Açık
 • EURO 6.56
 • DOLAR 6.07

Kuş cennetini koruyabilmek için 13 yıldır takvim bastırarak dağıtıyor

– SEYGED Başkanlığı da yapan makine mühendisi Ömer Çetiner, 13 yıldır sürdürdü gönüllü tanıtım faaliyeti kapsamında bu yıl Seyfe Gölü Kuş Cenneti fotoğraflarının yer aldığı bin adet duvar 4 bin adet masa takvimi bastırdı
Genel - 20 Ocak 2020 15:15 A A

KIRŞEHİR (AA) – Seyfe Gölü Ekoloji Derneği (SEYGED) Başkanı makine mühendisi Ömer Çetiner, göçmen kuşların göç yolu üzerinde olmasına rağmen yaz aylarında kuruyan Seyfe Gölü Kuş Cenneti'nin korunması için 13 yıldır ücretsiz takvim bastırarak dağıtıyor.

Mucur ilçesine bağlı Seyfe köyünde doğması nedeniyle gölün gönüllü tanıtımını yapan Çetiner'in masa ve duvar takvimleri, Türkiye'nin farklı illerine, Almanya ve Hollanda başta olmak üzere Avrupa'nın bazı ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşlarına ücretsiz olarak gönderiliyor.

Çetiner, dernek binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, 2020 yılı için bin adet duvar ve 4 bin adet masa takvimi bastırarak dağıtımını yaptıklarını söyledi.

2008 yılından itibaren 13 yıldır devam ettirdiği takvimlerde Seyfe Gölü ile ilgili sadece kendisinin çektiği fotoğrafların yer aldığını belirten Çetiner, en büyük amacının gölü tanıtmak ve farklı kesimlerin dikkatine sunmak olduğunu dile getirdi.

Her yıl aralık ayından itibaren hem yurt içinden hem de yurt dışından takvim talep edilmesinin kendisini çok mutlu ettiğini vurgulayan Çetiner, şöyle konuştu:

"13 yıldır takvim bastırıp ücretsiz dağıtmak maddi ve manevi olarak beni yoruyor ama insanlarımızın istekleri beni biraz daha zorluyor. İnşallah bu süreç devam eder. Gölümüz, Mucur, Kırşehir ve Türkiye için çok önemli sulak alanlardan bir tanesi. Özellikle Türkiye üzerindeki göç yollarının birinin üzerinde olması önemini daha da artırıyor. Bu kadar güzel bir yeri korumak zorundayız. Takvim yapmamdaki amaç Seyfe Gölü'nü gündemde tutmak."

– Değişmeyen tek fotoğraf "Mevlana çiçeği"

Çetiner, 13 yıldır takvimin değişmeyen fotoğrafın kendisinin çektiği "Mevlana çiçeği" olduğuna işaret ederek, "13 yıldır binlerce kare resim çektim ama bu kareyi bir daha yakalayamadım. 2007 yılında farkında olmadan çektiğim sütleğen adı verilen bir otun resmi. Resimde 5 tane semazen silueti var ve birinin hareketi diğerini tamamlıyor. 2008 yılı UNESCO tarafından Mevlaya Yılı ilan edilmişti." şeklinde konuştu.

Genel - 15:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.