19° Az bulutlu
 • EURO 6.46
 • DOLAR 5.64

Meramda Dutlu Koruluğu Sosyal Tesisinin temeli atıldı

Belediye Başkanı Fatma Toru, takriben 5 milyon TL’ye mal olacak tesisin sene ardına kadar tamamlanacağını söyledi.Temel atma töreninde açılış konuşmasını yapan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Meram’ı insan öncelikli bir şehir yapılanmasına kavuştururken diğer yandan da.
Konya Haber - 4 Mayıs 2017 15:02 A A

Belediye Başkanı Fatma Toru, takriben 5 milyon TL’ye mal olacak tesisin sene ardına kadar tamamlanacağını söyledi.

Temel atma töreninde açılış konuşmasını yapan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Meram’ı insan öncelikli bir şehir yapılanmasına kavuştururken diğer yandan da medeniyet birikimimizi bugüne taşıyacak projelerden birinin daha temeli atmaktan iftihar duyduğunu belirterek, “Şehrimizi imar ederken, insanımızın imarına da katkı maddesi sağlayacak projelerimiz ve yatırımlarımız ile Meram’ın tarihten gelen yeşilini koruma ve geliştirmenin azim ve kararlılığı ile çalışıyoruz. Belediye olarak mevcut yeşil alanlarımıza ilave olarak yeni park ve bahçeler ile bunların içerisinde halkımızın istifadesine sunabileceğimiz sosyal tesisleri de inşa etmenin gayretindeyiz. Bu bilinçle 850 bin metrekarelik alanda düzenleme yaptığımız Dutlu Koruluğundaki çalışmalarımız 2 yıldır devam etmektedir. Çok yok 50 sene öncesine eşit şiirlere, seyahatnamelere konu olmuş yaşamış Meram Bağlarımızın bir efsane olarak kalmasına da gönlümüz asla razı değildir. Bunu gerçekleştirebilmek için bu bölgede 10 bin metrekarelik alanda üzüm bağları oluşturuyoruz. Nasıl ki, ‘Meram’ denildiği vakit aklımıza yeşilin bütün tonları geliyorsa, bundan sonra da hedefimiz ‘yeşil’ denildiği vakit akıllara Meram’ın gelmesidir, tüm çalışmalarımız bunun üzerinedir” dedi.

“Bambaşka özellikleriyle Konya’da birincil olacak”

Günün stresinden bunalan insanlara alternatif olacak olan Dutlu Koruluğunun; sosyal tesisin tamamlanması ile hizmet vermeye başlayacağını açıklayan Başkan Toru, “İçerisinde piknik alanlarının yanı sıra, doğanın pak örtüsü üzerinde, temiz hava alarak yürümeye imkan sağlayacak olan yürüyüş alanları, burada sizleri bekliyor olacaktır. Çevreyi seyredebileceğiniz seyir terası ile her yaştan genç insanımızın spor yapabileceği alanlar da yine burada hizmet verecektir. Natürel fakat gözbebeklerimiz olan çocuklarımız için de oldukça büyük bir oyun alanını burada kuruyoruz. Trap atış alanları ile soy sporlarımız arasında olan okçuluğu da unutmadık; onun için de burada alanlar oluşturuyoruz. Son yıllarda popüler ayla gelen paintball için de ayrı bir bölüm kurduk. Tekrar ecdat yadigarı olar sedir sohbetleri için de yeni tasarımlarımızla çardak ve piknik masalarına bambaşka bir açılma sağladık. Parkta yer alacak olan çoğu kameriye halkımızın dinlenmesine imkan sağlayacaktır. Çoğu insanımızın ilgisini çekecek olan sentetik çim kızağı da hizmetinizde olacaktır. Görüldüğü gibi piknik anlayışını öbür bir konsepte taşıyacak olan parkımız, epeyce geniş bir yelpazede hizmet verecek ve insanımızın dinlenmesine, eğlenmesine olanak sağlayacaktır. Sentetik çim kızağı, trap ve okçuluk ile sedir sohbeti için oluşturulacak alanlar, şehrimizde bir başlangıçta hizmete girecektir” ifadelerini kullandı.

