-3° Sisli
 • EURO 6.10
 • DOLAR 5.33

Mayın avlama gemileri düşmana korku salıyor

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na tabi Erdek Mayın Filosu Komutanlığı, Türkiye karasularında ve uluslararası tatbikatlarda başarılı işlere imza atıyor.
Güncel - 10 Ekim 2017 06:42 A A

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na tabi Erdek Mayın Filosu Komutanlığı, Türkiye karasularında ve uluslararası tatbikatlarda başarılı işlere imza atıyor. 1999 yılında meydana gelen depremin arkasından Gölcük’cilt Balıkesir Erdek’e taşınan Mayın Filosu Komutanlığı, 5 adet Engin sınıf, 6 adet Okumuş derslik almak üzere bünyesinde 11 mayın avlama gemisi bulunduruyor. Tecrübeli personeli ile öncelikle NATO tatbikatlarında manâlı görevler üstelenen mayın avlama gemileri, dirençli ve çağdaş yapısı ile de uyarı çekiyor.

Aydın sınıfı mayın avlama gemisi TCG Anamur’da gerçekleştirilen yangın tatbikatı, gerçeğini aratmadı. Yangın tatbikatı sırasında her yeri kaplayan dumana derhal müdahale eden ekipler, yangını söndürme başarısı gösterdi. Uzun sefere çıkan gemide, kantininden dinlenme alanlarına kadar her şey düşünülürken, yapılan yemekler ise aile ortamını aratmıyor.

Tatbikat amaçlı suyun altına bırakılan PAP cihazı ile mayının yeri tespit edildikten daha sonra, kontrollü bir şekilde patlatıldı. Her anı büyük titizlikle yürütülen incelemeler sonunda açıklamalarda bulunan Kültürlü sınıfı mayın avlama gemisi TCG Anamur Komutanı Deniz Binbaşı Bülent Karagöz, “Donanmamızda bulunan Kültürlü sınıfı mayın avlama gemilerimiz dünya mayın avlama gemileri aralarında mevcut en son teknolojiye sahiptir. Bu gemilerin inşasında manyetik senörlü mayınlar göre saptama edilmeyi zorlaştırması ve riski düşürmesi maksadıyla, NON- manyetik çelik kullanılmıştır. Sadece bu özelliği nedeniyle bile donanmamız metre karesi en pahalı gemilerdir. Bu gemilerin planlanan izler üstünde hassasiyet ile seyir icra edebilmeleri maksadıyla GSP’deri mevki alarak gemiyi otomatik olarak konumlandırabilme ve emredilen rota üstünde seyredilme imkanı yer alan devingen oto pilot sistemi bulunmaktadır” dedi.

300 metre derinliğe dek yer alan mayınları uzaktan kumandalı sualtı cihazları ile tespit ettiklerini anlatan Karagöz, “Belirtilen derinliklerde oluşabilen sıcaklık tabakaları nedeniyle tespit edilemeyen mayınları değişebilir derinlik sonarlar baştan sona saptama edebilme özelliğine sahip olan bu gemilerde 300 metre derinliğe değin bulunan mayınlar uzakta kumandalı sualtı cihazları vasıtası ile teşhis edebilmektedir. Yeniden benzer cihazlar tarafından patlayıcı sorumluluk bırakılarak ve gemiden uzak kumanda ile patlatılarak mayınlar tahrip edilmektedir. Bu gemilerde devir yapan mayın harbi dalgıcı özel ihtisaslı personel kadar mayının teşhisi, imhası, etkisiz ülkü getirilmesi taşınarak mevkiinin değiştirilmesi gibi faaliyetleri icra edilmektedir” diye konuştu.

NATO’DA Türkiye komuta ediyor

“Harekat sahanın dip yapısı, derinlikler, deniz suyu tuzluluk oranı sıcaklık ve etraf şartları gibi değerlerin NATO çapında kullanılan matematiksel hesaplama yöntemleri ile belirlenen parametrelere uygun yapılır” diyen Binbaşı Karagöz, “Gemilerimiz icra ettikleri bu manâlı görevlerin yanı sıra sualtı arama kurtarma faaliyetleri de galibiyet ile yerine getiriliyor. Mayın avlama gemilerimiz sahip oldukları imkan ve kabiliyetleri ile dünya bahriyelerinde mevcut mayın avlama gemileri aralarında seçkin bir konuma sahiptir. Özellikle Okumuş sınıf mayın avlama gemilerimiz NATO’nun en etkili mayın gemileri olarak öne çıkmaktadır. Filomuzdaki gemiler kendi unsurlarımızla icra ettiğimiz tatbikat ve eğitimlerin yanı sıra yabancı ülkelerin gösteri tatbikatlarına ve NATO çapında yapılan tatbikatlara da iştirak etmektedir. Keza açıklanmış periyotlarda NATO mayın karşı tedbirleri ödev grubuna ülkemiz komuta etmektedir. Halihazırda TCG Edremit mayın avlama gemimiz bu grup dahilinde tayin yapmaktadır” şeklinde konuştu.

