18° Parçalı az bulutlu
 • EURO 4.82
 • DOLAR 3.92

Marmara için büyük deprem uyarısı

13 Ekim Milletlerarası Afetlerin Azaltılması Günü münasebetiyle Bursa Valiliği ile İl Yıkım ve Acele Şart Müdürlüğü göre buluşma düzenlendi.
Güncel - 14 Ekim 2017 11:34 A A

13 Ekim Milletlerarası Afetlerin Azaltılması Günü münasebetiyle Bursa Valiliği ile İl Yıkım ve Acele Şart Müdürlüğü göre buluşma düzenlendi. Toplantıdan sonradan İHA’ya açıklamalarda yer alan İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, “Bursa’da bilgi verilerini gözetliyoruz. Yer Sarsıntısı olacağıyla ilgili bir data değil. Bizim Nilüfer ilçesinde depremi evvelden tespit çalışmalarımız var. Sistemleri kurduk. Verileri kesintisiz yoklama ediyoruz. Nilüfer’de önceden deprem tespit sistemiyle Bursa’da olacak depremin 1,5 ay önceden işaretlerini alacağımızı tahmin ediyorum. Yakın tarihte Bursa’da bir yer sarsıntısı gözükmüyor. Bursa’da yeni bulduğumuz fayın mevkiini bilmiyoruz, ama Ürünlü’de yerini cihazlarla belirledik. Bu fayın Yıldırım tarafına değin gideceğini varsayım ediyorum. Çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu. 

“7 şiddetinde yer sarsıntısı bekleniyor”

Yrd. Doç. Dr. Gündoğdu, “Bursa’da olan en son deprem 1855 yılında 7 şiddetinde. Bu fayın harekete geçmesi durumunda Bursa’da 7 şiddetinde yer sarsıntısı bekliyoruz. Büyük depremler 150-200 yılda bir tekrarlanıyor. Bursa’da en son 7 şiddetinde yer sarsıntısı 1855 yılında olduğuna tarafından Bursa için büyük bir deprem yaklaşmış görünüyor. Bunun için halk müziği tedirgin olabilir. Bu tedirginliğin bir paniğe dönüşmesi hatalı. Bir an önce kentsel mutasyon yapılması gerekli” dedi. 

Burak Türker
 

Güncel - 11:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]