12° Açık
 • EURO 6.45
 • DOLAR 5.60

Liderlik mücadelesi başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’nda yaşamış geyik ailesinde önderlik mücadelesi başladı.
Güncel - 15 Ekim 2017 12:47 A A

İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’nda yaşamış geyik ailesinde önderlik mücadelesi başladı. 5 erkek, 8 dişi ve 5 yavru almak üzere toplam 18 geyiğin yaşadığı parkın ziyaretçileri, erkek geyikler arasında son günlerde sıkça yaşanan “boynuz düellolarına” tanıklık ediyor. Bu düelloların nedeni ise en kuvvetli, en dinç ve en dayanıklı erkeğin belirlenmesi. Çünkü dişiler, tıpatıp yaban hayattaki gibi yavrularının babasının zinde ve dinç olmasını istiyor.

Kızıl geyik erkekleri, çatallı büyük boynuzlar taşır ve bu boynuzlarını her sene Mart ve Nisan aylarında atarlar. Boynuz düşer düşmez tekrar filizlenerek büyümeye başlar ve Haziran-Ağustos ayları arasında kadifemsi deriyle çizgili boynuzlar ortaya çıkar. Erkek geyikler, yaz aylarında boynuzlarını ağaç gövdesi ve dallarına sürterek üzerindeki deriden kurtulur ve Eylül-Ekim aylarında kendi arasında düellolara başlarlar. Sürü halinde dolaşan dişilere liderlik edecek erkek, işte bu kavgalar sonucunda ortaya çıkar. Dinç erkek, sonbaharda 3 ila 10 bireylik ailesini kurarak diğer erkekleri sürüsünden uzakta miktar. Kış başında hamile kalan dişiler ise baharla birlikte yavrularını doğurur. Yavrular doğmadan erkek geyiklerin boynuzu yeniden düşer. Böylece erkekler ne kendi arasında bir kavgaya tutuşur ne de dişi ve yavrulara bir zararları dokunur. Bu döngü her sene tekrarlanır.

Doğal hayatta 12 ila 15 sene kadar yaşayan kızıl geyiklerin hayvanat bahçelerinde 20 yıla kadar yaşayabildiği biliniyor.

Güncel - 12:47 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.