-3° Hafif kar yağışlı
 • EURO 6.58
 • DOLAR 5.92

Kooperatif çatısı altında buluşan kadın çiftçiler iş hayatına atıldı

Ekonomi - 13 Eylül 2019 13:15 A A

KAYSERİ (AA) – MÜZAHİM ZAHİD TÜZÜN – Kayseri'de boş zamanlarını değerlendirmek isteyen kadın çiftçiler, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün desteğiyle kurdukları kooperatif ile ev ekonomilerine katkı sağlıyor.

Tarladan geriye kalan boş zamanlarını kazanca dönüştürmek isteyen kadınlar, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hayata geçirilen Kadın Çiftçiler Ekolojik Eğitim ve Üretim Merkezi Projesi (KAÇEM) ile organik üretime başladı.

KAÇEM adıyla kurulan kooperatifte projeye dahil olan kadınlar, kurslara katılarak tarlalarında geleneksel yöntemlerle yetiştirdikleri meyve ve sebzelerini işleyip organik ürün olarak hazırladı.

Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle eski bir okulu kooperatif için işletmeye dönüştüren kadın girişimciler, mahsullerini el birliğiyle işleyip salça, erişte, reçel ve tarhana gibi ürünlere dönüştürüp elde ettikleri gelire de ortak olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği Başkanı Yeşim Bekyürek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karahıdır merkezli 8 üreticiyle 80 dekar alanda organik tarım üretimine başladıklarını söyledi.

KAÇEM projesinin kadınların üretime katılması ve sosyalleşmesi bakımından önemli olduğunu belirten Bekyürek, dernek olarak kadınlara rehberlik hizmeti verdiklerini dile getirerek, "Onların çalışmalarına destek oluyoruz. Eğitime ihtiyaçları varsa bu eğitimi verecek uzmanı bulup organize ediyoruz. Farkındalıklarını artırmak için çeşitli geziler düzenliyoruz. Bu projenin içerisindeki tüm kadınlar aynı zamanda dernek üyemiz." dedi.

– "11 kadın üreticimiz aktif olarak çalışıyor"

Derneği kurdukları 2009 yılında 15 kişi olduklarını aktaran Bekyürek, şunları ifade etti:

"O zaman Kayseri'de sadece tek bir üretici vardı ve sadece organik bağı vardı, onun dışında hiçbir üretim yoktu. 2 bin 500 dekar alanda 80 üretici organik sebze ve meyve üretiyor. 100 dernek üyemiz var ve bunun yüzde 80'i organik üreticilerden oluşuyor. Ayrıca kooperatifimizde 11 kadın üreticimiz aktif olarak çalışıyor. Bunların hepsi birincil organik tarım üreticisi yani kendi alanlarında organik meyve ve sebze üretiyor. Kadınlar ürettikleri bu meyve ve sebzeleri işliyorlar. Kooperatifin dışarıdan herhangi bir girdisi yok. Zaten bu projenin özel olmasının tek bir sebebi kendi girdileri ve kendi emekleriyle büyümelerini sağlamak. O yüzden bizim organik tarım alanlarını ve çeşitliği artırmalarına yönelik çalışmalarımız var."

Bekyürek, kooperatiflerinin 2 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu hatırlatarak, devletin ve yerel yönetimlerin imkanıyla kurulan işletmenin kısa sürede çok mesafe aldığını ifade etti.

Çiftçi Şükran Başdoğan da tarladaki boş zamanlarını Kayseri Tarım Orman İl Müdürlüğünün projesiyle değerlendirdiklerini bildirdi.

Proje kapsamında çeşitli eğitimler aldıklarını aktaran Başdoğan, "10 kadınla tarlalarda organik ürünler üretiyoruz. Katma değeri yüksek ürünler haline getiriyoruz. Kayseri'nin ve Türkiye'nin sağlıklı beslenmesine katkı sağlamak istiyoruz. Tarlada çıkan ürünlerimizi kooperatifte değerlendirmek kolay oluyor. Hem aile bütçesine katkı sağlıyorum hem çocuğumun geleceğini garanti altınına alıyorum." dedi.

Çiftçi Ayşe Yerlikaya ise arkadaşlarıyla samimi bir ortamda çalıştıklarını söyledi.

Ekonomi - 13:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.