Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
 • EURO 6.11
 • DOLAR 5.38

Manisa’da tarım işçilerinin ‘servis plakası’ eylemi

Manisa Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu kadar 2012 yılında alınan karar doğrultusunda Manisa il sınırları içerisinde yapılacak personel, öğrenci, emekçi, engelli, hasta, AVM’ye alıcı nakliye gibi ücretli-bedava gezgin taşımacılığı faaliyetinde bulunan araçlara.
Güncel - 16 Ekim 2017 11:58 A A

Manisa Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu kadar 2012 yılında alınan karar doğrultusunda Manisa il sınırları içerisinde yapılacak personel, öğrenci, emekçi, engelli, hasta, AVM’ye alıcı nakliye gibi ücretli-bedava gezgin taşımacılığı faaliyetinde bulunan araçlara getirilen J plaka zorunluluğu mevsimlik tarım işçilerini içeren servis şoförleri kadar tepkiye neden oldu. J plakaları olmadan işçi taşıdıkları gerekçesiyle sürekli jandarma tarafından suç oluşturan yediklerini bildiren servis şoförleri, Soma’dan Akhisar ve diğer ilçelere zeytin toplamak üzere yola çıkan 70’in üstünde araç ve takriben 2 bin tarım işçisi ile birlikte Kırkağaç’ın Çam mevkisinde mağdur olduklarını dile getirerek eylem yaptı.

Bütün belgelerinin eksiksiz olduğunu öne süren Soma Mevsimlik Tarım İşçileri Taşıyıcıları Dernek Başkanı İbrahim Ersoy, “Bizler tarım işçileri taşıyıcıları olarak jandarma denetimlerinde kesintisiz 7 bin liraya varan trafik cezaları alıyoruz. Bunun sebebi de Manisa Büyükşehir Belediyesinin uygulamış olduğu J plakanın araçlarımızda olmaması. Bizde bütün taşıma belgeleri ile trafik belgeleri bütün. Canice yiyoruz bundan başka araçlarımız 61 güne değin bağlanıyor. Bu değin insan mağdur kalıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız ‘insanlara meslek istihdamı sağlayın’ diyor. Biz de istihdam sağlıyoruz fakat her zaman kaçarak nefret edilen şey içerisinde seyrediyoruz” dedi.

“Tarım işçilerine özel bir evrak çıkarılsın”

Bir öteki tarım işçi taşıyıcısı Ali Karagöz, “Türkiye’nin hiçbir ilinde olmayan J plakasını Manisa’da uyguluyorlar. Jandarma Trafik her gün 3-4 aracımızı bağlıyor. Diğer illerde bu değil. Milli eğitimlere taşımalı okul servislerine özel doküman çıktı. Bize de öbür bir doküman çıkarılsın istiyoruz. Bu plakanın maliyeti fazla artı. J plaka aramak işçi servisi demek. Yılda 12 ay çalışan bir servisle aynı kefeye konuyoruz. Biz yılda 5-6 ay çalışıyoruz. Bu plakaların değeri 70 bin lira biz bu plakayı alarak bu işi yapamayız. Bizim devletimizden isteğimiz sezonluk tarım plakası veya farklı bir evrak. Tarım işçilerini içeren araçlar kaza yapıyor. Biz korkarak işçimizi tarlaya götürmeye çalışıyoruz. Yol kesilmiş üstüne gidip suç oluşturan yemektense işçimizin mağdur olmasındansa tarla yollarından ara yollarından kaçıyoruz. Allah korusun araçlarımız ister istemez kayıyor. Zeytin tarlalarından biz emekçi taşıyoruz. Araçlarımızın MTV’sini ÖTV’sini hepsini ödüyoruz, devlete vergimizi veriyoruz. Tek sıkıntımız J plaka. Bu işçileri açıkta bırakmamamız lazım. Bunun derhal önüne geçilmesi lazım. Bugün biz gidemedik bizler işsiz kaldık, işçi işsiz kaldı, tarlada ürün kaldı cümbür cemaat mağdur” diye konuştu.

14 yıldır tarım işçilerini taşıyarak geçimini sağlama sağladığını bildiren İhsan Erçin ise şunları söyledi:
“Devlete vergimi ödüyorum. Ödediğim halde bu plakayı sorun yapıyorlar. Bizlere ağır trafik cezaları yazıyor ve araçlarımızı 2 ay bağlıyorlar. Biz devletimizden bize yol açmasını istiyoruz. Herkes mağdur sabahın 5’inde kalkıp da ekmek parası için yola çıkanlara sadece bir plaka ardındaki mağdur ediyorlar. Yola çıktığımızda yolda bu arada bile araçlarımızı durdurarak ‘J plakası Büyükşehirin uygulaması’ diyerek cinayet yazarlar. Büyükşehir Belediyesi de plakasız bu işi yapamazsınız diyor. Bu cezalardan biz bıktık usandık. derhal da jandarmanın denetleme korkusundan burada kaldık. Bu insanların tümü mağdur durumda. Devletimizden bu insanların yolunun açılmasını istiyoruz. Zeytin, pamuk, domates işlerine gidiyoruz. Servis yapmıyoruz. Bu insanların tümü jurnal çalışarak geçinen insan” dedi.

Mağduriyetlerinin dile getiren tarım işçileri jandarmanın ‘Dağılın’ uyarısı sonrasında olaysız bir şekilde dağılarak bugün işe gitmeme kararı aldı.

Manisa Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada ise J plaka uygulamasının korsan ve yasal çalışanların aynı kefeye konmaması için UKOME tarafından alınan karar doğrultusunda başlatıldığı ve bu araçları denetlemenin de devletin kolluk kuvvetleri olan jandarma ve emniyette olduğu dile getirildi.  

Yılmaz Sarıpınar

Güncel - 11:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]