15° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.44
 • DOLAR 5.59

Konya’da “Küresel Sulh ve Refah İçin Bilim, Teknoloji ve İnovasyon” mevzulu konferans

Programda açılış konuşması yapan NEÜ Rektörü Prof.
Konya Haber - 9 Ekim 2017 16:35 A A

Programda açılış konuşması yapan NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Türkiye’nin ve dünyanın muhtelif bölgelerinden bilim insanlarını Konya’da ağırlamaktan büyük memnuniyet dinlediklerini ifade etti. Rektör Prof. Dr. Şeker, “Küresel Sulh ve Refah İçin Bilim, Teknoloji ve İnovasyon başlığı altında 3 gün süresince rakamsız ehemmiyetli mevzuya değinilecek. Konuşulacak bu mevzular yalnızca İslam dünyasının meselelerini değil aynı zamanda insan olmanın zorunluluklarına da ışık yakalayacak” dedi.

Kendi topraklarında çile altında olan Müslümanların meselelerinden bahseden Rektör Şeker, özellikle coğrafi konumlarından dolayı natürel kaynaklarını kullanamayan ve terörist gruplar tarafından işgal altında olan Müslüman ülkeler için neler yapılabileceğine dair ehemmiyetli başlıklara değindi. Konferansın bu anlamda da son derece ehemmiyetli olduğunu kaydolan Prof. Dr. Şeker, “30 değişik ülkeden alanında uzman 80 bilim insanını bir araya getiren bu konferansta güç koşullar altında hayat savaşı veren Müslüman uluslar için kurtuluşun nasıl olası olabileceğine dair bilimsel çalışmalar ele alınacak. Bu bağlamda bilim ne yapabilir sualine de yanıt aramış olacağız” diye konuştu.

Bazı Müslüman ülkelerin bu güç koşulları için çözüm üretmek gerektiğini, bu noktada Müslüman bilim insanlarına da belirli vazifeler düştüğünü andırdıran Rektör Şeker, yalnızca bir bölgede değil, âlemsel bir sulhun ehemmiyetine vurgu yaptı. Rektör Şeker, konferansa katkı ve katılım sağlayan herkese teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

“İslam ülkelerin çoğu yalnızca teknoloji kullanıyor ancak üretmiyor”

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar ise, tüm ülkelerin refahı ve gelişimi için, küresel sulh için bilim, teknoloji ve yeniliğin lüzumluluk olduğunun altını çizdi. Prof. Dr. Acar, “İslam ülkeleri, bilimsel ve teknolojik büyüme ve refah seviyelerine göre ehemmiyetli değişiklikler gösteriyor. Çoğu yalnızca teknoloji kullanıyor ancak üretmiyor. Ayrıca, iç ve bölgesel karar, bilimsel ve teknolojik büyüme ve refah için ehemmiyetlidir. Ne Yazık Ki, İslam Dünyası bu mevzuda iyi vaziyette değil” dedi.

İslam Dünyası ülkeleri arasında bilim ve teknoloji alanında işbirliği de dâhil olmak üzere her türlü birlikteliğin son derece zorunlu olduğunu kaydolan Prof. Dr. Acar, üniversitelerin ve bilimsel kuruluşlar arasındaki ilişkileri ve iş birliğini ilerletmek zorunda olduklarını kaydetti.

İslam Dünyası Bilimler Yüksekokulu Başkanı Prof. Dr. Abdel Salam Majali de, Hazreti Mevlana’nın üstünde durduğu bedellere vurgu yaparak İslam’ın sulhu öğütleyen bir din olduğunu söyleyerek, “Bugün insanlık için üzerimize düşen misyonları yerine getirmek ismine buradayız. Her gün teröre ve savaşa suskun kalan dünyaya karşı, İslam ülkeleri olarak bir şeyler yapmak gerektiğini söylemek istiyorum. İslam’ı terör ile ilişkilendirmeye çalışanlar büyük hata içindedirler. İslam sulh, sevgi ve kardeşlik dinidir. İslam dünyası bunun farkında olmalı ve birbirimizi bu anlamda gözlememiz gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Gençlere caniliği, zorbalığı değil hoş görüyü ve sulhu aşılamak gerektiğini söyleyen Majali, Müslüman ülkelerin beynelmilel ve mahallî siyasi görüşmeleri de bu bağlamda geliştirmeleri gerektiğini söyledi. Akademik büyümenin de ehemmiyetine vurgu yapan Majali, su ve enerji kaynaklarının imal ve kullanımının da hem bilimsel anlamda hem teknolojik olarak yaşanacak büyümeler bağlamında ehemmiyetli olduğunun altını çizdi, bu mevzuda da Müslüman bilim adamlarına misyonlar düştüğünü aktardı. “Çocuklarımıza ve torunlarımıza bizim yaptıklarımız da misal olacak böylece onlar da İslam aleminin gelişimine katkı sağlayacak çalışmaların içinde yer alacaklardır” diyen Majali, programa katkı sunan herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

“Geliştirici ve analitik düşünme bizi yeni teknolojiler üretmeye götürecektir”

Daha Önceki Ürdün Başbakanı Prof. Dr. Adnan Badran, Mevlana’nın iletilerine odaklanılması gerektiğini söyleyerek, onun bahsettiği kıymetleri siyasi çalışmalarda da uygulamanın Müslüman ülkeleri ileriye taşıyacağını dile getirdi. Belirli başlı, yapılması gereken reformları yerine getiren demokratik sistemlerin galibiyetli olduğunu söyleyen Badran, “Bu galibiyeti Türkiye ve Endonezya misalinde görmekteyiz. Bu vaziyet tüm ümmete de misal teşkil etmektedir. Geliştirici ve analitik düşünme bizi yeni teknolojiler üretmeye götürecektir. Bu anlamda cemiyette en büyük vazife de elbette üniversitelere düşmektedir” biçiminde konuştu.

Konferansın İslam ülkeleri için yeni başlangıçlara vesile olmasını beklenti eden Badran, konferansı hazırlayan herkese teşekkür etti.

Pakistan İslam Cumhuriyeti Başkanının iletisini aktaran Prof. Dr. Shaukat Hameed Khan da, böyle bir konferansın tertip edilmesinden dinlediği memnuniyeti dile getirerek, “Bu başlığın özellikle Müslüman bilim insanları açısından ele alınacak olmasına önem veriyoruz. Burada masaya yatırılacak çalışmalar yalnızca Müslümanları değil, insan haklarından yoksun kalmış tüm dünya insanlarını ilgilendirmektedir” ifadelerini kullandı.

Konferansın hayırlara vesile olmasını beklenti eden Khan, ümmeti kendine getirecek olan şeyin evvel bilim olduğunun altını çizerek katkı sunan herkese teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Müesseseyi TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin “Türkiye’nin Yenilik Gündemi” sunumunu gerçekleştirdi.

Sunumlardan sonra reelleşen mükâfat ibrazının ardından seanslara geçildi. “Mevlana Celaleddini Rumi’nin Gölgesinde” mevzulu seansta Prof. Dr. Bilal Kuşpınar, Prof. Dr. A. Nuri Yurdusev, Prof. Dr. Şinasi Gündüz ve Prof. Dr. Hamlet Isaxanli sunumlarını hakikatleştirdiler. 4 gün sürecek olan konferans 11 Ekim günü kapanış seansı ile sona erecek.

Konya Haber - 16:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.