15° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.79
 • DOLAR 6.08

Mevlid-i Nebî Sergisi açıldı

Kültür & Sanat - 8 Kasım 2019 18:15 A A

İSTANBUL (AA)- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Mevlid-i Nebî Sergisi gibi sergiler gerçekten bir zamanlar bilimde ve teknolojide, sanatta ve estetikte zirve olmuş medeniyetimizi tüm dünyaya tanıtmak açısından çok önemli. Ancak iş insanlarının bu işe gerçek manada sahip çıkmasıyla biz sanatçımıza, sanat eserlerimize hak ettiği değeri verebiliriz.” dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ile Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ) İslami Sanatlar Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliğiyle Hz. Muhammed’in âlemi teşrifinin yıl dönümünde açılan Mevlid-i Nebî Sergisi, MÜSİAD Genel Merkezi’nde sanatseverlerin ve meraklıların beğenisine sunuldu.

Hat, tezhip ve minyatür alanında çalışmalarda bulunan otuz üç sanatçının kırka yakın eserinden oluşan sergi, Hz. Muhammed (s.a.v) ilgili ayetlerden, hadislerden, Süleyman Çelebi’nin Vesiletü’n Necât’ından seçilen beyitlerle hazırlandı.

20 Aralık Cuma gününe kadar sanatseverlerin ilgisine açık olacak serginin açılışı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ve FSMVÜ Rektörü Prof. Dr. M. Fatih Andı'nın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Serginin açılışında konuşan Bakan Varank, sergide bulunmaktan gurur duyduğunu, bu tür sergilerin aslında yüzyıllar boyunca dünyaya önderlik etmiş kendi medeniyetimizin kimliğini göstermesi açısından çok önemli olduğunu aktardı.

Varank, şunları kaydetti:

“Mevlid-i Nebî Sergisi gibi sergiler gerçekten bir zamanlar bilimde ve teknolojide zirve olmuş aynı zaman da sanatta ve estetikte zirve olmuş medeniyetimizi tüm dünyaya tanıtmak açısında çok önemli. MÜSİAD’a teşekkür etmek istiyorum. Ancak iş insanlarının bu işe gerçek manada sahip çıkmasıyla biz sanatçımızı, sanat eserlerimizin hak ettiği değeri verebiliriz. FSMVÜ’ye de yine bu manada teşekkür ediyorum.

Bu serginin bizim açısından bize özel anlamı var. Bu serginin koordinatörü Betül Bilgin hocamız, biz evlendiğimiz zaman nikah davetimizin önündeki yazıyı yazan hocamızdı. Yazıyı yazan hocamızdan dolayı bu sergi bizim için farklı anlamlar ifade ediyor. Bu sergi İstanbulumuza hayırlı olsun. Sergiyi iyi tanıtmamız lazım. Tüm İstanbullular buraya gelsinler diyoruz.”

– "Kültürel diplomasi faaliyetleriyle ülkemizin tanıtılmasına katkı sunuyoruz"

Abdurrahman Kaan ise kendi medeniyetimizin ihyasını en önemli ideallerinden biri olarak gördüklerini ve bu gaye etrafında kendi mana ve köklerinden aldıkları ilhamla adımları attıklarını belirterek, “Bu mefkûre doğrultusunda, MÜSİAD SANAT’ı kurarak Türk- İslam medeniyetinin iziyle yoğrulan coğrafyamızın kültürel zenginliğinin birer yansıması olarak, büyük emek ve incelikle ortaya konulan eserlerin sergilenmesine katkı sunuyoruz.” dedi.

MÜSİAD olarak Tazelenme Süreci adını verdikleri bu yeni dönemde, “Kültür Ekonomileri, Medya ve Penetrasyon” adını verdikleri bir komite oluşturduklarını ifade eden Kaan, “Yurt içi ve yurt dışındaki teşkilat ağımız ve şubelerimiz üzerinden kendi öz benliğimize ait eserlerin tanıtılması amacıyla yoğun bir gayret içerisindeyiz. Teşkilat ağımız üzerinden yürüttüğümüz kültürel diplomasi faaliyetleriyle ülkemizin ve manevi değerlerimizin tanıtılmasına büyük bir katkı sunuyoruz.” diye konuştu.

Kültür & Sanat - 18:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.