Deniz Kıdemli Üsteğmen Ahmet Çetinkaya ise TCG Anamur gemisinin mayın harbi faaliyetlerinin gerçekleştirildiği SHM’yi anlattı. Çetinkaya, “Bulunduğumuz yer savaş harekat merkezi. Adından da anlaşılacağı üzere gemimizin esas atama fonksiyonu olan mayın harbi faaliyetleri buradan icra edilmektedir. Sonar sistemi sualtına gönderilen ses sinyallerinin su aşağı yer alan cisimlere çarparak geri dönmesi sonucu sonar ekranında oluşturulduğu görünüm vasıtasıyla mayın ve benzeri cisimlerin tespitini ve sınıflandırılmasını sağlar. Saptama sahasında sahip olduğumuz sonar sistemi vasıtasıyla dökülen mayın ve ve güya cisimlerin yeri sıradan 400-600 metre mesafeden belirlenir.

Özet Olarak mayın harbine değinirsek dökülen mayınların bulunarak zararsız hale getirilmesidir. Saptama, sınıflandırma, tanı, imha edinmek üzere dört safhada yapılmaktadır. Bulunan gövde tespit edildikten ve kayıtlı kriterlere göre mayın olabileceği değerlendirilmesi yapıldıktan sonradan bu değerlendirmenin görsel olarak doğrulanması nedeniyle uzak kumandalı insansız sualtı cihazlarımız ya da mayın harbi dalgıçlarımız kadar teşhis edilerek yıkım faaliyeti icra edilir. Bu faaliyetlerin icrası gemimizde mevcut mayın harbi ihtisaslı subay ve astsubaylarımız göre gerçekleştiriliyor” dedi.

Uzak kumanda ile teftiş edilebilen cihazlar mevcut

Torpido Kıdemli Başçavuş Mustafa Aydoğan ise uzak kumanda ile teftiş edilerek suya salınan ve mayının tespit eden PAP hakkında bilgi verdi. Aydoğan, “Bulunduğumuz yer PAP hangarı olup, PAP, MK-5 cihazı sonar tarafından sınıflandırılan temasların teşhis ve imhasında kullanılmak üzere tasarı edilmiştir. Bu aygıt dökülen mayınların bulunarak zararsız ışık halkası getirilmesinde en kayda değer silahlarımızdan biridir. Deniz durumu 4’e ve azami saatte 25 KTS rüzgar durumuna değin tayin yapabilmektedir. Alıştırma derinliği maksimum 300 metre olup 90 dakika süreyle tayin yapabilmektedir. Uzaktan kumandalı bir cihaz olup pil ile çalışmaktadır. PAP cihazına 2 bin metrelik fiber optik kablo ile kumanda verilmekte olup üzerinde siyah, beyaz ve renkli edinmek üzere 2 adet kamera bulunmaktadır. İki yatay, ikisi düşey elde etmek üzere toplam 4 adet motor bulunmaktadır. Gemi sonarından egemen olarak çalışan sonara da sahiptir” ifadelerini kullandı.

TGC Anamur mayın avlama gemisinde iskele gözcülüğü görevini yürüten sözleşmeli er Emre Seçgen, “Gemimizdeki savaş nöbet yerim iskele gözcülüktür. Görevim esasında seyir emniyetini bozacak her türlü tehdidi vardiya subayına rapor ederim. 13 Mart 2016 tarihinden itibaren sözleşmeli er olarak tahsis yapmaktayım. Buradaki sıcak aile ortamı tamamen gemimize katıldığım andan itibaren kolaylıkla ahenk sağladım. Burada fazla güzel şartlarda atama yapmaktayım. Buraya askerliğimi yapmadan geldim. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve TCG Anamur Komutanlığı’nın bir ferdi olmaktan çok mutlu ve gururluyum” dedi. 

Samet Dürüst – Abdullah Çibir
 Güncel - 06:42 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  KONYA’DA POLİSE SÜRPRİZ KUTLAMA
  Konya’da faaliyet gösteren “Eren’den Sonra İyilik Hareketi Grubu” üyeleri, kavga ihbarıyla olay yerine gelen polis ekiplerine sürpriz yaptı. iphone 7 plus phone cases rubber iphone 8 case tree of life Eren’den Sonra İyilik Hareketi Grubu üyeleri, Türk Polis Teşkilatının Kuruluşu’nun 173. whale iphone 8 plus case yıl dönümü dolayısıyla İl Emniyet Müdürlüğü asayiş ekiplerine sürpriz […]