“Tesisin bitiş tarihi 17 aralık 2017”

“Böyle büyük bir koruluğun içine de büyüklüğüne yakışır şekilde geleneksel mimari tarzı ve gerekse huzur ve dinlenmeye karşın olarak tasarlanan bir sosyal tesis gerekirdi ve biz de unutmadık” diyen Toru, sosyal tesis ile ilgili şu bilgileri verdi: “Selçuklu ve Osmanlı mimarisi ile erken Cumhuriyet dönemi mimarisinden esinlenerek hazırlanan proje, Meram’a bedel katacak projelerden bir tanesidir. Takriben 24 bin metrekare gibi büyük bir alanda, bin metrekareye yakın inşaat alanıyla oldukça işlevsel bir tesis düşündük. Bodrum ve zemin kattan oluşacak olan ve Osmanlı Kahvesi ismini verdiğimiz tesisimiz, 360 metrekarelik bir restoran ile 800 metrekareyi aşan bir Osmanlı Bahçesi’yle hizmet verecek. Hem restoranın çevresinde 8 bin metrekarelik bir göletin yer aldığını da söylersem, bu projenin büyüklüğü hakkında bir düşünce oluşur sanıyorum. Yayalar ve araçlar için köprülerin yanı sıra parkın büyüklüğüne yakışır bir şekilde antre takı yapılacaktır. Yaklaşık 5 milyon TL’ye mal olacak tesisimizin ihale bitiş tarihi 17 Aralık 2017’dir.”

“16 Nisan dönüm noktası”

Böyle büyük bir tesisin, yeşil Meram’ın namına uygu şekilde dizayn ediliyor olmasından duyduğu memnuniyeti açıklayan AK Parti Meram İlçe Başkanı Abdülkadir Özöğür de, “16 Nisan 2017 tarihi, ülkemiz için en kayda değer dönüm noktalarından biridir. Kararlılık için, güven için ve zinde bir Türkiye için hepimiz sandık başına gittik ve gereğini yaptık. Artık bundan sonradan coğrafyamızda ve ülkemizde idareli, sosyal, siyasi açıdan her türlü sıkıntıların bertaraf edileceği yeni bir çağa giriyoruz. Böyle bir döneme girilirken Meram’da, Konya’da ve ülkemizde hiç ara vermeksizin yatırımlar devam ediyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde bu ülkenin daha müreffeh bir ülke olması için keza hükümetimiz keza de lokal yönetimlerimiz çalışmalarına devam edecek” diye konuştu.

“En güzel hizmet insana yapılan hizmettir”

En güzel hizmetin insana yapılan hizmet olduğunu vurgulayan Meram Kaymakamı Resul Çelik de, “Insanoğlu eşrefi mahlukattır, yaratılmışların en şereflisidir. İnsana hizmet etmek en büyük onurdur bizler için. Temelini atacağımız bu tesisin, ilçemizin ve şehrimizin sosyal hayatına merkez olmasını diliyorum. Belediye başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmalardan daha sonra protokol mensupları dua ile butona basarak Dutlu Koruluğu Sosyal Tesisinin temelini attı. Dutlu Koruluğu Sosyal Tesisinin esas atma törenine Meram Kaymakamı Resul Çelik, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Selçuklu Belediye Başkan Vekili Ali Ziya Yalçınkaya, AK Parti Konya İl Idare Heyeti Üyesi ve Meram Koordinatörü Mustafa Torun, AK Parti Meram İlçe Başkanı Abdülkadir Özöğür, AK Parti Meram İlçe Kadın Kolları Başkanı Sevil Tosunoğlu, millet kurum ve kuruluşları ile STK’ların yöneticileri, teşkilat mensupları, muhtarlar, meclis üyeleri ve fazla sayıda konuk katıldı.

Konya Haber - 15:02 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.