16° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.44
 • DOLAR 5.59

Müessesesel e-postalar için anlık takip sistemi

Yerli bir yazılım işletmesi, kamu müesseseleri ve özel işletmelere gelen tam e-posta, faks gibi dijital bilgilerin anlık izlenebilmesine ve arşivlenmesine ihtimal sağlayan sistem geliştirdi. Hacettepe Teknokent’te faaliyetlerini sürdüren Tengen işletmesinin Genel Müdürü Volkan Yıld.
Bilim&Teknoloji - 2 Ekim 2017 17:24 A A

Yerli bir yazılım işletmesi, kamu müesseseleri ve özel işletmelere gelen tam e-posta, faks gibi dijital bilgilerin anlık izlenebilmesine ve arşivlenmesine ihtimal sağlayan sistem geliştirdi.

Hacettepe Teknokent’te faaliyetlerini sürdüren Tengen işletmesinin Genel Müdürü Volkan Yıldırım,geliştirdikleri yazılımın bir istihbarat ve arşiv sistemi olduğunu söyledi.

Yazılım sayesinde e-postaların dışında faks dahil alakalı müesseseye gelen dijital her türlü bilginin sisteme aktarılabildiğini dile getiren Yıldırım, faksların da e-posta formatına çevrilip saklanabildiğini kaydoldu.

Geliştirdikleri sistemin Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü için hazırladıkları kayıtlı e-posta projesinden çıkan bir ek yazılım olduğunu ifade eden Yıldırım, bunun için 1 sene çalıştıklarını anlattı.

İstatistikler dikkate alındığında bir firmadaki bilgi birikiminin yüzde 80’inin e-postalarda saklandığını dile getiren Yıldırım, bu anlamda e-postaların yeterince uzun saklanmasının müessesesel hafıza açısından ehemmiyetli olduğunu söyledi.

Mevcut uygulamalarda müesseselere e-postalar geldiğinde bunların genelde sorgulanmadığını belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

“Buna rağmen müessesenin o e-postanın gittiği ve geldiği yerle alakalı mesullüğü var. Siz müessesenizden dışarı bir e-posta yolladığınızda müessesenin idareyicileri o e-postadan mesul. Dolayısıyla sorgulamak zorundalar. Bununla alakalı yasa var ama şu anda mailler yedekleniyor. Bu yedekler silinebiliyor ve iyi yedeklenmiyorsa birey, kendisine gelen e-postayı silmek için tüm bilgisayarı da silebiliyor. Bu sualin çözümü için bazı majör işletmelerin kullandığı pahalı sistemler var. Bizim projemiz ise gelen e-postayı aynı anda bir yerde gizliyor ve müessese idareyicilerini tam e-postaları görecek biçimde bir yetkilendirme seviyesine sokuyor. Buna faksları dahil ettiğimizde müesseseye giren çıkan tam dijital bilgi elinizin altında oluyor.”

İşletme idareyicilerinin müessesesel e-postaları takip etmelerine imkân veren Yargıtay kararı da bulunduğuna işaret eden Yıldırım, böyle bir teftiş yapılması gerektiğini söyledi.

Yıldırım, müesseselerin geliştirdiği projeler hakkındaki yazışmaların sistem sayesinde idareyicilere iletildiğini kaydolarak, “Mevcut sistemlerde yedeklenen maillerin gerektiğinde bulunması günler sürüyor. Bizim sistemimizde ise birey arayüze girip kime ne e-posta gelmiş tam ekleriyle görebiliyor. Bu operasyon birkaç saniye sürüyor. Böylece paylaşılmaması gereken bir bilgi müessese dışına çıktığında anında tespit edilebiliyor.” diye konuştu.

Geliştirdikleri yazılım sayesinde bilgi paylaşımı yapan bireyin bilgisayarı sıfırlamasının da bilgi kaybına yol açmadığını anlatan Yıldırım, “Birey ‘ben böyle mail yollamadım’ diyemiyor.” dedi.

Bilim&Teknoloji - 17:24 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.