14° Açık
 • EURO 7.28
 • DOLAR 6.19

Konya’da öğrenci kongresi başladı

Uluslararası Sosyal ve Ekonomik Incelemeler Öğrenci Kongresi, Konya’da başladı.Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı, İktisadi ve Yönetimsel Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.
Konya Haber - 12 Ekim 2017 16:58 A A

Uluslararası Sosyal ve Ekonomik Incelemeler Öğrenci Kongresi, Konya’da başladı.

Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı, İktisadi ve Yönetimsel Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ay, kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, kongrenin Türkiye’nin hesaplı ve beşeri gelişimine katkı sağlayacağını söyledi. Türkiye’nin en büyük zenginliğinin genç nüfusu olduğunu açıklayan Prof. Dr. Ay, Türkiye’nin beşeri ve sosyal kalkınmasının temel kaynaklarından birinin gençler olduğunu belirtti. Prof. Dr. Ay, kongrenin esas amacının; belirlenen alanlarda çalışan genç tahlilci, akademisyen fikirlerini, araştırma sonuçları ve tecrübelerini paylaşabilecekleri bir etraf oluşturmak ve güncel bilimsel gelişmeler üstüne kültürel bir ağız dalaşı platformu temin etmek olduğunu açıklama etti. Prof. Dr. Ay, konuşmasının son bölümünde ise Selçuk Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve MIL Grup’a teşekkür ederek, kongrenin başarılı geçmesini diledi.

“Anadolu; tarihi, kültürel ve sosyal zenginliğe sahip bir bilgi hazinesi”

Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut da konuşmasında, Anadolu topraklarında 17 büyük medeniyetin kurulduğunu belirterek, “İlme ve marifete sahip çıkacağız. Hakikate sahip çıkacağız ve bu manada da olur ya en manâlı yük sosyal bilimlerin üstünde. Anadolu coğrafyası çok iyi bir tarihi zenginlik, kültürel zenginlik, sosyal zenginlik sağlıyor. Bütün bir veri hazinesi. bir zamanlar bütün bunların sorumluluğunu omuzlamış, hepsiyle birlikte bir ulvi dava uğrunda birlikte yürümüş bir medeniyetin torunları olarak üzerimizdeki sorumluluğu daha iyi hissetmemiz ve bu bağları da güzelce kurmamız gerekiyor. Biz dolayısıyla bu mesuliyeti ağır ağır sizlerin omuzlarına devretme noktasındayız. I. Uluslararası Sosyal ve Idareli Incelemeler Öğrenci Kongresi’nin bu manada da çok kayda değer sonuçlara vesile olacağı inancındayım. Bu kongrede herkesin bilimsel birikimini birbiriyle paylaşmak suretiyle çok daha güzel çalışmalara kapılar aralamasını, data alışverişinin daha nitelikli yayınlara dönüşmesini, kongremizin de sırası gelmişken üniversitemiz, ülkemiz, mazlum coğrafyalar ve bütün dünya insanlığı için hayırlara vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

“İlim ve bilimin 2 temel şartı bulunuyor”

Antalya Akev Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayati Aktaş da, ilmin ve bilimin vazgeçilmez iki şartının olduğunu belirterek, “Birinci şartı doğruyu, gerçeği çağırmak ve bulmaktır. İkinci vazgeçilmez şartı ise yer alan bu reel ve doğrulardan elde edilen bulguların, kamuoyuyla bilim dünyasıyla ilim alemine paylaşılmasıdır. Yani sizlere sunulmasıdır, bilim dünyasına aktarılmasıdır. Doğruların ve gerçeklerin elde edilmesi araştırılması her bilim dalının kendine tarafından özellikleri var. İkinci vazgeçilmez şartı da elde edilen bu bulguların, kamuoyuyla bilim alemiyle paylaşılması. İşte bu da makaleler, kitaplar yazarak, derslerde anlatarak, gazete yazılarında, dergilerde, sempozyumlarda, kongrelerde paylaşma imkanı doğuyor. Gerçekleşmekte olan kongrenin iyi sonuçlar getireceğine inanıyorum. Kongrenin bilim dünyasına, ilim alemine yardımsever olmasını diliyorum” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının arkasından, Prof. Dr. Ay, Prof. Dr. Aktaş ve Prof. Dr. Karabulut’a plaket takdim etti. Açılışta, en iyi ilan ödülleri de sahiplerini buldu. Başlangıç programının peşinde, ilk oturuma geçildi.

İktisadi ve Yönetimle Ilgili Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda başlayan kongrenin açılışına Antalya Akev Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşamsal Aktaş, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, İktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ay, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Küçüködük, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Konya Haber - 16:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.