Kapalı
 • EURO 6.76
 • DOLAR 6.07

Lösemili akranlarına harçlıklarıyla destek oldular

Genel - 9 Kasım 2019 12:15 A A

ANKARA (AA) – Lösemi konusunda farkındalığı artırmak için beyaz maske takarak Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Fevzi Altuntaş'ı ziyaret eden ilkokul öğrencileri, biriktirdikleri harçlıkları hasta çocukların tedavisinde kullanılmak üzere Lösemili Hastalar Derneğine bağışladı.

Kendisini ziyaret eden Fatih İlkokulu 2/A sınıfı öğrencilerini Başhekimlik binasında ağırlayan Altuntaş, minik konuklarıyla bir süre sohbet etti ve onlara ikramda bulundu. Lösemili Hastalar Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığını da yürüten Altuntaş, löseminin ne olduğu hakkında öğrencileri bilgilendirerek bu hastalıktan nasıl korunulması gerektiğini anlattı.

Öğrencilere "abur cubur" tüketmemelerini, spor yapmalarını ve bilgisayar başında fazla zaman kaybetmemelerini öğütleyen Altuntaş, küçük konuklarından 18 yaşını geçtiklerinde de Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezine (TÜRKÖK) bağış yaparak kanser hastalarına destek olmalarını istedi.

Prof. Dr. Altuntaş, biriktirdikleri harçlıklarını Lösemili Hastalar Derneğine bağışlayan çocuklara, hikaye kitabı ve kırtasiye malzemesi hediye etti.

– "Lösemi hastalarını izole etmeyelim"

Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin bu ziyaretini çok anlamlı bulduğunu söyledi.

Çocukların yarının geleceği olduğunu belirten Altuntaş, "İnşallah onlar daha şuurlu, bilinçli olacaklar. Onlar geleceğimiz. Bu, bizi duygulandırdı. Kendi harçlıklarıyla lösemili hastalara katkıda bulunmak istemişler. Bunlar güzel şeyler, bunların çoğalması lazım." dedi.

Altuntaş, lösemiyle mücadelede farkındalığın artırılması gerektiğine dikkati çekerek, bu hastalığın sebebi, bulguları, tedavisi ve korunmak için neler yapılması gerektiğinin anlatılmasının önemini vurguladı.

Löseminin önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunun altını çizen Altuntaş, TÜRKÖK gibi kurumlara kök hücre bağışında bulunarak lösemili hastalara destek olunmasını istedi.

Altuntaş, Türkiye'de nitelikli sağlık hizmetlerine erişim problemi olmadığını ancak bu hizmetin kalitesinin ve sağlık okuryazarlığının artırılması gerektiğini belirterek, "Lösemi bulaşıcı bir hastalık değildir, lösemi hastalarını okulda da çevrede de izole etmeyelim. Ancak maskemizi takalım, lösemili hastaları korumak için." diye konuştu.

– "Hasta arkadaşlarımıza yardım eder, onları iyileştirirsek oyun oynayabilirler"

Öğrencilerden Yağız Kahraman da engelli ve hasta arkadaşlarına yardım etmeyi çok sevdiğini söyledi. Kahraman "Hasta arkadaşlarımıza yardım eder, onları iyileştirirsek oyun oynayabilirler. İyileşirlerse çok sevinirim." dedi.

Ecrin Buz da yardım etmeyi sevdiğini, bunun çok güzel bir duygu olduğunu ifade ederek, ileride TÜRKÖK'e bağış yapmak istediğini söyledi.

Genel - 12:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.