19° Az bulutlu
 • EURO 6.46
 • DOLAR 5.64

Konyanın içme suyu 7/24 hakimiyet altında

İçme ve kullanma suyu ağlarını, akrediteli laboratuvar ve mobil nitelik-hakimiyet taşıtlarıyla 7/24 hakimiyet altında yakalayan KOSKİ, yurttaşlara sıhhatli ve emin su hizmeti veriyor.
Konya Haber - 3 Ekim 2017 15:31 A A

İçme ve kullanma suyu ağlarını, akrediteli laboratuvar ve mobil nitelik-hakimiyet taşıtlarıyla 7/24 hakimiyet altında yakalayan KOSKİ, yurttaşlara sıhhatli ve emin su hizmeti veriyor. Yurttaşlarımız gönül rahatlığıyla musluk suyunu içebilirler” dedi.

Konya Megakent Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü Su Nitelik-Hakimiyet Üniteyi, hizmet alanında bulunan 31 ilçenin tamamında içme suyu kaynaklarının fiziksel, kimyevi ve bakteriyolojik açıdan izleme programlarını yürüterek, pak ve sıhhatli suyun konutumuza erişmesini sağlıyor.

Konya Megakent Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Türk Standartları Enstitüsü 266 ve Sağlık Bakanlığı’nın 25730 rakamlı Resmi Gazetede yayınlanan “Beşeri Tüketim Emelli Sular Hakkında İdaremelik” kararlarına göre, memba sularının ve kaynaklarının dezenfeksiyonunun yapılması, fiziksel-kimyevi ve bakteriyolojik tahlillerinin yapılıp izleme programlarının yürütülmesi vazifelerini yerine getiren KOSKİ Su Nitelik-Hakimiyet Üniteyi’nin, ağ suyunun dezenfeksiyonu ve hakimiyetinin yürütülmesi, ağın tamamını içerecek biçimde muhtelif noktalardan klor ölçüyü tespitlerinin yapılması gibi çalışmalarla titizliği elden vazgeçmediğini “dile getirdi.

“Dışarıdan gelen numunelerin incelemeleri de yapılıyor”

Başkan Akyürek, “Gelişmiş aygıt ve ekipmanlarla donatılan akredite Olmuş Su Nitelik-Hakimiyet Laboratuvarı, sahasında uzman kimya mühendisleri, kimyacılar ve biyologlardan oluşan personeliyle hizmet veriyor. KOSKİ Su Nitelik-Hakimiyet Üniteyi, laboratuvarında kente su temin edilen kuyular, yüzeysel sular ve memba sularının tatlı su fiziksel-kimyevi ve bakteriyolojik incelemelerini yapıyor. Su temin edilen kuyulardan mevsimsel olarak kuyu bazında tek tek, ağdan ise mutasyonlu olarak numuneler alınıp tahlillerinin yapıldığı laboratuvarlarda, arz olması halinde dışarıdan getirilen numunelerin incelemeleri de yapılıyor, tahliller mükellef olunan standartlarla mukayese etiliyor” diye konuştu.

“Mobil nitelik-hakimiyet taşıtlarıyla anlık inceleme”

Mobil Su Nitelik-Hakimiyet vasıtasının su tahlilleri için lüzumlu olan tüm teknik aygıt ve teçhizata sahip olmakla beraber, yetişmiş teknik personel tarafından hizmet verdiğine dikkat sürükleyen Başkan Akyürek, “Yurttaşların kullanımına sunulan içme, kullanma ve sanayi sularının daha hijyenik koşullarda numunelerinin alınarak, gerekirse anında tahlillerinin yapılıp neticeye erişme ihtimali veren Mobil Su Nitelik-Hakimiyet vasıtayı, ağ ve tatlı su çeşmelerinde rastgele bir şikayet gidişatında müdahale yapılması ihtimali sunuyor. Ayrıca Mobil Su Nitelik-Hakimiyet taşıtıyla ağ suyunun dezenfeksiyonu ve hakimiyetinin yürütülmesi, ağın tamamını içerecek biçimde muhtelif noktalardan Toplam 306 nokta muhakkak periyotlarda günlük, haftalık ve aylık olarak fiziksel-kimyevi ve bakteriyolojik numunelerin alınarak akrediteli KOSKİ laboratuvarlarında takip ediliyor. Yurttaşlarımız gönül rahatlığıyla musluk suyunu içebilirler” ifadelerini kullandı.

Konya Haber - 15:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.