13° Açık
 • EURO 6.45
 • DOLAR 5.60

Meme kanserinde erken tanı için her ay ayna karşısında 5 dakika

Bu kanser cinsinin görülme oranı her sene %1 ile 2 oranını çoğalıyor.
Sağlık - 2 Ekim 2017 15:15 A A

Bu kanser cinsinin görülme oranı her sene %1 ile 2 oranını çoğalıyor. Tüm dünyada her sene yeni meme kanseri tanısı alan hasta rakamı ise 1 milyon. Erkekler, bu kanser cinsinde bayanlara göre oldukça bahtlı. Zira meme kanserinin cinsiyete göre dağılım oranı %99 bayan, %1 erkek. Buna bağlı olarak da bayan popülasyonun, erkeklere göre 146 kat daha fazla tehlike altında olduğu öğreniliyor.

Meme kanserinin, özellikle bayan cinsiyeti ilgilendirdiği bu sayılar, meme kanserinin bayağı ve çağdaş sebeplerine bağlı olarak değişebiliyor. Misalin; hareketli hayat, az yağlı beslenme ve içkinin hudutlandırıldığı bir hayatla tehlike eksilebiliyor. Bayağı başka bir deyişle değiştirilemeyen etmenlere sahip bireylerde ise kumpaslı tarama programları ile hastalığın erken safhada tutulması sağlanabiliyor.

EN BÜYÜK REHABİLİTASYON ZAFERİ MEME KANSERİNDE

Memorial Antalya Onkoloji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, kanserdeki en büyük büyümenin, meme kanserinin rehabilitasyonunda hakikatleştiği müjdesini vererek, “Meme kanserini pek çok kanser cinsine göre daha iyi tanıyoruz. Korunma ya da tehlikeyi eksiltme ve erken safhada tutabilme yollarını öğreniyoruz. Erken safhada tanı alan hadiselerde %100’e yakın oranda rehabilitasyon zaferi sağlıyoruz” dedi.

MEME FARKINDALIĞI İÇİN BAŞLANGIÇ YAPIN VE EKİM AYINDA İLK ADIMI ATIN!

1-31 Ekim “Meme Kanseri Farkındalık Ayı”nın ehemmiyetine dikkat sürükleyen Prof. Dr. Özdoğan, bir kadının öncelikle kendi memesinin farkında olmasının, meme kanserinde erken tanı ve zaferli bir rehabilitasyonun anahtarı olduğunu anlattı. “Her bayan, “altın değiş ve dikkatli bakış” ile kendini tanımalı, memesini her ay gözlemlemeli ve oluşabilecek rastgele bir farklılıkta hemen hekime müracaat etmelidir” diyen Prof. Dr. Özdoğan, “Kadılara bu ekim ayı için çağrıda bulunuyoruz. Kendiliğindene meme tetkikini daha evvel yapmamış ya da bunun bir hekime müracaat etmemiş bayanlar, bu sene Ekim ayında kendileri için bir başlangıç yaparak meme hakimiyetlerini bir daha aksatmayacak biçimde hakikatleştirmeli. Meme kanseri, erken safhada tutulduğunda hakimiyet altına alınarak, %100’e yakın oranda zaferli bir biçimde rehabilitasyon edilebilmektedir. Bu hakikatin göz arkasını edilmemesi gerekir” ihtarında bulundu.

AYNAYI ŞUURLU KULLANIN!

Her kadının hayatının bir parçası olan hatta çantadan noksan edilmeyen aynanın, kanserin tanısında çok ehemmiyetli bir yeri olduğu ve sıhhat emelli olarak da şuurlu bir biçimde kullanılması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Özdoğan, “Ayna bir bayan için ehemmiyetli bir aksesuar. Ayna sadece estetik emelli değil aynı zamanda sıhhat emelli olarak da kullanılmalı. Her bayana ayda bir defa kendine zaman ayırıp 5 dakika ayna karşısında kendini izlemesini ve meme farkındalığı kazanmasını öneriyoruz. Memesini tanıyan en farkında olan bayan, oluşabilecek en minik bir farklılığı çok kısa müddette tutacak, lüzumlu tedbiri alacaktır. Başka Bir Deyişle kendi kendinin hekimi olan, kendi uzvunu iyi tanıyan bayan çok ehemmiyetli bir meseleyi bertaraf etmiş olur. Yapılması gereken, her ay kumpaslı olarak 5 dakika ayna karşısında meme simetrisi, görüntüsü, meme başı akıntısı ve meme tenindeki rastgele bir farklılığı fark edip harekete geçmektir” söylemesi yaptı.

ÇAĞDAŞ VE BAYAĞI TEHLİKE ETMENLERİNE DİKKAT!

Meme kanserinin çağdaş ve bayağı sebepleri hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Özdoğan, değiştirilebilir ve değiştirilemeyen bu etkenleri şöyle anlattı:

Bayağı başka bir deyişle değiştirilemeyen etmenler;

Yaş: 50 yaş ve üzeri şahıslar. Yaş ilerledikçe meme kanseri tehlikeyi çoğalır.
Aile hikayesi: Ailesinde anne, teyze, kuzen, kız kardeş, anneannede kanser hikayesi bulunanlar.
Erken yaşta adet gören, geç yaşta menopoza girenler: Adetin başlama tarihinin geciktiği her sene meme kanseri tehlikesini %20 eksiltirken, menopoza girme vaktinin geciktiği her sene ise meme kanseri tehlikesini %3 artırmaktadır.
Daha evvel meme ile alakalı bir hastalık geçirenler
Bir memesinde kanser hikayesi olanlar
Memeye daha evvel biyopsi yaptırmış olanlar

Çağdaş başka bir deyişle değiştirilebilir etmenler;

Geç doğum: Hiç doğum yapmamış ya da geç doğum yapmış olanlar.
Beslenme alışkanlıkları: Çok yağlı ve ağır besinlerle beslenenlerde tehlike %30 çoğalmaktadır.
İçki: Günde 3 bardak ve daha fazla içki alanlar
Kimyevilere maruziyet: Işınıma maruz kalanlar

Menopozu geciktirme: Östrojen hormonu kullananlar
Sedanter hayat: Hareketsiz yaşayanlar, egzersizden uzak duranlar. Haftada 3 gün kumpaslı egzersiz, gözeticidir.
Doğum hakimiyet hapı: Doğum hakimiyet hapını uzun süreli olarak kullananlar

Yukarıya sayılan etkenlerin eksiltilmesi, sıhhatli hayat tekliflerine uyulması hastalığın %30 – 35 oranında daha az görülmesini sağlayacaktır.

Hangi yaşta hangi tanı ve hakimiyet usulü?

Meme kanserinden korunmak ya da erken tanı için en ehemmiyetli adımlardan biri olan meme farkındalığının her bayan için 20 yaşından itibaren geçerli olması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Özdoğan, yaşa göre tanı ve hakimiyet usullerini şöyle sıraladı:

20-39 yaş arası her ay memenin ayna karşısında izlenmesi ve 3 senede bir muayenehane tetkik,
40-49 yaş arası memenin ayna karşısında izlenmesi, her sene muayenehane tetkik ve 1-2 senede bir mamografi,
50 yaş üzerinde ise memenin her ay ayna karşısında izlenmesi, her sene muayenehane tetkik ve her sene mamografi sürükletmek.

Sağlık - 15:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.