19° Az bulutlu
 • EURO 6.46
 • DOLAR 5.64

Milletvekili Altunyaldız, Türkiye ve Konya gündemini değerlendirdi

AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, bölgesel büyümeleri yakından takip ettiklerini belirterek, “Yalnızca takip etmiyoruz etkin bir biçimde ülkemizin, halkımızın geleceği, bekası ve güvenliği için her türlü adımı atıyoruz ve her türlü teşebbüsün içerisindeyiz.
Konya Haber - 3 Ekim 2017 15:29 A A

AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, bölgesel büyümeleri yakından takip ettiklerini belirterek, “Yalnızca takip etmiyoruz etkin bir biçimde ülkemizin, halkımızın geleceği, bekası ve güvenliği için her türlü adımı atıyoruz ve her türlü teşebbüsün içerisindeyiz. Öncelikle Kuzey Irak’ta, Kuzey Irak Bölgesel yönetimi tarafından yapılan halkoylamasını tamamen geçersiz ve bizim için yok kararında olduğunu başından itibaren, Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadelerinde hepimiz dinledik, başbakanımızın ifadelerinde dinledik. Dolayısıyla hem beynelmilel hukuka hem Irak’ın toprak tamlığına hem Irak Tüzüğüne hem Irak’ın ülkemizle olan 2936 uyuşması ve öteki beynelmilel uyuşmalarına ters olan bu halkoylamasını ülke olarak yalanlıyoruz ve kabul etmiyoruz, yok kararında sayıyoruz. Bu çerçeve de güvenliğimiz için, geleceğimiz için başta ırak merkezi hükümeti olmak üzere İran’la başka bir deyişle bölge ülkeleri ile beraber yakın temasımız sürüyor. Bu kapsamda öğreniyorsunuz dün itibariyle Genel Kurmay Başkanımız İran’a bir ziyaret hakikatleştiriyor ve bu kapsamda yapılacaklar konuşuluyor. Ayrıca Irak ile beraber ortak bir Irak Merkezi Hükümeti güvenlik eforları ile silahlı güçleri ile beraber hudutta bir tatbikat içerisindeyiz. Bu da bölgesel mevzularda duyarlılığımızı ve bölge ile alakalı kararı bozacak adımlara dönük karalılığımızı net bir biçimde ifade ediyor” dedi.

Ekonomik büyümeler hakkında bilgiler veren Altunyaldız, “Kredi kuruluşlarının yanlı ve ne yazık ki sübjektif dediğimiz raporlarıyla ülkemizin kredi anekdotu düşürülmüştü. Ancak son yarıyılda bu kredi kuruluşlarının ülkemizin ilk yarısındaki başka bir deyişle 2017’nin ilk yarısındaki yüzde 5’in üzerinde ki gelişmeyi görmeleri ile beraber tüm kredi kuruluşları ve beynelmilel kuruluşlar Türkiye’ye ait temennilerini yukarıya güzergahlı revize etmekteler. 2017 senesinde yüzde 5’in üzerinde tüm seneyi içeren gelişmeyi bekliyoruz ki bu ilk yarıdaki yüzde 5’in üzerindeki sihrime de ikinci yarıya ait temennilerimizi çok majör oranda zati destekliyor görünüyor. Ayrıca ülkemiz özellikle 2011 martından sonra azami oranlı özellikle şirketlerdeki tedarikçilerin alım anketlerinden oluşan azami olduğu yarıyılı yaşıyor. 2011 ocağından sonra sanayi imalinin azami olduğu yarıyılı yaşıyoruz. Tam bu göstergeler bize allahın izniyle gelişmenin ve istihdamın çoğalarak devam edeceğini gösteriyor. Özellikle birkaç gün evvel söylemiş olduğumuz orta vadeli tasarı çerçevesinde 2 husus öne çıkıyor. Birincisi sihrime, ikincisi istihdam. Başka Bir Deyişle sihrime ve istihdam endeksli, merkezli bir OECD. Türkiye ihracatçılar meclisi tarafından söylenen sayılar ve bugün Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız tarafından söylenecek lider sayılara baktığımız zaman ihracatımızdaki çoğalış trendinin devam ettiğini ve bu trende göre orta vadeli tasarıda daha evvel yüzde 53.3 olarak tanımlanan, 2017 sene sonu ihracat sayıyı 156.5 milyar dolara revize edilmiş ve allahın izniyle bu sayıda sene sonu itibariyle tutulacaktır” ifadelerini kullandı.

Konya’ya yapılacak yatırımlar hakkında da bilgiler veren Altunyaldız, “Hem hükümet olarak, hem milletvekillerimiz ve hem de şehir teşkilatı olarak kentimize dair proje ve yatırımları takip ediyoruz. Sayın Başbakanımızın da teşrifleri ile esası atılan Lojistik Merkezi ve YHT Garı’nın inşa çalışmaları sürüyor. Yeniden etraf yolu ihalesinin mali önerilerinde de son safhaya geldik. Bugünlerde bu çalışma da sona erecek” dedi.

Türkiye Majör Halk Meclisinde 3. Kanunuma yarıyılının başladığını belirten Altunyaldız, “Bildiğiniz gibi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 26. Yarıyıl 3. Kanunuma Yarıyılı dün başladı. Yeni yarıyılın ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum. Bu yarıyılda ehemmiyetli legal ve anayasal farklılıklar yapacağız. Geçim kanunları başta olmak üzere bir hayli ehemmiyetli yasa inanıyoruz ki meclisten geçecek. Dolayısıyla tüm kesimlerin yardımını bekliyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi Ticaret, Enerji, Natürel Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komiteyi Başkanlığı olarak bugüne kadar bir hayli tertip etmeyi kanunlaştırdık. Bu bağlamda kurul olarak saha çalışmaları yapıyoruz. Hem yurt içinde hem de yurt dışında yapım ve teşebbüs ve teknokent bölgelerinde ehemmiyetli çalışmalar ve ziyaretler yaptık” diye konuştu.

Şehir İdare Heyeti Azaları Mustafa Torun ile Mustafa Dolular, Milletvekili Ziya Altunyaldız’a basın buluşmasında eşlik etti.

Konya Haber - 15:29 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.