Az bulutlu
 • EURO 4.66
 • DOLAR 3.79

Meramda minyatür yarışmasının ödülleri verildi

“Minyatür sanatının şehrimiz için farklı bir öneme sahip” diyen Başkan Fatma Toru, “Anadolu’yu bizlere yurt yapan Selçuklu ecdadımıza başkent olma onurunu hala üzerinde taşıyan şehrimiz, geçmişin o ihtişamlı günlerinde minyatür sanatımızın da önemli merkezlerinden bir t.
Konya Haber - 24 Mayıs 2017 13:50 A A

“Minyatür sanatının şehrimiz için farklı bir öneme sahip” diyen Başkan Fatma Toru, “Anadolu’yu bizlere yurt yapan Selçuklu ecdadımıza başkent olma onurunu hala üzerinde taşıyan şehrimiz, geçmişin o ihtişamlı günlerinde minyatür sanatımızın da önemli merkezlerinden bir tanesiydi. böylece minyatür şehrimiz ve Meram Belediyemiz için öbür anlamlar açıklama etmektedir” dedi.

Geleneksel sanatlarımızı anlamadan ve onları geliştirmeden çağın sanat ve kültürüne damga vurmanın muhtemel olmadığını vurgulayan Başkan Toru, “Yeni Türkiye vizyonunu 21. yüzyıla sunarken, sanatımızı bu düşünceden ayırmamız olası olmayacak bilakis kayda değer katkılar sağlayacaktır. ‘Minyatürlerle Meram’ isimli yarışmamız, bu düşüncelerin ışığında değerlendirilirse ne değin kayda değer bir hizmette bulunduğumuz ortaya çıkar” diye konuştu.

“Minyatürün Konya için ayrı bir önemi var”

Geleneksel sanatlarımız içerisinde müstesna bir yere sahip olan minyatür sanatının, Konya için de ayrı bir öneme sahip olduğuna uyarı çeken Toru, “Anadolu’yu bizlere yurt yapan Selçuklu ecdadımıza başkent olma onurunu hala üstünde taşıyan şehrimiz, geçmişin o ihtişamlı günlerinde minyatür sanatımızın da önemli merkezlerinden bir tanesiydi. bu nedenle şehrimiz ve Meram Belediyemiz için öbür anlamlar açıklama etmektedir” ifadelerini kullandı.

Yarışmanın oldukça ilgi gördüğünü hatırlatan Başkan Toru, “Katılan eserlerin yüksek sanat değeri taşımasından dolayı jürimizin oldukça zorlandığını belirtmeliyim. Yarışmadaki amacımız; Meram ilçemizi nakkaşlarımızın gözünden bakmak ve geleceğe eser bırakmaktı. Katılan eserlerin sanat değerine baktığımız zaman yarışmadaki temel amacımıza ulaştığımızı rahatlıkla söylememiz mümkün olmaktadır. Günümüze kadar Meram’ın doğal örtüsüne ve onunla çoğalan toplumsal olaylara, sosyal ve kültürel yaşantıya ışık tutan nice şiirler söylenen ve şarkılar bestelenen ilçemizi, diğer taraftan nakkaşların gözüyle, minyatür sanatımızla da tescillemek istedik. Nakkaşların gözünden Meram’ın tanım edilmesi, mutluluğumuza kaynak teşkil ederken, nakkaşlarımızı bir kere daha kutluyorum” biçiminde konuştu.

Dereceye giren eser sahiplerine ödülleri verildi

Farklı üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültelerinden akademisyenler ile minyatür sanatçılarından oluşan jüri üyelerinin yaptığı değerlendirmeler sonucunda dereceye giren eserler ile sergilenmeyle ve satın alınmaya değer eserler belirlendiği yarışmada Birinciliği Konya’dan Rıdvan Ak, ikinciliği Ankara’dan Ayşe Bariz Uysal, üçüncülüğü ise İstanbul’dan Figen Çelebioğlu’nun minyatürü bedel görülmüştü. Yarışmada birinciye 12 bin, ikinciye 10 bin, üçüncüye 8 bin, dördüncüye 5 bin, beşinciye 2 bin, altıncıya bin TL’lik ödül verildi.

Başkan Toru ve başkan yardımcıları dereceye giren eser sahiplerine ödüllerini verdikten sonra ödül alan ve sergilenmeye değerinde eserlerden oluşan minyatür sergisini açtılar.

Düzenlenen ödül törenine, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Başkan Yardımcıları, minyatür yarışmasında dereceye giren ve sergilemeye değerinde yer alan eser sahipleriyle jüri üyeleri katıldı.

Konya Haber - 13:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]