12° Açık
 • EURO 6.45
 • DOLAR 5.60

Meramlı çocuklar ’Bilim Kurdu’ ile biliyor

Meram Belediyesi, Meram İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü ve KTO Karatay Üniversitesi iş birliğiyle ‘Bilim Kurdu’ projesi yaşama geçirildi.
Konya Haber - 9 Ekim 2017 16:34 A A

Meram Belediyesi, Meram İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü ve KTO Karatay Üniversitesi iş birliğiyle ‘Bilim Kurdu’ projesi yaşama geçirildi. İlk olarak Şehit Ömer Halisdemir İmam Hatip Ortaokulu’nda reelleştirilen uygulamayı Meram Belediye Başkanı Fatma Toru ve meclis aboneleri yerinde araştırdı. Başkan Toru, us ve akıl oyunları atölyesinde beyin jimnastiği yaptıran değişik cinste oyunları oynayan talebelerle sohbet ederken, proje hakkında fikirlerini aldı. Aralarında daha önceki yarıyıllardan oyunların da yer aldığı projeyi alkışla karşıladıklarını ifade eden Şehit Ömer Halisdemir İmam Hatip Ortaokulu hoca ve talebeleri ise, Başkan Fatma Toru’ya teşekkür ettiler. Başkan Toru, us ve akıl oyunlarını talebelerle beraber oynadı.

“Beşeri anapara hiç bugünkü kadar ehemmiyet kazanmadı”

Us ve akıl oyunları atölyesinin ardından ‘Uslu Bahçem’ saha uygulamalarını araştıran Başkan Toru, burada da tahlillerde bulunurken, projenin esas emelinin; usçu ve stratejik düşünmeyi öğrenen, problem üretmeyip çözen tahlilci bir jenerasyon yetiştirmek olduğunu kaydoldu. Başkan Fatma Toru, “‘Bilim Kurdu’ projesini ilk olarak Şehit Ömer Halisdemir İmam Hatip Ortaokulu’nda yaşama geçirdik. Tarihin hiçbir yarıyılında beşeri anapara bugünkü kadar ehemmiyet kazanmadı. Beşeri anaparaya artık stratejik bir bedel olarak bakılıyor. Kendi çocuklarımızı devşirmek gidişatındayız. Eğitemediğimiz her bir dahimiz, toprağın altında kalmış gümüş madeni gibidir. Bizim geçmişimizde yer alan Enderun okulları sanki insan yetiştirme üssü olmuştur. Bizler de mekteplerimize vereceğimiz yardımla kendi insanımızı yetiştirmek üzere bu cins üslere, bu cins projelere sahip çıkmak zorundayız.” dedi.

“Proje sene süresince devam edecek”

Geçtiğimiz günlerde 15 Temmuz hatırasına 15 mektebe 15 Z kütüphane kazandırdıklarını da belirten Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Meram Belediyesi olarak fiziki belediyeciliğin yanında sosyal belediyeciliğe de umursuyoruz. Çocuklarımız bizim definemiz ve onlara sahip çıkmak hepimizin vazifeyidir. Esas beşeri bedelleri, bilimi ve fazileti kazandıracak biçimde 5 düzeyden oluşan projemizde us ve akıl oyunları atölyeleri, ‘Uslu Bahçem’ saha uygulamaları ve KTO Karatay Üniversitesi’nde ‘Bilim Günleri’ biçiminde uygulamalar olacak. Afiş, mecmua, tiyatro biçiminde 5’inci ve 6’ıncı sınıf talebelerini içeren projemiz sene boyu devam edecek. Netice çıktısı olarak da ‘Milli Bahar Meram Bilim Şenliğimiz’, final turnuvaları ve çocuk kurultayı ile beraber bu seneki programımızı sonlandırmış olacağız. Daha sonra ise proje ortaklarımızla zorunlu değerlendirmeleri yaparak sonraki senelerde projeyi daha da geliştirmiş olacağız.” biçiminde konuştu.

“İlk etapta 11 mektepte uygulanacak”

Meram İlçesi genelinde geçtiğimiz sene TEOG galibiyet sıralamasındaki 11 mektebe uygulanacak Bilim Kurdu projesi ile talebelerin eğlenerek kendilerini geliştirmeleri amaçlanıyor. Projenin ilk etapta uygulanacağı mektepler ise şu biçimde; Mehmet Katırcı İmam Hatip Ortaokulu, Yenibahçe Ortaokulu, İsmail-Adaletliye Avcan İmam Hatip Ortaokulu, Mehmet Sev Ortaokulu, Mehmet Karaciğanlar Mevlana İmam Hatip Ortaokulu, Şehit Ömer Halisdemir İmam Hatip Ortaokulu, Vakıfban İmam Hatip Ortaokulu, Çumralıoğlu İmam Hatip Ortaokulu, Zafer Ortaokulu, Aybahçe TOKİ Şehit Süleyman Ballan İmam Hatip Ortaokulu, Osman Gazi Ortaokulu.

Konya Haber - 16:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.