Parçalı bulutlu
 • EURO 4.65
 • DOLAR 3.80

Krizi uzmanlar masaya yatırdı: Suriye ve Irak hamlesi ABD’yi rahatsız etti

Türkiye ile ABD arasında son dönemde yaşanan kriz, ABD’nin vize kararıyla yeni bir ebat kazandı.
Güncel - 10 Ekim 2017 08:43 A A

Türkiye ile ABD arasında son dönemde yaşanan kriz, ABD’nin vize kararıyla yeni bir ebat kazandı. Uzmanlar, bundan daha sonra iki ülkenin atacağı adımların, krizin yönelimini belirleyeceğine dikkat çekerek şunları söylüyor:

ESKİ TÜRKİYE DEĞIL

Prof. Dr. Mehmet Şahin: ABD’nin almış olduğu vize kararı aslında uzun süredir Türkiye ile ABD aralarında yaşanan gerginliğin sonucu. 2003 yılından bu yanlamasına sorunlar yaşanıyor ama bilhassa 2013 yılından bu yandan yaşananlar Türk- Amerikan ilişkilerini bu noktaya getireceği belliydi. 2013 yılından itibaren ABD’nin Türkiye’ye karşı net bir tavrının olduğunu görüyoruz. ABD benim gördüğüm kadarıyla Soğuk Savaş dönemindeki Türkiye’yi karşısında görmek istedi. Ama Türkiye bundan böyle o Türkiye değil. Türkiye’de 15 Temmuz darbesinin maşası evet FETÖ fakat bu darbenin ardından kimin olduğunu az daha cümbür cemaat biliyor. Türk hükûmeti bile bunu alttan almaya çalıştı. Lakin son olarak konsolosluk çalışanlarının tutuklanması ABD’nin müthiş şekilde rahatsız etti. Özellikle Rusya ve İran’la ayrıca Suriye’de ayrıca de Irak’ta kimsesiz inisiyatif alma yöntemi tek başına ABD’yi rahatsız etti. ABD ile Türkiye arasındaki uyuşmazlığın bir vakit daha devam edeceğini düşüyorum.

HAKSIZ, YANLIŞ, ORANTISIZ 

Türkiye’nin eski ABD Büyükelçisi Faruk Loğoğlu: ABD’nin aldığı bu kararın gerekçeleri inandırıcılığı olmayan vahim bir karardır. Bu karar hileli, yanlış ve orantısız bir karardır. Gelişmelerle sözde bu kararın alınmasının arkasındaki unsur açıklanmıştır. Ancak bu karar günahsız insanları mağdur edecek bir karardır. Kapsamı itibarıyla ben birincil kere böyle bir karar görüyorum. Birincil kez yalnızca göçmenler hariç tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının önü kapatılmıştır. Geçtiğimiz günlerde ABD Büyükelçiliği yetkilileri, bahse konu tutuklanma olayının bir intikam hareketi olduğunu iddia etmişlerdir. Fakat tepki çok daha hunharca bir intikam hareketi olarak görüyorum. Böyle müşterek restleşmelerle yok, siyasi seviyede yapılacak görüşmelerle biran önce bu konu sona erdirmelidir. Bizden daha fazla ABD’ye dışarı giden vatandaş vardır. O yüzden sorunun ihtiyatlı diyalog ile çözülmesi gerekiyor

MUCIZEVI BİR ADIM

ORSAM Başkanı Şaban Kardaş: Bu karar bayağı diplomatik ilişkilerde, bilhassa müttefiklik ilişkisi üzerindeki bir ülkeye dönük alınan sert bir karardır. Bu noktaya gelinmiş olması ABD açısından anlaşılan Türkiye’ye dönük önümüzdeki dönemde belirli konularda daha sert bir politika takip edileceğinin göstergesi. İçeride devamlı hak süreçlerine dönük olarak ABD’nin Türkiye’ye dönük rahatsızlığını öbür kanallardan ifade etmesinin yanı sıra doğrudan Türk vatandaşlarının seyahatlerini kısıtlayacak düzeyde bir aracı kullanması çok olağanüstü bir adım. Burada bence ABD peşinen sert bir söylev sergileyerek Türkiye’de devam eden bir takım hak süreçlerini önceden durdurmayı hedefliyor. Bunu aşamalı yapabilirdi ya da daha farklı adımlar atabilirdi fakat ilk elden bu derece üst düzeyde bir adım atması Türkiye’de devam eden öncelikle konsolosluk çalışanı bir kişinin tutuklanması, gündeme gelecek bir takım isimler de olabilir, o süreci bloke etmek istediğini düşünüyorum. O nedenle en üstteki düzeyden bir tepki verdiğini düşünüyorum. 

SERT BİR KARAR

Uludağ Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ferhat Pirinççi: Doğrusu ben bu kararın sürdürülebilir olduğunu düşünmüyorum. Hatta ikili ilişkilerde uzlaşmacı konular dikkate alınınca, alınan kararın sert bir karar olduğunu görüyorum. Son dönemde 2013 Gezi olayları ile beraber 17-25 Aralık süreci olmak üzere ABD’nin Türkiye karşıtı pozisyon almaları konusunda arka planda bu da yatıyor. Bir nevi FETÖ ile ABD’deki neoconların ortak çıkarlarının hükûmeti cezalandırmak yönünde olduğunu söyleyebilir. 

Türkiye Gazetesi

Güncel - 08:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]