11° Açık
 • EURO 6.50
 • DOLAR 5.64

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş:“15 TEMMUZ’UN ARTÇI FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR”

Konya Haber - 2 Aralık 2017 08:35 A A

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, 15 Temmuz darbe girişiminin artçı sarsıntılarının sürdüğünü belirterek, Türkiye’nin FETÖ ve bu örgütle işbirliği yapanlarla mücadelesinin uzun yıllar devam edeceğini söyledi.

7-17 Aralık’ta gerçekleştirilecek Hz. Mevlana’nın 744’üncü Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri (Şeb-i Arus) programının tanıtımı amacıyla düzenlenen basın toplantısına katılmak üzere Konya’ya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, siyasi gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Ortadoğu’nun yeniden şekillendirilmek istenirken Türkiye’nin büyük resmi görebildiğini kaydeden Bakan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

“Büyük resim bir kez daha bu coğrafyanın bölünmesi, parçalanmasıdır. Bir asır evvel Osmanlı cihan devleti üzerinden onlarca farklı devleti masa başından cetvellerle pergellerle çizerek oluşturanlar yeniden bu coğrafyada oyunlar oynamak istiyorlar ve bölge halkının iradesinin neredeyse hiç kullanılamaz hale getirmek istiyorlar. Oyun bölgenin mezhep eksenin de ve etnik çatışmalar ekseninde bir kez daha bölünmesidir. Lafı evelemeden söylemek gerekirse, oyun 2. Sykes Picot’un uygulanması, Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyanın lime lime edilerek iradesiz hale getirilmesidir. İşte tamda mesele burada başlıyor. Biz Türkiye olarak tarihten getirdiğimiz devlet birikimiyle büyük bir medeniyetin varisi olma birikimiyle bu oyunun ne olduğunu biliyor büyük resmin tamamını görüyoruz. İşte birilerini kaygılandıran korkutan büyük resmi gören büyük bir Türkiye’nin varlığıdır. Türkiye’nin hem oynanan oyunu görmesi hem de giderek siyasi ve ekonomik gücünü artırıyor olması ve oyunları bozabilecek karaktere gücünü dönüştürüyor olabilmesi birilerini rahatsız ediyor. Türkiye üzerinde oynanan ve belki de önümüzdeki dönemde gündeme getirilecek birçok senaryonun birçok oyununda esas nedeninin bu olduğunu açıkça görmemiz gerekiyor.”

“15 Temmuz’un artçıları devam ediyor”

Bakan Kurtulmuş, 15 Temmuz darbe girişiminin artçı sarsıntılarının devam ettiğini dile getirdi. Kurtulmuş, “15 Temmuz sadece 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece halkın feraseti ve cesaretiyle sonlandırılmış bir süreç değildir. 15 Temmuz’un artçı bir takım faaliyetlerinin de devam etmekte olduğunu ve Türkiye’nin hem bu kirli karanlık FETÖ çetesi ile mücadelesinin hem de onlarla işbirliği halindeki ulusal ve uluslararası çetelerle mücadelesinin daha uzun yıllar devam edeceği de açıktır. Yine bu süreçlerin içerisinde zaman zaman büyük dalgalar içerisinde, zaman zaman kısa süreli sert vuruşlar şeklinde gelişen finansal darbe teşebbüslerinin finansal operasyonların da Türkiye’deki etkilerinin hiçbir şekilde göz ardı edemeyiz. Türkiye oyunu görüyor, gücünü artırıyor. Kararlılıkla bu oynanan oyunları bozabilecek kabiliyeti ortaya koyuyor. Bu bilindiği için bunun böyle devam etmemesi istendiği için dengeleri yeni oluşmaya çalışan bu dünya sistemi içerisinde Türkiye’nin güçlü bir aktör olmasının önüne geçilmesi için Türkiye’yi zayıflatacak her türlü operasyon sürdürülüyor, bundan sonra da sürdürülecektir. Onlar o mücadeleyi yapacak biz de yapacağız. Biz bu ülkeyi büyük ve güçlü olmak yolunda asla yalnız bırakmayacağız. Bu konudaki kararlılığımızla yolumuza devam edeceğiz. Uyanık olacağız, birliğimizi beraberliğimiz ülkemizi, inançlarımızı, değerlerimizi, medeniyetimizi hep birlikte savunarak ülkemizi daha güçlü hale getireceğiz. Onun için Türkiye’nin karşılaştığı süreçleri bu fotoğrafı görerek anlamaya çalışmalı ve buna karşı tedbirler geliştirmeye çalışmanın daha doğru olduğu kanaatindeyim. Kim ne yaparsa yapsın Türkiye bu coğrafyada herkesin gözünün içine baktığı bir mihenk taşı olmaya devam edecektir. Türkiye bu coğrafyanın derleyici toparlayıcı ana unsuru olmaya devam edecek. Türkiye bu coğrafyada daha fazla bölünmenin değil birliğin dirliğin adresi olmaya devam edecektir. İnşallah bölgemizdeki sorunları kararlılıkla çözen büyük bir ülke olma gücünü potansiyeli artırarak yoluna devam edecektir” şeklinde konuştu

Konya Haber - 08:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.