10° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.85
 • DOLAR 6.10

Meme ağrısına dikkat

Meme ağrısının altta yatan sebeplerinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Genel Cerrahi Uzmanı Prof.
Sağlık - 3 Ekim 2016 11:04 A A

Meme ağrısının altta yatan sebeplerinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Transparan, “Meme ağrısının esas değerlendirilmesinde bu ağrının hormonal dalgalanmaya yan fizyolojik bir sızı mı, yahut altta yatan bir hastalığa mı ast olduğunun saptanması gerekir. Çoğu kadında sancı hafiftir. Ancak sancı, bu durumdaki kadınların yüzde 10’unu hekime kullanmak zorunda bırakır” dedi.

Meme ağrısı kanser ilişkisi
Meme ağrısı ile meme kanseri arasında bir temas olmadığını ifade eden Prof. Dr. Şeffaf, “Fakat meme ağrısı olan bir kadında kanser değil çağrıda bulunmak de yanlıştır. Hekimin muayenesi ve eğer zorunlu tetkikleri istemesinin gerisinde patoloji saptanamaz ise bunun sancı dışarıya önemli olmadığı ama söylenebilir. Sızı natürel ancak giderilmesi gereken bir durumdur. Giderilmez ise hayat kalitesi düşer. Özet Çıkarmak icabında meme ağrısı fazla görülen bir belirti olmasına karşın, meme kanserinin bir belirtisi değildir” diye konuştu.

2 tip sızı var
Meme ağrısının iki alıcı olarak ortaya çıktığını bildiren Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Transparan, “Muhakkak bir düzene (döngü) kadar azalıp büyüyen meme ağrısı ya da bir düzeni (döngü) olmayan meme ağrısı olarak iki tipte meme ağrısı vardır. Düzenli olan meme ağrısı, yumurtlama döneminden sonra, meme dokusundaki artış ya da süt kanallarından istikrarsız salgılanması sonucu ortaya çıkar. Bunlardan sorumluluk sahibi hormonlar östrojen, progesteron ve prolaktindir. Düzenli bir döngüye sahip olmayan meme ağrısı memeden veya meme dışı nedenlerden ortaya çıkabilir. Büyük sarkık meme, menapoz sonrası hormon takviyesi yapılan, süt kanalları genişlemesi, meme absesi, iltihabi meme kanseri olan hastalarda meme nedenli meme ağrısı ortaya çıkabilir” dedi.

Meme dışı organlardan kaynaklanabilir
Meme dışı organlardaki hastalıkların da meme ağrısı olarak kendini gösterebileceğini anlatan Prof. Dr. Şeffaf, “Boyun fıtığı, safra kesesi taşları ve yemek yemek borusu hastalıklarında bu tip sancı ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenden meme ağrısında bu organlardaki rahatsızlıklar sebebiyle de meme ağrısı yaşanabileceği unutulmamalıdır” diye konuştu.

Meme ağrısı hakkında bilgilendirmelerde bulunan Prof. Dr. Transparan, “Meme ağrısı adet gören kadınlarda daha sık görülür. Menapoz döneminde azalır. Uyumlu döngüye mi yahut yamalı döngülü mü ayrımı yapılmalıdır. Sancı ile kanserin birlikteliği raslantısaldır. İyi bir klinik değerleme şarttır. Ağrı belli bir bölgede ise tetkik yapılmalıdır. Muayene sonrası hastada malinite saptanamaması ve hastanın ağrı hakkında bilgilendirilmesi birçok hastada bununla birlikte tedavidir. ağrı kesici ve uygun giysiler ağrının yatışmasında etkilidir. Icabında psikiyatrik takviye alınmalıdır” ifadelerini kaydetti. 

Sağlık - 11:04 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.