyumun Teşviki ve ‘Medeniyetlerin Yayılımı’ Okul Müfredatının Geliştirilmesi”, “İslam Dünyasında Laboratuvar, Bilim Kültürünün Gelişmesinde Medyanın Rolü”, “İslam Ülkelerinde Bilimsel ve Teknolojik Ağların Kurulması” konulu başlıklar görüşüldü.

IAS Konya 2017 deklarasyonu yayımlandı

Konferansın sonunda hazırlanan deklarasyon metni oy birliği ile kabul edildi. Deklarasyon metni İslam ülkelerinin ilgili bilimsel kuruluşları ve hükümet yetkilileri ile paylaşılacak. Konferansın netice bildirisini İslam Dünyası Bilimler Akademisi Genel Müdürü Dr. Moneef R. Zoubi okudu. Bildiride başlangıçta medeniyetlerin gelişmesinde, bilim, teknoloji ve inovasyon üretmenin gerekliliği tartışmasız bir gerçek olduğuna dikkat çekildi. Bilimin, zihinsel ve uygulamaya dayalı, tecrübe, tecrübe ve gözlem yolu ile ortaya meydana çıkan sistemsel bir yapı olduğu belirtilirken; inovasyonun yeni keşif, akıl ve icatların sistemlerimize tanıtılması olduğu anlatıldı.

“İslam İşbirliği Teşkilatı, bilgiyi üretme ve pazarlama arasındaki köprüyü yeterince kuramadı”

Bildiride, “İslam İşbirliği Teşkilatı, bilgiyi üretme ve bilgiyi pazarlama arasındaki köprüyü düzenlemek noktasında yetkisiz kalmıştır. İslam ülkeleri olarak, bu bilimsel inovasyon boşluğunu yüklenmek zorundayız. Bunun için üniversitelere büyük görevler düşmektedir. Keza İslam ülkelerinin geliştirmiş olduğu politikalar, inovasyon üretme hususunda genç girişimcilere tatmin edici imkânlar sunmakta beceriksiz kalmıştır. Bu bağlamda İslam Dünyası Bilimler Akademisi; İslam Ülkeleri Istatistik Bilimi, Hesaplı ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi; Avrupa Yeniden Yapılanma Bankası ile işbirliği içerisinde bir inovasyon barometresi oluşturmaktadır. Bu inisiyatif doğru karar alıcıların bilimsel inovasyon üretmenin gerekliliğine olan inançlarının artırılması amaçlanmaktadır” ifadelerine yer verildi.

“Ümmet olarak daha pozitif işbirliğine gereksinim duymaktayız”

Duyuru şu ifadelerde devam etti: “Keza üzücü olan İslam dünyası ülkeleri olarak geçtiğimiz yüzyılda bilimin ve inovasyon üretmenin gereklerini yerine getiremedik, bunun için gerekli bir zemin oluşturamadık, bunun belli başlı sebebi İslam dünyasında barışı tesis edemememizdir. Gelecek dönemlerde ümmet olarak daha artı işbirliğine ve huzurlu bir zemine ihtiyaç duymaktayız. Tarihsel birikimimiz, zengin insan kaynağımız ve doğal kaynaklarımızla bu amacın gerçekleştirilmesinde gereksinim duyduğumuz olanaklara ve imkanlara sahibiz.”

Sonuç bildirisinin okunmasının gerisinde NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, böyle bir programa ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, programa katılan ve emek veren herkese teşekkür etti. Rektör Şeker hem programa katılan misafirlerini baştan Konya’da bakmak istediklerini aktardı.

Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar da, programa katkıda bulunanlara teşekkür ederek, “ ve verimli bir konferans olduğunu düşünüyorum. Tekrar böyle programlarda sizlerle buluşmayı ümit ediyorum” dedi.

IAS Başkanı Prof. Dr. Abdel Salam Majali ise, Türkiye’de olmaktan büyük mutluluk duyduklarını kaydetti. Bambaşka alanlarda multidisipliner bir konferans gerçekleştirildiğini kaydeden Majali, konferansın öbür ülkelerde devam etmesini umut ettiğini belirtti.

Programın sonunda Türkiye Bilimler Akademisi ve İslam Dünyası Bilimler Akademisi aralarında işbirliği anlaşması imzalandı. Konferans fotoğraf çekilmesinin peşinde sona erdi.

Konya Haber - 16:53 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.