21° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.48
 • DOLAR 5.63

Meramda Fahrünnisa Hatun Sosyal Tesisinin temeli atıldı

Mevlana’nın müritlerinden Fahrünnisa Hatun’un isminin verildiği sosyal tesisin temeli düzenlenen törenle atıldı.Törende konuşan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, bütün dünyayı etkisi altına bölge fikirleriyle, müstesna bir kişilik olan Hz.
Konya Haber - 11 Mayıs 2017 16:00 A A

Mevlana’nın müritlerinden Fahrünnisa Hatun’un isminin verildiği sosyal tesisin temeli düzenlenen törenle atıldı.

Törende konuşan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, bütün dünyayı etkisi altına bölge fikirleriyle, müstesna bir kişilik olan Hz. Mevlana ile birlikte öyle çok gönül insanı, mana eri ve irfan mimarlarının bu topraklarda filizlendiğini belirterek, “Hikmet pınarlarından, aşk deryasından şehrin beslendiği Hz. Mevlana, Şems-i Tebrizi, Sadreddin-i Konevi, Ateşbaz-ı Veli ve öyle fazla velinin yanı sıra Fahrünnisa Hatun gibi müstesna bayan veliler de vardır. Temelini attığımız bu tesisin bahçesinde metfun olan Fahrünnisa Hatun, Selçuklu dönemi Konya’sında yaşamış Allah dostlarından biridir. Esas adı ‘Nizam Hatun’ olan kadın velinin, Hz. Mevlana’nın birincil kadın müridi olduğu Ahmet Eflaki’nin ‘Ariflerin Menkıbeleri’ eserinde zikredilir. Veli ve kamil bir kadın olan Fahrünnisa Hatun için zamanının Rabiası denmektedir. Hz. Mevlana’nın ziyaret ettiği sayılı kişilerdendir. Tarihimizde ve gönül dünyamızda yer etmiş, inanç turizmi açısından da ziyaretçi alan bu mekanı ihya etmeyi, geçmişimize ve şehrimize bir borç olarak bildik” dedi.

“Sene sonuna kadar tamamlanacak”

Tesisin özellikleri hakkında da bilgiler veren Başkan Toru, “Bin 960 metrekare arsa üzerinde bin 326 metrekare inşaat alanında bodrum, zemin ve 2 kattan oluşacak yapımızda, çocuklarımız ve gençlerimize karşın kütüphane, fazla amaçlı derslikler, görüşme ve sohbet salonları, fitness ve dinç yaşam salonu, mescit, lavabolar, mutfak, sedirli salon ve sanat galerisi bulunacaktır. Bu yılın ardına kadar tamamlamayı hedeflediğimiz tesisimiz 1 milyon 752 bin TL’ye mal olacaktır. Gençlerimiz, kadınlarımız, bölgede yaşamış insanımızın kullanacağı bu mekanın inşasında niyet, bölgedeki sosyo-kültürel amaçlı tesis eksikliği ve sizlerden gelen taleple birlikte, Fahrünnisa Hatun zaviyesini ziyarete gelen misafirlerin ihtiyacı olan mekanların sağlanması, bölgenin güzelleştirilmesi, alan insanının sohbetler vasıtasıyla iletişiminin artırılmasıdır” diye konuştu.

“Mimar Sinan kokulu eserlerin temelini atma aşk ve şevkindeyiz”

“Alimlerin, ulemaların, velililerin, erenlerin hayatları ve metfun oldukları kabirleri ile birlikte mübarek ve muazzezdir” ifadelerini kullanan Başkan Toru, “Bizler de şehremin olarak bu ruha yakışır, Mimar Sinan kokulu eserlerin temelini atabilme aşk ve şevkindeyiz. Bu eserlerin ceset bulması ile Akşemseddinlerin bir cemre gibi taze dimağlara düşmesi ve bu mekanlarda Fatih iyi kalpli insanlarımızın yetiştirmesi için ilim, irfan ehli çınarlarımıza davetimiz olacak. İslam şehirlerinin nüvesini, kalbini, toplumsal yaşamın nabzını tutan, tanzim eden cami, medrese, külliye, kütüphane, imaret gibi vakıf eserlerinden biri ya da birkaçı oluşturur. Bugün bu ruhu ve manayı yakalayabilmek ve şehrin siluetinde de mimarimizi yaşatmak namına özel bir alıştırma yaptık. Halk Müziği olarak zorlama bir dönem geçirdiğimiz, sinir uçlarımızın test edildiği bu dönemde milletimize has uygarlık iddiamız ile her türlü kültür asimilasyonu ve kültürel emperyalizme karşı tarihimiz ve kültürümüz bu mekanlarda yaşayacak, nefes alacaktır. Inşa ederken, yapı olmaktır gayretimiz. Inşa olurken ve yapı ederken, tür ihmalkârlık etmeden yapı ve ihya etmektir çabamız” biçiminde konuştu.

“Gecemiz ve gündüzümüz Meram’dır”

Meram’da bisturi vurulmamış, sorunlarının büyük bölümü çözülmemiş bir karış bile yer bırakmama kararlılığında olduklarını vurgulayan Başkan Toru, “Meram belli ellerde, dualarınız sayesinde çok daha büyük çalışmalara imza atma azmimiz ve kararlılığımız var. Tüm mesaimizi egzersiz arkadaşlarımızla birlikte size daha fazla hizmet etmenin çabası için harcamaktayız. Meram ve Meramlı, belediyemiz için, bizler için egzersiz ve üretme için hemen hemen arı kovanına dönmüştür. Gecemiz ve gündüzümüz Meram’dır. Bizlere yüklediğiniz sorumluluğun bilincinde olarak vatandaşlarımıza bedel olmanın azmi ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu konuda tempomuz asla hız kesmeyecektir. Egzersiz tempomuz aralıksız artacaktır. Tek gayemiz vardır o da, Meram’a ve geleceğe temiz bir iz bırakmaktır. Millet, makamlar gelip geçicidirler fakat hizmetler bakidir. Yapılan çalışmaları vatandaşımız da şehir de, tarihte asla unutmaz” ifadelerini kullandı.

“Milleti halk yapan medeniyetlerdir”

AK Parti Meram İlçe Başkanı Abdülkadir Özöğür ise, milleti halk yapan medeniyetler olduğunu dile getirerek, “Asırlarca yoğrula yoğrula, eğrile eğrile olgunlaşan, kendisine değerinde katan, kültür ve motifleriyle zenginleşen medeniyet bir milletin mayasıdır. Hele bundan başka İslam gibi bir dinle ulvi bir mertebeyle doruğa ulaştıysa bu uygarlık, ayrıca sosyal hem kültürel hem de barışma anlamında dünyaya nam salmayı bilmiştir. Her gittiği yere taşıdığı bütün değeri aktarabilmiştir. Bizim medeniyetimiz tarihin en enerjik, en köklü medeniyetleri aralarında başı çekmektedir. Kardeşlik ruhuyla pekişen, dini, ırkı, dili ne olursa olsun bu ruhu şiar edinen bir anlayışla âlem devleti olmuş ve yüzyıllarca ayakta kalmıştır” dedi. Günümüzde ecdaddan devralınan bu mirası en güzel şekilde temsilcilik ederek sürdürmeye çalıştıklarını kaydeden Özöğür, “Ecdadımızın bize bıraktığı kültürümüzü, alışkanlıklarımızı ve en önemlisi mimarisiyle özgün mabetleri, hamamları, kervansarayları aslına uygun olarak restore ederek gelecek nesillere aktarmaya çalışıyoruz. Sadece bize bırakılan eserleri korumakla kalmıyor, yeni yapılan eserlerde de Selçuklu ve Osmanlı mimarisini yaşatmaya çalışıyoruz. Bugün temelini atacağımız bu hoş eserin ilçemize ve Konyamıza uğurlu olmasını diliyor, ilk olarak başkanımız elde etmek üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların arkasında dualar eşliğinde tesisin temeli atıldı. Uluırmak Ali Hoca Mahallesi Çaybaşı Caddesi üzerinde düzenlenen Fahrünnisa Sosyal Tesisi’nin esas atma törenine, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Selçuklu Belediye Başkan Vekili Faruk Ulular, Karatay Belediye Başkan Vekili Leyla Erdal, AK Parti Konya İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Meram Koordinatörü Mustafa Torun, AK Parti Meram İlçe Başkanı Abdülkadir Özöğür, Konya Muhtarlar Derneği Başkanı Celal Duran, Meram Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Ermiş, halk kurum ve kuruluşları ile STK’ların yöneticileri, teşkilat mensupları, muhtarlar, meclis üyeleri ve çok sayıda misafir katıldı.

Konya Haber - 16:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.